Cambler

Link marihuana schizofrenia

Marihuana zaostrza objawy psychotyczne i pogarsza wyniki u pacjentów z już rozpoznaną schizofrenią lub innymi zaburzeniami psychotycznymi. Kilka dużych badań obserwacyjnych także silnie sugerują, że używanie marihuany - szczególnie we wczesnych młodzieńczych lat - może zwiększyć ryzyko wystąpienia psychozy.

Często cytowane badanie ponad 50.000 młodych żołnierzy szwedzkich, na przykład, że ci, którzy palili marihuanę co najmniej raz były ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój schizofrenii, jak ci, którzy nie palili marihuany. Najcięższe użytkowników (którzy mówili, że stosowany lek więcej niż 50 razy) były sześć razy bardziej narażone na rozwój schizofrenii jako osoby niepalące.

Do niedawna, widok konsensus, że to odzwierciedla wybór stronniczość: osoby, które były już narażone na rozwój psychozy lub we wczesnych stadiach (Prodrom) może być bardziej prawdopodobne, palić marihuanę, aby stłumić głosy i niepokojące myśli. Ale dalsze analizy szwedzkich badań i innych badań obserwacyjnych, odkryli, że używanie marihuany zwiększa ryzyko psychozy, nawet po uwzględnieniu ewentualnych czynników zakłócających.

Chociaż przyczyna i skutek są trudne do udowodnienia, jest gromadzenie dowodów, że wczesne i intensywne użytkowanie marihuany może powodować nie tylko psychozy u osób, które są już podatne, ale może również powodować psychozy u niektórych ludzi, którzy nie mogą w inny sposób rozwinęły go.

Oczywiście profil genetyczny pośredniczy działanie marihuany. Ludzie urodzeni w odmianie COMT genu są bardziej narażone na rozwój psychozy, na przykład. Bo nie ma jeszcze niezawodny sposób dla klinicystów identyfikacji wrażliwych młodych ludzi z góry, jednak jest to najbezpieczniejszy, aby ograniczyć stosowanie marihuany do dorosłych.