Cambler

Dna: od słynnych królów do przeciętnych Europejczyków

Dna moczanowa, bolesne rodzaj zapalenia stawów, nie jest chorobą efektowne. Ale ponieważ jej powoduje to jeść pokarmy bogate, takie jak owoce morza i steki i picia alkoholu, od dawna związany z bogactwa i sławy.

Teraz, ten starożytny choroby rośnie ponownie w Europie. Osłabiające jej skutki są takie same, ale przyczyny i, na szczęście, zabiegi ewoluowały z czasem.

Historia prawie 2000 lat

Dna moczanowa jest parterowy przeszłość sięga gdzieś około roku AD 30. Rzymski pisarz medyczny Cornelius Celsus Aulus nazwał ujmowane wielu jego funkcji, w tym jej link do alkoholu. Przepisał sesję rozlewu krwi, a następnie przez rok powstrzymywanie się od wina i mleka spożywczego osła zamiast.

W okresie Cesarstwa Rzymskiego, dna moczanowa lekarz Galen opisane jako niezrównoważonej absolutorium z czterech humorów do stawów. Choroba dostaje swoją nazwę od łacińskiego terminu dla "drop" - gutta-który użył do opisania kropli absolutorium.

Niedawno, choroba była powszechna wśród rodziny królewskiej, którzy overindulged w jedzeniu i piciu. Często były one obudził po nocy rozpusty przez podagrze, bolesnego dna ataku w duży palec u nogi. Doprowadziło to do pseudonimu Dna moczanowa jest chorobą, z "królów".

Utrapienie z mistrzów

Przez lata, dna dotknął wielu znanych naukowców, filozofów i przywódców. Lista zawiera Sir Isaac Newton, Thomas Jefferson, John Calvin, Karola Darwina i Marksa.

Król Henryk VIII, który rządził Anglią 1509/47, zostało powiedziane, aby świętować ścinanie głów z boku wołowiny, odpust, który może być wniesiona na jego ataki dny. Gdy miał 74, ojciec założyciel i humorystyczny pisarz Benjamin Franklin napisał słynny dialog między nim a jego dna.

W 1726 roku brytyjski lekarz Richard Blackmore zwany dna "na ciężkie Calamity z wielkich, bogatych i najbardziej proste w ich sytuacji." Portrety w erze wykazały wysoki status osoby, przedstawiając go w pozycji leżącej, zabandażowane stopy podniesione na stołku.

Walka z dna na dzień dzisiejszy

Dziś, choć niektórzy ludzie sławni i bogaci mają dna, choroba rozprzestrzeniła się klas społecznych. Liczba nowych przypadków prawie trzykrotnie między 1970 i 1990. Dziś, około 3 mln dorosłych Amerykanów nie podagrę i ponad 6 milionów doświadczyło go w pewnym momencie w ich życiu.

W części, lekarze mówią, nasz nowoczesny styl życia jest winien. Otyłość jest czynnikiem ryzyka tej choroby, jak jest szybka utrata wagi w rodzaju zachętę diet. Ostatnie badania wykazały, że napoje słodzone cukrem, w tym napoje gazowane i soki owocowe, może zwiększać ryzyko.

Teraz wiemy, że dna jest spowodowana nie przez humorów, ale przez nagromadzenie kwasu moczowego. Substancja ta powstaje, gdy organizm rozbija budulec DNA zwane adeniny i guaniny, które są typy puryn. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dny moczanowej lub wywołując atak, pominąć sodę i mniej jeść tych produktów, wszystkie wysokiej zawartości puryn:

  • Suszona fasola i groch

  • Szparagi

  • Grzyby

  • Sos

  • Łosoś

  • Sardynki

  • Przegrzebek

  • Ryby takie jak anchois, śledzia i makreli

  • Podroby, w tym wątroby, nerek i mózgu

  • Mięso gry

Ból podagry jest znacząca i nowych powodów, aby tego uniknąć. Ostatnie badania w czasopiśmie reumatologii sugeruje, że ludzie z dna mogą mieć większe ryzyko chorób układu krążenia, a nawet śmierć.