Cambler

Rak jelita grubego

Co to jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego jest nowotwór, który rozwija się w okrężnicy, zwany również jelita grubego i jelita grubego. Rak, który rozwija się w ostatniej części okrężnicy, odbytnicy, jest często zwany raka odbytnicy oraz raka, które rosną w innych obszarach okrężnicy jest często określany jako rak okrężnicy. Raka okrężnicy i odbytnicy najczęściej rozwija się w dolnych częściach jelita.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym rakiem u kobiet i mężczyzn w Europie (nie w tym raka skóry). Jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów związanych z nowotworami w obu płci, według Europejskiego Towarzystwa Raka (Źródło: ACS ).

Czy wiesz, że?

Pomimo ponurych statystyk dotyczących raka jelita grubego, rak jest bardzo uleczalna, jeśli jest wcześnie wykryte. Najlepszą obroną przed rakiem jelita grubego jest regularne testy opieki medycznej i badań przesiewowych. Badania przesiewowe obejmują:

  • Badanie palpacyjne, w którym lekarz opieki zdrowotnej wkłada palec w rękawiczce, smarowane w odbycie czuć nieprawidłowych narośli lub grudek

  • Krew utajona w kale badania, w których odchody są testowane na ukrytej krwi

  • Elastyczne sigmoidoskopia lub kolonoskopia, w których lekarz umieszcza mały, elastyczny i oświetlony rurki do jelita grubego, aby zobaczyć wszystkie polipy (nieprawidłowe narośle) lub innych potencjalnych problemów. Polipy można również usunąć w czasie tej procedury.

Jeśli lęk myśl przechodzi badania na raka jelita grubego, nie jesteś sam. Jednakże, nowoczesny testy mogą być wykonane z przynajmniej dyskomfortu i znacznie zwiększa się ryzyko zakażenia i leczenia raka jelita grubego i odbytu, w jego najwcześniejszym stadium najbardziej utwardzalnego.

Rak jelita grubego, często rozwija się z polipów jelita, nienowotworowych wzrostów w jelicie grubym, które mogą stać się złośliwe lub nowotworowych w czasie. W ich wczesnym stadium, polipów jelit często bezobjawowo. Ponieważ rak rozwija objawy mogą obejmować:

  • Zmiana ruchu jelit lub nawyki, takich jak zaparcie lub biegunkę, a zmiany w zwykły kolor lub struktura kału

  • Wzdęcia i dyskomfort w jamie brzusznej

  • Krwawienie z odbytu lub krew w stolcu

Nieleczone polipów jelit może rozwinąć się rak jelita grubego. Raka jelita grubego i odbytu mogą rosnąć przez ścianę jelit i rozprzestrzeniają się na inne części ciała, takich jak wątroba, płuca i stają zaciskowej. Możesz zminimalizować ryzyko zagrażających życiu powikłań raka jelita grubego poprzez poszukiwanie regularnej opieki medycznej i rutynowych badań przesiewowych raka jelita grubego.

Ponadto, należy zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli masz objawy raka jelita grubego, takie jak zmiany w funkcjonowaniu jelit. Szukajcie natychmiastowej pomocy lekarskiej (zadzwonić pod numer 911), jeśli masz poważny krwawienie z odbytu lub krwawe, czarne lub smoliste stolcu.

OBJAWY

Jakie są objawy raka jelita grubego?

Objawy raka jelita grubego mogą się różnić u poszczególnych pacjentów. Niektórzy ludzie żadnych objawów, szczególnie we wczesnym stadium choroby. Ponadto, rak jelita, często rozwija się z łagodnymi gruczolakowatych polipów jelita, które same w sobie ogół bezobjawowo.... Więcej o objawów raka jelita

PRZYCZYNY

Co powoduje raka jelita grubego?

Dokładna przyczyna raka jelita grubego jest nieznana. Jednakże badania wykazały, że wiele zmian nabyte materiału genetycznego komórek wyściełających jelita może prowadzić do ich niekontrolowanego wzrostu i tworzenia komórek przednowotworowych, które mogą ewentualnie tworzyć polipów. Obecność gruczolakowatych polipów jelita, które nie są usuwane jednocześnie łagodne (nie nowotworowych) znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Początkowe zdarzenie, które powoduje zmiany w komórkach nie jest znany w większości przypadków, ale niektóre mutacje genów, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego mogą być dziedziczone.... Czytaj więcej na temat przyczyn raka jelita grubego

ZABIEGI

Jak jest rak jelita grubego leczonych?

Celem leczenia raka jelita grubego i odbytnicy trwale leczy się do raka lub doprowadzenia do pełnej remisji choroby. Umorzenie oznacza, że nie ma już żadnego śladu raka w organizmie, choć rak mogą powtarzać się lub nawrót później.... Czytaj więcej na temat leczenia raka jelita grubego

Więcej artykułów