Cambler

Dlaczego dna jest w dużej mierze choroba mężczyzny

Ta stara choroba staje się coraz bardziej powszechne, ale to bardzo leczyć, a nawet uleczalna - z prawej opieki.

Chyba, że ​​nie możesz się go na własne oczy lub znasz kogoś kto ma, dna może wydawać się jak kawałek muzeum choroby - choroby, które kiedyś dotknięty korpulentny mężczyzna z pomocą, ale nie dostać wymienione dużo tych dni. Nawet nazwa wydaje się archaiczna i nienaukowe. Dna moczanowa jest od Gutta, łaciny do spadku, odniesienie do wiary, że to było spowodowane przez nagromadzenie humorów w stawach drop-by-drop.

Ale dna wciąż jest u nas bardzo dużo, a liczba osób dotkniętych wydaje się wzrastać, częściowo z powodu otyłości epidemii. Pozostaje choroba, która głównie wpływa w średnim wieku i starszych mężczyzn, choć kobiety po menopauzie są narażone też, być może ze względu na brak ochronne działanie estrogenów. Te leki moczopędne ("pigułki wody"), które wiele osób kontrolować wysokie ciśnienie krwi są kolejnym czynnikiem. Dna mogą być także problem dla biorców przeszczepów. Cyklosporyna, immunosupresyjnym podjąć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo odrzucenia narządu, jest winien.

Zachęcanie wiadomością jest to, że prawie wszystkie przypadki są uleczalne. W rzeczywistości, dna jest jednym z kilku utwardzalnych formy zapalenia stawów, mające zastosowanie dla dziesiątek chorób wywołujących zapalenie stawów. Kłopot jest upewnienie się, ludzie opieki potrzebują i zrealizują biorąc leki.

Co powoduje dna?

Puryny to grupa związków chemicznych występuje we wszystkich tkankach organizmu, a w wielu produktach spożywczych. Nasze ciała są stale przetwarzanie puryn, rozbijając ich i recyklingu lub usuwania produktów ubocznych. Kwas moczowy jest jednym z produktów ubocznych, a normalnie nadmiar pozostawia w moczu. Ale u niektórych osób, system utrzymywania w ryzach poziom spada się niewspółmierne. Zwykle dlatego, że nerki nie nadążają i wydalanie kwasu moczowego tyle, ale czasami jest to kwestia zbyt dużo kwasu moczowego jest produkowany.

Dnę występuje, gdy nadmiar kwasu moczowego scala się kryształów, co powoduje zapalenie, które powoduje ból i inne objawy. (Technicznie kryształy moczanu sodu składać, chociaż dla uproszczenia, są one często określane jako kryształy kwasu moczowego). Kryształy pojawiają się najczęściej w stawach, ale mogą także zbierać w innych miejscach, w tym ucha zewnętrznego, w skórze blisko stawów i nerki.

Wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi - termin medyczny jest hiperurykemia - są niezbędne do kryształy do ​​formy. Jednak wiele osób z hyperuricemia nigdy rozwijać dna, a nawet jeśli to robią, często mieli wysoki poziom kwasu moczowego we krwi przez wiele lat bez żadnych objawów. Ludzie z hyperuricemia bez objawów może być trenerem, aby dokonać zmian w stylu życia - zmniejszenie masy ciała często top listy - ale hiperurykemia sam w sobie nie jest zwykle traktowane.

Czynników predysponujących

Dr Hyon K. Choi, obecnie na University of British Columbia w Kanadzie i epidemiolodzy w Harvardzie wykorzystali dane z Harvard-bazie, wszystko mężczyźni służby zdrowia uzupełnienie nauce, aby szereg porównań między 730 mężczyzn w badanie który opracował dna w okresie 12-letniej, a zdecydowana większość z nich w badaniu, którzy nie. Wynik jest imponujący dokumentacja na temat czynników ryzyka, w dnie moczanowej, co najmniej, ponieważ odnoszą się do mężczyzn.

Odkrycia dr Choi dotyczące wagi nie były zaskakujące i pasuje do stereotypu: dna moczanowa jest, w rzeczywistości, ciężkiej choroby człowieka. Jeść dużo mięsa i owoców morza oraz picie dużej ilości alkoholu czarów dny kłopoty. I Homer Simpsons świata są dna kandydatów: dwu-lub-więcej-dniowe piwosze są ponad dwukrotnie narażone na podagrę jako pijących nonbeer, które ma sens, ponieważ piwo zawiera dużo puryn.

Miękkie hodowców napój może być w tej samej fazie dny łodzi. Wysokie spożycie fruktozy był związany z dną moczanową w Choi prowadzonej badań opublikowanych w 2008 roku. Kwas moczowy jest jednym z produktów metabolizmu fruktozy, a tam dowody z kontrolowanych badaniach żywieniowych, że fruktoza zwiększa poziom kwasu moczowego we krwi. Wiele z fruktozy w dzisiejszym diety europejskiego wynika z syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy (co stanowi około połowy fruktozy i glukozy) połowy, który jest używany do słodzenia napojów bezalkoholowych.

Wysokie ciśnienie krwi jest kolejnym ważnym czynnikiem ryzyka dny moczanowej. To komplikuje się jednak, ponieważ diuretyki wykonane w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi, zwiększenie poziomu kwasu moczowego, tak jak leczenie choroby są związane z chorobą.

Wreszcie, podczas gdy dna nie działać w niektórych rodzinach, geny nie wydają się odgrywać kluczową rolę. Większość ludzi, którzy rozwijają dna nie mają rodziny historii choroby.

Objawy i powikłania

Dna moczanowa dna, dopóki nie pojawią się objawy. Kiedy to robią, zwykle pojawić się nagle i, przynajmniej na początku, mieć wpływ pojedynczego stawu. W ciągu kilku godzin, że wspólne staje się czerwone, opuchnięte, gorące i bolesne - nazywają się napady dny moczanowej powodu. Łatwo jest pomylić atak dny moczanowej przez miejscowe zakażenie wspólnego. Stawu śródstopno u podstawy dużego palca jest często miejscem pierwszego ataku, ale kolana, kostki i stawy między wielu małych kości, które stanowią cele są również stopy. Ludzie, którzy mają już zapalenie kości i stawów - najbardziej rozpowszechnioną formą zapalenia stawów - często doświadczają ataków dny moczanowej w stawach palca.

Jedną z tajemnic dny jest, że ataki często całkowicie ustępują po kilku dniach. Nagłe wystąpienie, a następnie pełnej rozdzielczości jest cechą dny moczanowej, która odróżnia go od innych rodzajów zapalenia stawów.

Nawet bez leczenia, ludzie mogą nie przeżyć kolejnego ataku dny moczanowej przez lata. Ale jest też szansa, że ​​ataki będą eskalować, nadchodzi częściej i trwały dłużej. Kiedy tak się dzieje, niektórzy ludzie rozwijać guzków dnawych - duże, widoczne guzki wykonane z kryształków kwasu moczowego. Tophi mogą być duże i szpecące i może naruszać okolicy tkanki kostnej. Byli kiedyś wspólną cechą dny moczanowej, a przyczyną choroby był tak znany.

Są dni tophi powinno nastąpić rzadko, jeśli w ogóle, dzięki dostępności leków w celu kontroli poziomu kwasu moczowego. Kiedy to nastąpi, leki obniżające poziom kwasu moczowego zwykle kurczą się ich.

Kamienie nerkowe są powikłaniem dny moczanowej, ponieważ dodatkowo kwas moczowy może gromadzić się w drogach moczowych i krystalizować w kamienie. Bardzo rzadko, kryształy tworzą się w nerkach i powodować poważne problemy z nerkami. Ale to jest ta sama historia, jak z tophi: te problemy są teraz mniej powszechne, że poziom kwasu moczowego może być kontrolowana.

Dna moczanowa jest związane ze zwiększonym ryzykiem zawału serca. Wysokie stężenia kwasu moczowego może wpływać na płynność wewnętrznej naczyń krwionośnych i uczynić płytek krwi "lepkie", a więc skrzepy krwi są bardziej prawdopodobne do formy.

Diagnoza

Z powodów, które wciąż nie są zrozumiałe, poziom kwasu moczowego we krwi, czasami w dół, gdy ktoś ma atak dny moczanowej, więc badanie krwi w czasie ataku nie jest niezawodny sposób zdiagnozować podagrę. Zamiast tego, lekarze stosują specjalne mikroskopu polaryzacyjnego szukać kryształów kwasu moczowego w małej próbce płynu biegnącą od dotkniętego stawu ze strzykawki.

Istnieje kilka choroby zapalne stawów spowodowane przez złogi kryształów różnego rodzaju i mikroskopia polaryzacyjna światło jest niezbędne do rozróżnienia między nimi. Najczęstszą z tych innych zaburzeń ma mylącej nazwy, pseudogout (nie może być dna, ale nie ma wątpliwości, że to jest prawdziwe), to spowodowane przez złoża kryształów dwuwodzianu pirofosforanu wapnia w stawach.