Cambler

Rozedma

Co to jest?

Rozedma płuc jest chorobą układu oddechowego, w którym miliony maleńkich pęcherzyków płuc (pęcherzyków płucnych) "wyciągnie z kształtu lub pęknięcia. Jak się te cienkie, delikatne worki powietrzne uszkodzone lub zniszczone, płuca tracą swoją naturalną elastyczność i są w stanie z łatwością opróżnić. Rozedma płuc jest chorobą postępującą, co oznacza, że ​​dalej się pogarszać. Gdy choroba postępuje, płuca także tracą swoją zdolność do absorbowania tlenu i uwalnia dwutlenek węgla. Oddychanie staje się trudniejsze, a człowiek czuje się łatwo krótki oddech, jak on lub ona nie jest wystarczająco dużo powietrza.

Rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli są dwa najczęściej postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ( POChP ), i często występują razem. Osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli (zapalenie i obrzęk ścian oskrzeli) ma zazwyczaj codziennie kaszel z flegmą, który trwa przez kilka miesięcy w czasie, w ciągu kilku lat. Zarówno rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli są spowodowane przez uszkodzenie płuc i oskrzeli i to uszkodzenie jest zazwyczaj stały. Gdy szkoda jest spowodowana przez palenie, objawy mogą poprawić po palacz zamykany.

Palenie jest odpowiedzialne za do 90% przypadków rozedmy. Narażenie na bierne palenie i toksyn w powietrzu może również przyczynić się do rozedmy płuc, choć czynniki te są znacznie mniej ważne niż palenie. Palacze narażeni na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, w tym dwutlenku siarki i pyłów, wydaje się być na wyższym ryzykiem rozwoju POChP.

Około 1% ludzi w Europie rozwijać rozedmę od odziedziczonej choroby zwanej niedoborem alfa-1 antytrypsyny. W tym choroby genetyczne, organizm nie wytwarza wystarczającej ilości białka zwanego alfa-1-antytrypsyny (AAT), która chroni płuca przed uszkodzeniem przez enzymy. Gdy poziom AAT są niskie, płuca są podatne na uszkodzenia przez te enzymy. W swojej najbardziej surowej formie, rozedma może rozwijać u osób w wieku 30 lub 40 lat. Ponieważ palenie zaburza funkcji AAT, osoby z niedoborem AAT, którzy palą nastąpić nasilenie rozedmę w młodszym wieku niż ci, którzy nie palą. Większość osób z niedoborem AAT są biali północnej pochodzenia europejskiego.

POChP jest najczęstszą przyczyną zgonu z powodu chorób układu oddechowego w Europie. Większość osób z rozedmą płuc palenie papierosów są mężczyźni w wieku powyżej 40 roku życia, które mieszkają w miejscach, gdzie zanieczyszczenie jest stały problem. Jednakże, ze względu na dramatyczny wzrost palenia wśród kobiet w ciągu ostatnich kilku dekad, stopa rozedmy u kobiet nadal wspinać.

Objawy

Podczas wczesnych etapów rozedma, większość ludzi ma kilka objawów. Choroba zwykle rozwija się powoli, a zmiany w oddychaniu mogą być nie zauważyłem. Typowy człowiek nie doświadcza objawów dopóki nie palił paczkę papierosów dziennie przez ponad 20 lat.

Jednak z biegiem czasu, prawie wszystkie osoby z rozedmą płuc rozwija duszność. Po pierwsze, może to być zauważone tylko podczas forsownych ćwiczeń, takich jak wspinaczka kilka schodów lub gry sportowe. W miarę upływu czasu, duszność może wystąpić z codziennych czynności, takich jak prace domowe czy chodzenie na krótkie dystanse. Ostatecznie, może być osoba, krótki oddech przez większość dnia, nawet podczas odpoczynku lub snu. W najgorszym, rozedma płuc mogą spowodować "głód powietrza," stałe uczucie nie jest w stanie złapać oddech.

Te objawy oddechowe są takie same niezależnie od przyczyny rozedma. Jednak dwie osoby o tym samym stopień uszkodzenia płuc mogą mieć różne objawy. Jedna osoba z łagodnym rozedmą mogą czuć się bardzo krótki oddech, podczas gdy inna osoba z bardziej zaawansowanych stadiach choroby może być trudno przeszkadza objawów. Różnice te mogą wynikać z innych chorób medycznych i jak człowiek jest w stanie leczyć choroby, a ich płuca.

Inne objawy spowodowane przez rozedmę płuc obejmują:

 • Świszczący oddech, kaszel lub wychowywanie flegmy (czy przewlekłe zapalenie oskrzeli jest również obecny)

 • Ucisk w klatce piersiowej uczucie

 • Cylindryczny rozdęte klatki piersiowej

 • Stała zmęczenie

 • Trudności z zasypianiem

 • Poranne bóle głowy

 • Utrata masy ciała

 • Obrzęk kostek

 • Senność lub trudności z koncentracją

Diagnoza

Lekarz zapyta o szczegóły dotyczące palenia (jak długo wędzona i ile papierosów dziennie). Inne pytania mogą obejmować:

 • Czy oddychasz pasywne (bierne) dym w miejscu pracy lub w domu?

 • Czy mieszkają lub pracują w miejscach, gdzie są narażone na powietrzu substancji drażniących lub materiałów szkodliwych?

 • Czy mieszkasz na obszarze o znacznym zanieczyszczeniu powietrza?

 • Czy istnieje historia rodziny niedoborem AAT, wczesny początek rozedmy lub niepalących, którzy rozwinęli rozedmę?

Lekarz będzie również zapytać o objawy układu oddechowego, szczególnie wtedy, gdy pojawią się trudności w oddychaniu. On lub ona może również chcieć zapytać oddechowych alergii, nawracających złych przeziębienia lub uporczywego, ciężkiego kaszlu.

Lekarz następnie zbada cię szukać typowych objawów rozedmy. Mogą to być:

 • Oglądając na duszność podczas wykonywania prostych czynności, takich jak chodzenie do sali egzaminacyjnej

 • Patrząc na wielkość i kształt klatki piersiowej, a także, jak się porusza, gdy oddychasz.

 • Słuchanie płuc na świszczący oddech lub utraty normalnych dźwięków oddechu

 • Sprawdzanie uszu, nosa i gardła z powodów, dla których może być kaszel

 • Słuchać swojego serca

 • Sprawdzanie skóry, usta i paznokcie na niebieskawym odcieniem, który wskazuje niski poziom tlenu we krwi (lekarz również może bezpośrednio mierzyć poziom tlenu we krwi z palca specjalnej sondy znany jako pulsoksymetru)

 • Sprawdzanie paznokci dla niezwykłego krzywizny ("clubbing"), że czasem zdarza się z przewlekłą chorobą płuc

 • Czując kostek do obrzęku, który wskazuje nagromadzenie płynu

Ważne, aby pamiętać, że wyniki tego badania mogą być zupełnie normalne u wielu ludzi w najwcześniejszych etapach rozedmy.

U większości ludzi, rozedma płuc diagnozują testami rentgenowskich lub płuc-funkcyjnych. Regularne RTG klatki piersiowej może wykazać typowe zmiany rozedma tym rozszerzeniu płuc, blizny lub tworzenia otworów (pęcherze). Jednak zmiany te nie mogą pojawiać się dopiero nastąpiło znaczne szkody. Tomografia komputerowa (TK) są lepsze w wykrywaniu najwcześniejsze zmiany rozedmy płuc, a może pomóc zdiagnozować chorobę w młodych ludzi i tych, którzy nigdy nie palili.

Badania czynnościowe płucne (znany również jako spirometrycznego) jest przydatny zarówno do zdiagnozowania rozedma i określenie stadium choroby. W tym teście można przedmuchać siłą przez rury, która jest podłączona do urządzenia przeznaczonego do mierzenia pojemność płuc. Lekarz może również zamówić specjalistyczne badania płuc, które mogą wymagać, aby siedzieć wewnątrz szklanej skrzynce, lub powoli oddychać mieszaniną różnych gazów.

Inne badania lekarz może nakazać m.in.:

 • Gazometrię - pomiar stężenia tlenu i dwutlenku węgla z krwi pobranej przez igłę z małej tętnicy nadgarstka.

 • Elektrokardiogram (EKG) - Wygląda na dowód problemów z sercem, które mogą powodować problemy z oddychaniem lub obciążenie serca spowodowane przez rozedmę płuc

Jeśli podejrzewa się, lekarz może zamówić specjalnego badania krwi w celu potwierdzenia rozpoznania niedoboru alfa-1 antytrypsyny. Jeśli ten test jest pozytywny, lekarz może zalecić badania przesiewowe dla całej rodziny.

Przewidywany czas trwania

Niezależnie od przyczyny, uszkodzenie płuc, rozedmę nie mogą być odwrócone. Jeśli choroba nie jest leczona, uszkodzenia i objawy rozedmy nadal będzie gorzej. W przypadku leczenia, objawy rozedmy płuc można poprawić.

Zapobieganie

Jeśli palisz, przestań. Jeśli nie palisz, nie zaczynaj. Badania wykazały, że rzucenie palenia można albo zapobiegać rozedmę lub spowolnić jej postęp. Można również ograniczyć ekspozycję na zanieczyszczenie powietrza poprzez ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu, gdy istnieją doniesienia o wysoki poziom smogu. Osoby narażone na działanie szkodliwych substancji chemicznych w miejscu pracy powinno się mówić do swoich pracodawców o maskach respiratora lub powinny skonsultować się ze specjalistą w zakresie medycyny pracy.

Osób z rozpoznaniem rozedma powinien poprosić swojego lekarza o szczepienia przeciwko grypie (grypa) i pneumokokom zapalenie płuc. Te szczepienia może zapobiec zagrażające życiu infekcje dróg oddechowych u osób z chorobami płuc.

Leczenie

Brak leczenia może odwrócić lub zatrzymać rozedmę płuc, ale leczenie może przyczynić się do złagodzenia objawów, leczenia powikłań i minimalizować kalectwo. Na szczycie listy porad leczenia od lekarza jest rzucić palenie, na najważniejszym czynnikiem dla utrzymania zdrowych płuc. Zaprzestania palenia jest najbardziej skuteczny na wczesnych etapach rozedma, ale również może zmniejszyć utratę funkcji płuc w późniejszych stadiach choroby.

Osoby z niedoborem alfa-1-antytrypsyny mogą być kandydatami do terapii zastępczej infuzji naturalnego AAT uzyskanych od dawców. Chociaż ta forma leczenia wydaje skuteczne, to jest czasochłonne i bardzo kosztowne. Genetycznie zmodyfikowane formy i forma wdychane są w trakcie opracowywania.

Lekarz może zalecić kilka różnych leków w celu złagodzenia objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli, które często towarzyszy obrzęk płuc. Mogą one obejmować:

 • Leki rozszerzające oskrzela - Łącznie tiotropium (Spiriva), ipratropium (Atrovent), alubuterol (Proventil, Ventolin i marek) i salmeterol (Serevent). Leki te są podejmowane przez ręcznych inhalatorów i nebulizatorów napędzanych maszyn, które tworzą mgły, które mogą być wdychane. Leki te nazywane są leki rozszerzające oskrzela i pomagają otworzyć oskrzeli w płucach i zmniejszenie duszności, świszczący oddech i kaszel. Teofilina (sprzedawane pod kilkoma markami) jest forma tabletki leku rozszerzającego oskrzela. Ponieważ może oddziaływać z lekami i spowodować efekty uboczne, to jest stosowany częściej niż mniejszy leków inhalacyjnych.

 • Kortykosteroidy - Leki te przyczyniają się do zmniejszenia stanu zapalnego płuc. Podczas ostrego zaostrzenia góry objawów, często podaje się w postaci tabletek lub przez iniekcję. Kortykosteroidów wziewnych lub pigułki mogą być przepisane do codziennego użytku, aby pomóc kontrolować zapalenie przewlekłe zapalenie oskrzeli.

 • Antybiotyki - te zazwyczaj są używane do ostrych zaostrzeń POChP wywołanych przez infekcje dróg oddechowych.

Tlenoterapia Udowodniono, aby zwiększyć długość życia u osób z rozedmą płuc, którzy mają poniżej normalnego poziomu tlenu we krwi. Zwykle podaje się tlen przez plastikową rurkę (kaniuli nosowej) noszone pod nozdrzami. Tlen albo przechowuje się w pojemnikach metalowych lub oczyszcza z powietrza przez maszynę elektryczną (koncentratora tlenu). Liczba lekkich, przenośnych urządzeń są już dostępne, które pozwalają tym, którzy potrzebują tlenu do opuszczenia swoich domów przez kilka godzin na raz. Niektóre osoby z rozedmą potrzebują tlenu tylko w nocy. Ponieważ dostarczanie tlenu w domu jest bardzo drogie, większość firm ubezpieczeniowych medyczne mają ścisłe wymagania do zakwalifikowania do głównej tlenu.

Osób z rozedmą płuc są również na ryzyko stania się niedożywione, problemy psychologiczne i rozwoju, takie jak lęk czy depresja. Dlatego ważne jest, aby regularnie do lekarza o odpowiedniej diety, jak również doradztwo i leki, aby pomóc z problemami psychologicznymi.

Wiele innych zabiegów są dostępne dla osób w zaawansowanym stadium rozedmą.

 • Rehabilitacja oddechowa - To jest forma terapii fizycznej, która uczy pacjentów z rozedmą płuc, aby oszczędzać energię, poprawić kondycję i zmniejszenie duszności.

 • Operacja zmniejszenia objętości płuc - W tej kontrowersyjnej techniki, części chorej płuca są usuwane w celu poprawy funkcji pozostały, zdrowsze płuca.

 • Przeszczep płuc - przeszczep zazwyczaj jest uważany jedynie u osób, których rozedma jest tak poważne, że długość życia czuł się mniej niż dwa do trzech lat.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Zadzwoń do lekarza, jeśli wystąpią:

 • Nowy duszność

 • Uporczywy kaszel, z lub bez flegmy

 • Spadek zwykłej zdolności do wykonywania

 • Częste infekcje dróg oddechowych

Jeśli palisz, skonsultować się z lekarzem na temat sposobów, aby rzucić palenie. Kilka różnych rodzajów leczenia (w tym leków i poradnictwa) może podwoić prawdopodobieństwo sukcesu w porównaniu do "dzieje Cold Turkey".

Również powinny skonsultować się z lekarzem, jeśli ktoś w twojej rodzinie zdiagnozowano alfa-1 antytrypsyny.

Rokowanie

Nie ma lekarstwa na rozedmę płuc, ale choroba może być kontrolowana. Osób z łagodną rozedmą, którzy rzucili palenie mają normalną długość życia. Ci, którzy przyjmują dobrych nawyków zdrowotnych mogą korzystać z dość normalnego życia przez długi czas. Nawet ludzie, których rozedma jest ciężka mają duże szanse na przeżycie pięciu lat lub więcej.

W tych osób z rozedmą płuc, którzy nadal palą, badania wskazują, że palenie znacznie zwiększa ciężkość choroby i może zmniejszyć ich żywotność o 10 lat lub więcej.

Dodatkowe informacje

Europejskie Stowarzyszenie płuc
61 Broadway, 6th Floor
New York, NY 10006
Telefon: (212) 315-8700
Numer bezpłatny: (800) 548-8252 e-mail:
http://www.lungusa.org/

Krajowy serca, płuc, i Instytut krwi (NHLBI)
PO Box 30105
Bethesda, MD 20824-0105
Telefon: (301) 592-8573
TTY: (240) 629-3255
Fax: (301) 592-8563
E-mail:
http://www.nhlbi.nih.gov/