Cambler

Choroby płuc i emocjonalne samopoczucie

Gdy masz przewlekłą chorobę płuc, to jest normalne, że dobre i złe dni. Upewnij się, aby dbać o siebie emocjonalnie, jak i fizycznie. Można podjąć kroki, aby czuć się bardziej kontrolować swoje zdrowie i swojej sytuacji. Pamiętaj, że zespół opieki zdrowotnej, rodzina i przyjaciele są tutaj, aby pomóc. Nie bój się podzielić swoje uczucia i poprosić o wsparcie.

Pobyt w kontroli

Przewlekłe choroby płuc mogą mieć wpływ na niezależność. To może prowadzić do uczucia gniewu, frustracji i depresji. Następujące elementy mogą pomóc poczuć się bardziej kontrolować swoje życie:

  • Rób to, co lubisz. Jeżeli planujesz swój dzień, upewnij się, że zawiera kilka działań, które są po prostu dla zabawy.

  • Pobyt związany z rodziną i przyjaciółmi. Może to oznaczać, zapraszając ludzi do domu częściej. Mówić o swoich uczuciach z osób blisko ciebie.

  • Dowiedz się, jak można o swojej chorobie płuc. Im więcej wiesz, tym więcej będziesz miał kontroli. Dzielić, czego uczymy się z ludzi blisko Ciebie. Przynieś bliskich z Tobą do lekarza. I niech wiedzą, w jaki sposób mogą pomóc w leczeniu.

  • Śledź swój plan leczenia. Zaakceptuj, że nawet jeśli nie wszystko, masz się, wciąż masz wzloty i upadki.

  • Odgrywać aktywną rolę w leczeniu. Zapytaj swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania. Nowe zabiegi są zawsze opracowywane. Jeżeli dotychczasowe leczenie nie spełnia Twoich potrzeb, inne opcje mogą być niedostępne.

Pobyt intymne z partnerem

Nawet jeśli używasz tlenu, o przewlekłe choroby płuc, nie oznacza, że ​​musisz zrezygnować z bycia intymny. Należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Może ty i twój partner poczuje się lepiej, jeśli komunikować swoje uczucia i obawy. Nie bój się mówić do swojego lekarza, też.

  • Seks może poczuć się lepiej, jeśli czekać, aż jesteś wypoczęty. Użyj pozycji, które wymagają mniej energii, jak leżąc na boku lub plecach.

  • Przygotować się do seksu tak jak w przypadku ćwiczeń. Używać inhalatora wcześniej, jeżeli został przepisany. Wyczyścić płuc śluzu w razie potrzeby. Jeśli używasz tlenu, ustawić szybkość przepływu dla działalności.

  • Jest w porządku, jeśli nie masz ochoty na seks. Możesz pokazać swoją miłość w inny sposób. Spróbuj przytulanie, dając backrub, lub po prostu powiedzieć swoim partnerem jak bardzo Ci zależy.

Uwaga na temat depresji

Mając na przewlekłą chorobę płuc nie oznacza, że ​​musisz czuć się źle przez cały czas. Mów do swojego lekarza lub terapeuty, jeśli czujesz, bezwartościowe lub bezradny, lub myśli o samobójstwie. Są znaki ostrzegawcze depresji. Leczenie może pomóc Ci poczuć się lepiej. Gdy depresja jest pod kontrolą, ogólny stan zdrowia może również poprawić.