Cambler

Opioidy mogą być nadużywane do przewlekłego bólu brzucha

Recept na opioidowych leków przeciwbólowych w leczeniu przewlekłego bólu brzucha więcej niż podwoiła się w Europie w latach 1997 i 2008, według nowego badania.

Ten duży wzrost wymagań pisemnych w przychodniach jest dotyczące kilku powodów, mówi naczelny autor dr Spencer Dorn, profesor medycyny na University of North Carolina Medical School w Chapel Hill, i koledzy.

Istnieje bardzo mało dowodów na poparcie stosowania opioidów w leczeniu bólu przewlekłego, które nie jest związane z rakiem, a opioidy są często nadużywane, a czasem nadużywane, Dorn powiedział. Przedłużone stosowanie opioidów może wywołać inne objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i zaparcia, a nawet może pogorszyć bóle brzucha, dodał.

Nauka pojawiać się w grudniowym wydaniu czasopisma Klinicznym Gastroenterologii i Hepatologii.

Przewlekłe bóle brzucha to częsty problem, ale często jest nieuleczalna, co może sprawić, że wyzwaniem dla lekarzy, aby pomóc pacjentom, twierdzą naukowcy.

"Pisanie receptę na środek przeciwbólowy może być ścieżka najmniejszego oporu, może to zaspokoić zapotrzebowanie pacjenta na ulgi i złagodzenia klinicysta możliwe uczucia nieadekwatności," Dorn powiedział w dzienniku prasowym.

Wiele czynników, które mogą przyczynić się do znacznego wzrostu stosowania opioidów w leczeniu przewlekłego bólu brzucha, twierdzą naukowcy. Obejmują one tendencję do uogólniania zaleceń do stosowania opioidów w leczeniu bólu "oraz szerokie reklamy bezpośrednio do konsumenta.

Więcej informacji

Europejskie Kolegium Gastroenterologii ma więcej o ból brzucha.