Cambler

Gdy statyny nie są dla Ciebie

Ezetymib (Zetia, VYTORIN)

Ezetymib jest inhibitorem wchłaniania cholesterolu, który blokuje spożycie cholesterolu z pokarmów w przewodzie pokarmowym. To może zmniejszać poziomy LDL o 20% i jest często stosowane w połączeniu z statyny. Lek Vytorin łączy ezetymib ze statyną.

Ezetymib ma doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa i jest dobrze tolerowana, bardziej niż innych leków zmniejszających stężenie lipidów (np. niacyna, fibraty i wiążący kwasy żółciowe), a może nawet więcej niż statyny. Jednak jej skuteczność została zakwestionowana przez szereg badań.

W jednym z badań, znany jako próbna Rozbudowany naukowcy porównali wpływ VYTORIN jest od grubości płytki tętnicy szyjnej do tego z samą simwastatyną. Wśród uczestników znaleźli się 720 osób z wadą genetyczną, która wytwarza bardzo wysoki poziom cholesterolu. Wyniki wykazały brak różnic w zmniejszaniu płytki nazębnej pomiędzy tymi dwoma lekami. Odkrycie to doprowadziło niektórych ekspertów na pytanie projektu badania i innych kwestionować przydatność ezetymibu w monoterapii lub w połączeniu ze statynami.

Kolejne badanie-SEAS prób porównaniu efekt Vytorin versus placebo na progresji zwężenia zastawki aortalnej w 1900 osobników. Lek zmniejsza ryzyko problemów tętnic wieńcowych, ale nie udało się spowolnić postęp zwężenia aorty, główny punkt końcowy nauka. Próby SEAS podniósł również obawy dotyczące związku między ezetymibu i raka, ale dalsze analizy danych stwierdzono, że wzrost nowotworu najprawdopodobniej przez przypadek.

Trzecie badanie, znane jako ARBITER-6 zatrzymuje, został zatrzymany na początku 2009 roku, kiedy jej bezpieczeństwo stwierdził, że panel niacyna oraz statyny była lepsza ezetymibu plus statyny, powodując większe obniżenie cholesterolu wypełnione blaszki w tętnicy szyjnej. W przeciwieństwie do 2011 nauka, znana jako ostra, znaleziono znaczną redukcję chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z chorobą nerek, którzy wzięli VYTORIN.

Eksperci są podzieleni w sprawie wartości dodanie ezetymibu do terapii statynami, jak dane dotyczące jego dodatkową korzyścią są sprzeczne. Większość uważa, że powinna nadal być uważany za bezpieczny sposób obniżania LDL cholesterolu, gdy nie są tolerowane statyny lub nie obniżają poziom LDL wystarczające. Innym bardzo duże badanie na temat skuteczności VYTORIN za, poprawiają-IT, jest nadal w toku, a to może wyjaśnić niektóre z zagadnień użyteczności narkotyku u pacjentów z chorobą wieńcową.


Środki wiążące kwasy żółciowe

Jak ezetymib, żywice wiążące kwasy żółciowe hamują wchłanianie cholesterolu w diecie, ale działają za pośrednictwem innego mechanizmu. Twoja wątroba zużywa cholesterol, aby kwasy żółciowe, substancje potrzebne do trawienia. Środki wiążące kwasy żółciowe, obniżają poziom cholesterolu wiąże się pośrednio z tych kwasów, co skłoniło wątrobę używać dodatkowego cholesterolu, aby więcej kwasów żółciowych. To obniża poziom cholesterolu we krwi.

Leki w tej klasie obejmują cholestyraminę (PREVALITE, QUESTRAN), kolesewelam (WELCHOL) i kolestypol (Colestid). Typowo, obniżają poziom cholesterolu LDL o 15% do 30%, w zależności od dawki dziennej. Większe ilości produkować większą redukcję, ale również zwiększają skutki uboczne.

Działania niepożądane wiążący kwasy żółciowe są zaparcia, zgaga, uczucie pełności i. Mogą wiązać się z substancji innych niż kwasy żółciowe i może zakłócać zdolność organizmu do wchłaniania niektórych leków, preparatów szczególnie naparstnicy, beta blokerów, warfaryny, tiazydowych leków moczopędnych, leków przeciwdrgawkowych i suplementy hormonu tarczycy. Osoby z wysokim poziomem triglicerydów nie powinna podjąć środki wiążące kwasy żółciowe, ponieważ mają tendencję do podnoszenia trójglicerydów. Z tych względów, te leki są w dużym stopniu zastąpiony przez ezetymib.


Pochodne kwasu fibrynowego (fibraty)

Fibraty zmniejszają stężenie triglicerydów, zmniejszając produkcję wątroby za cholesterolu VLDL i przyspieszenie jej usuwanie z krwi. Dwa najczęściej określone pochodne kwasu fibrynowego są gemfibrozyl (Lopid) i fenofibratu (TriCor, Lofibra). Pochodne kwasu fibrynowego, obniżają poziom triglicerydów o 20% do 50% i podnieść poziom HDL o 10% do 15%, ale mają tylko niewielki wpływ na poziom LDL. Na ogół, są przewidziane dla osób z wysokim poziomem triglicerydów i są rzadko używane do tych, których jedynym problemem jest wysoki poziom cholesterolu LDL.

Gemfibrozyl i fenofibratu są na ogół raz (fenofibratu) lub dwa razy (gemfibrozyl) dzień z posiłkami. Większość ludzi nie doświadcza skutków ubocznych, chociaż niektóre opracowania niestrawność (uczucie pełności, wzdęcia i zgaga po jedzeniu), zawroty głowy lub zmiany odczucia, takie jak dotyk i smak. Gemfibrozil i fenofibrat może również zwiększać ryzyko choroby pęcherzyka żółciowego.

Kiedy stosować statyny, pochodne kwasu fibrynowego może powodować rzadkie przypadki znacznego rozpadu mięśni. Jednak dowody wskazują, że ten wynik może być mniej prawdopodobne z fenofibratu niż z gemfibrozylem, gdy jest używana z umiarkowanymi dawkami statyn. Fibraty mogą zwiększyć działanie leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna (Coumadin). Bo z tych nietypowych, ale znaczących efektów ubocznych, każdy biorąc pochodną kwasu fibrynowego powinien mieć prób wątrobowych i komórek krwi przed i podczas leczenia. Tych, na rozrzedzenie krwi leki powinny mieć ich czas protrombinowy (miarą zdolności krzepnięcia) ściśle monitorowane.


Niacyna

Witaminy B niacyna obniża trójglicerydy poprzez ograniczenie zdolności wątroby do produkcji VLDL. Różne preparaty, na receptę i ponad-the-counter, są dostępne, ale recepta przedłużonym uwalnianiu niacyny (Niaspan) jest często korzystne, ponieważ ma jak najmniej skutków ubocznych. Suplementy diety zawierające niacyny są sprzedawane bez recepty, jak również, ale nie niższe stężenie triglicerydów skutecznie i w niektórych przypadkach mogą powodować uszkodzenia wątroby. Przedłużonym uwalnianiu niacyny mogą powodować nieprawidłowości funkcji wątroby, zwłaszcza w połączeniu ze statyną. Ważne jest, aby przetestować funkcję wątroby, poziom cukru we krwi i poziom kwasu moczowego przed rozpoczęciem leczenia i niacyny w trakcie leczenia.

Niacyna jest tanie i ogólnie bezpieczny, z wyjątkiem ludzi z przewlekłą chorobą wątroby i pewnych innych chorób, w tym cukrzycy i choroby wrzodowej. Jednakże, posiada liczne efekty uboczne, w tym powodujących wysypki i obciążającą dny moczanowej, cukrzycy lub wrzodów trawiennych. Na początku leczenia, może to powodować zaczerwienienie twarzy przez kilka minut natychmiast po podaniu. Odpowiedź ta jednak często kończy się po około dwóch tygodni, można zmniejszyć przez aspirynę lub ibuprofen 30 min przed podjęciem niacyny. Wiele osób rozpocząć leczenie od małych dawek (250 mg dwa razy dziennie, na przykład) i w ciągu sześciu tygodni lub więcej, stopniowo zwiększać się do ilości, która obniża poziom lipidów (od 1000 mg do 2500 mg dziennie, którą można podzielić na dwie dawki). To stopniowe podejście może pomóc w budowaniu tolerancji na efekty uboczne, takie jak zaczerwienienie twarzy.

Niacyna jest kuzyn, amid kwasu nikotynowego (nikotynamid), nie mogą być stosowane w miejsce niacyny w celu obniżenia cholesterolu. Chociaż przypomina niacyny amid kwasu nikotynowego i odpowiada jak witaminy, nie ma w ogóle wpływu na poziom cholesterolu we krwi. Jest to niefortunne, ponieważ duże dawki niacyny nie mają skutków ubocznych, które mogą sprawić, że duże dawki niacyny nieprzyjemne.


Kombinacje leków

Wysokie dawki statyn nie zapobiegać niektórym dwie trzecie ataku serca i udarów-fakt, że nasiliła poszukiwania skutecznych terapii skojarzonych. Schematy wielolekowej trzymać obiecujące większej skuteczności i mniej efektów ubocznych, częściowo dlatego, że są one oparte na niższych dawek każdego leku. VYTORIN (patrz "ezetymibu") jest jednym z przykładów.

Inna kombinacja jest statyny i niacynę. W 2007 analizie podgrup z HDL-miażdżycy Leczenie Study (czapki), połączenie niacyny wraz simwastatyny obniżonych ataków serca i innych zdarzeń o 60% u osób z zespołem metabolicznym. Rok później, w badaniu o nazwie OCEANS, samo połączenie leków obniżone stężenie cholesterolu nie-HDL, cholesterolu LDL, trójglicerydów, a stosunek całkowitej do HDL cholesterolu-wszystko o około 50% u pacjentów, którzy nigdy wcześniej podjętych leków hipolipemizujących. Jest również zwiększone stężenie cholesterolu HDL o 25%.

Nowsze badania, AIM-HIGH, spojrzał na niacyny plus statyny u osób, których poziomy LDL były na ogół dość niskie już (mniej niż 100 mg / dl). Co ciekawe, lek zrobił to, co oczekiwano od niego, że zwiększone stężenie cholesterolu HDL oraz zmniejszenie stężenia triglicerydów więcej niż tylko statyny zrobił. Ale ludzie biorący połączenie, a ludzie biorący sam statyny miał taką samą liczbę zawałów serca i udarów mózgu. Niektórzy eksperci, że to dlatego, że ludzie w nauce niski poziom cholesterolu LDL, aby rozpocząć, a może połączenie niacyna statynami będzie działać lepiej na ludzi z wyższym poziomem LDL. Przyszłe badania powinny wykazać, czy to prawda.

Inna kombinacja, statyny oraz fibraty, został przetestowany w badaniu ACCORD, które nazwie losowo przypisany typ 2 osoby z cukrzycą albo podjąć sam statyny lub statyny plusa fenofibratu. Po około pięciu lat, obie grupy miały ten sam ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jednak podzbiór tych chorych, tych, których triglicerydów poziomy były powyżej 200 mg / dl, a który także niski poziom cholesterolu HDL, nie wydaje się czerpać pewne korzyści z połączenia.