Cambler

Łuszczycowe zapalenie stawów

Co to jest?

Łuszczycowe zapalenie stawów jest przewlekłą (długotrwałą) chorobą, w której osoba z łuszczycą rozwija objawy i oznaki zapalenia stawów bóle stawów, sztywność i obrzęk. Łuszczyca jest powszechnym, dziedziczną chorobą skóry, która powoduje skalowanie szaro-biały na różowy lub czerwony wysypka-matowa skóra.

Około 5% do 10% z 3 mln ludzi, którzy mają łuszczycę rozwijać łuszczycowe zapalenie stawów. Łuszczycowe zapalenie stawów dotyczy w równym stopniu mężczyzn i kobiet, i zazwyczaj rozpoczyna się pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Jednakże choroba może występować u dzieci. Większość ludzi łagodne objawy, jednak w niektórych przypadkach objawy mogą być bardzo ciężkie.

Rodzaje łuszczycowego zapalenia stawów

Istnieje pięć typów łuszczycowego zapalenia stawów. Są one klasyfikowane pod względem ich ciężkości, czy obie strony ciała są w równym stopniu i stawy, które są zaangażowane.

  • Asymetryczne zapalenie stawów - często kolano, kostka, nadgarstek lub łączone są zaangażowane, w sumie od jednego do czterech zapalnie stawów. Zazwyczaj, zapalenie stawów nie wpływa obu stronach korpusu równo (tzn., choroba nie jest symetryczna).

  • Symetryczne zapalenie stawów - zapalenie wielu stawów są często więcej niż cztery, a wpływają na same stawy po obydwu stronach ciała. Paznokcie często są prążkowane i pestki. Choroba ta może naśladować reumatoidalnego zapalenia stawów.

  • Łuszczycowe zapalenie stawów kręgosłupa - Jeden lub oba stawów krzyżowo-biodrowych (stawy łączące kręgosłup i miednicę w dolnej części pleców), a czasem innych stawów kręgosłupa, to stan zapalny, powodując sztywność poranną w plecy.

  • Izolowane zaangażowanie palec - to często wiąże się tylko ostatni palec stawu w pobliżu paznokci. Jeden lub więcej z tych połączeń może zostać zapalnym.

  • Stawów mutilans - To jest najbardziej dotkliwe i najrzadszych forma łuszczycowego zapalenia stawów. W tej postaci, ze względu na skrócenie palce zniszczenia stawów i kości sąsiednich.

Chociaż każdy rodzaj łuszczycowe zapalenie stawów jest nieco różne, niektórzy ludzie wykazują objawy lub mieszanie się więcej niż jeden typ.

Łuszczyca może rozwinąć się przed albo po zapaleniu stawów, łuszczycy, lecz rozwija się najpierw w 75% przypadków. Osoba może zacząć poranną sztywność stawów dostać przed zapaleniem stawów jest rozpoznawane. Ludzie, którzy mają łuszczycę, która polega na paznokcie, zwłaszcza wżery paznokci, są znacznie bardziej narażone na rozwój zapalenia stawów, niż bez tego problemu (50% versus 10%).

Przyczyną łuszczycowego zapalenia stawów nie jest znana. Istnieją pewne dowody na to, że infekcja lub urazu może odgrywać rolę w rozwoju choroby. Na przykład, łuszczycowe zapalenie stawów wydaje się zaostrzać w ludzi, których układ immunologiczny wpływa ludzkim wirusem niedoboru odporności ( HIV zakażenie). Ponadto, wydaje się, dziedziczność odgrywają rolę. Do 40% osób z łuszczycowym zapaleniem stawów w rodzinie skóry lub choroby stawów. Niektóre geny wydaje się brać udział w niektórych typach łuszczycowego zapalenia stawów. Na przykład, gen HLA-B27 wiąże się z łuszczycowym zapaleniem stawów kręgosłupa.

Objawy

Objawy obejmują:

  • Matowy-różowy lub czerwony, łuszcząca się wysypka skórna występująca w plamy, szczególnie na tylnej części ramion, z przodu nóg i głowy

  • Zapalenie stawów, szczególnie w palcach rąk i nóg lub grzbietu

  • Rano sztywność stawów

  • Ból w dolnej części pleców

Łuszczycowe zapalenie stawów może mieć wpływ na inne części ciała. Na przykład, zmęczenie i niedokrwistość są powszechne u osób aktywnych łuszczycowego zapalenia stawów. Często towarzyszy zapalenie stawów zapalenia ścięgien i miejscach, gdzie przyczepiają się do kości, ścięgien, jak w pięty lub palców.

Diagnoza

Zazwyczaj lekarz może zdiagnozować łuszczycowe zapalenie stawów na podstawie objawów i badania fizykalnego. W przeciwieństwie do tocznia lub reumatoidalnego zapalenia stawów, przeciwciała są zazwyczaj obecne w krwi. Lekarz może zlecić rentgenowskie dotkniętych stawów, ale rentgenowskie nie zawsze wskazują jaki rodzaj zapalenia stawów masz. W kilku przypadkach, promienie rentgenowskie mogą dać radiolog pojęcia, że masz zamiast łuszczycowe zapalenie stawów reumatoidalne zapalenie stawów lub inny rodzaj zapalenia stawów.

Przewidywany czas trwania

Łuszczycowe zapalenie stawów wydaje się być przez całe życie. Jednak objawy niektórych ludzi różnią się znacznie, tak, że może to być łagodny w czasie i bardziej dotkliwe w innym czasie. To niezwykłe wspólne problemy, aby całkowicie zniknąć.

Zapobieganie

Nie ma sposobu, aby zapobiec łuszczycowe zapalenie stawów.

Leczenie

Głównym leczenie jest podjęcie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna, ibuprofen (Motrin), Advil lub naproksen (Aleve, Naprosyn). Kortykosteroidy, takie jak prednizon, przyjmuje się doustnie, są używane tylko od czasu do czasu, ponieważ może to powodować znaczne skutki uboczne, gdy są wykonane długofalowy i łuszczyca ma tendencję do wyrównania się, gdy lek jest zatrzymywany. Okazjonalnych zastrzyki sterydów może pomóc, gdy zapalenie stawów są poważnie.

Gdy choroba jest bardziej surowe, leki takie jak hydroxychloroquine (Plaquenil) lub metotreksatu (Folex, Rheumatrex) często złagodzić objawy zapalenia stawów lub zmniejszać. Jednak nie jest pewne, czy chronią stawy przed uszkodzeniem. Rzadkie doniesienia łączące hydroxychlorokina do pogorszenia łuszczycy doprowadziły niektórych lekarzy, aby uniknąć tego leku.

Sulfasalazynę (Azulfidine) środek przeciwzapalny stosowany w leczeniu choroby zapalnej jelit, pomaga niektórzy z łuszczycowym zapaleniem stawów. Innym lekiem przeciwzapalnym, cyklosporyna (Neoral, Sandimmune), jest czasami wykorzystywane. Jednakże, lek może spowodować uszkodzenie nerek, tak że jest zwykle używany tylko dla ludzi, którzy nie zareagowali na inne leki. Nowsze, wstrzykiwania leków, w tym adalimumab (Humira), etanercept ( Enbrel ), infliksymab ( Remicade ) i golimumabowi (Simponi) może być bardzo skuteczne, ale ponieważ są one dostępne wyłącznie w iniekcjach i są dość drogie, są zarezerwowane dla osób z łuszczycowe zapalenie stawów, że nie reaguje na inne leki.

Gdy stawy pogorszeniu pomimo agresywnej terapii medycznej, lekarz może zalecić operację odtworzenia lub zastąpienia stawu, szczególnie jeśli ból jest zlokalizowany i intensywny i trudności funkcjonowania.

Lekarz może zalecić terapię fizyczną i zawodową, aby utrzymać siłę mięśni i stawu w zakres ruchu. Szynowanie, zdejmowany klamra do unieruchomienia zapalenie stawu, może pomóc zmniejszyć objawy i stany zapalne. Ćwiczenie jest ważne, zwłaszcza dla osób z zapaleniem stawów kręgosłupa, ponieważ jest aktywny ma tendencję do zmniejszenia powrót objawów.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Zadzwoń do lekarza, jeśli masz objawy łuszczycowego zapalenia stawów.

Rokowanie

Perspektywy dla ludzi z tej choroby jest różny. Dla niektórych, łuszczycowe zapalenie stawów jest niewielki kłopot, który wymaga leków tylko w czasach, gdy objawy są gorsze. Jednakże, aż do 25% pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów, choroba powoduje upośledzenie ciężką, unrelenting uszkodzenia stawów w czasie. Dzięki odpowiedniej terapii, większość osób z łuszczycowym zapaleniem stawów mają dobrą kontrolę bólu, poprawę funkcji i ograniczoną uszkodzenia stawów.

Dodatkowe informacje

Narodowy Instytut stawów i chorób skóry i układu mięśniowo-szkieletowego
Informacje Clearinghouse
Narodowy Insitutes Zdrowia
1 Koło AMS
Bethesda, MD 20892-3675
Telefon: 301-495-4484
Numer bezpłatny: 1-877-226-4267
TTY: 301-565-2966
http://www.niams.nih.gov/

Europejskie Kolegium Reumatologii
2200 Lake Boulevard NE
Atlanta, GA 30319
Telefon: 404-633-3777
http://www.rheumatology.org/