Cambler

1-2 - 3s leczenia łuszczycy

Osoby z bardzo łagodną łuszczycą może być w stanie uzyskać pomoc od samoleczenia z niewiele więcej niż balsam skóry, na szampon przeciwłupieżowy, a niektóre światła słonecznego. Ale większość pacjentów wymaga leczenia pod nadzorem lekarza. Chociaż nie ma leczenia leczy łuszczycy, wielu leków może kontrolować choroby.

Leczenie miejscowe. Maści, żele, te i płyny są podstawą leczenia, zwłaszcza w przypadku łagodnej do umiarkowanej choroby. W przeszłości, smoła i antralina były powszechnie zalecane, ponieważ plami ubrania i skórą, zostały zastąpione przez miejscowe zabiegi, które są bardziej dogodne i bardziej skuteczne. Wiele kortykosteroidów, preparaty są dostępne; różnią się one w mocy, ale może zmniejszyć stan zapalny i kontroli swędzenie. Kortykosteroidy działają szybko, ale długotrwałe stosowanie silnych sterydów może powodować ścieńczenie skóry i uszkodzenie. Nowe terapie, które są aktualne dowodzenie bardzo skuteczne obejmują dwie formy witaminy D, kalcipotrien (Dovonex) i kalcytriol (Vectical) oraz witaminy stosunku tazaroten (Tazorac); wszyscy są leki na receptę.

Fototerapia. W jednym czasie, to udział dwóch do czterech tygodni z opalania lub dla tych, którzy mogli sobie na to pozwolić, "klimatoterapia" naturalnie filtrowane światło słoneczne w Morzu Martwym. Teraz jednak lekarze używać starannie kontrolowanej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (UV) w leczeniu umiarkowanej lub ciężkiej łuszczycy. UVB może być podawany sam lub w kombinacji ze smołą albo innymi środkami do stosowania miejscowego, niektórzy pacjenci mogą korzystać UVB w domu. UVA zwykle zarezerwowane dla obszernego łuszczycy, która nie uległa poprawie w przypadku innych zabiegów. Jest on stosowany w fotouczulającym lek w tak zwanych schematu PUVA.

Leczenie systemowe. Najtrudniejsze przypadki łuszczycy zadzwonić do najtrudniejszych zabiegów. Opcje obejmują doustnej witaminy A jak narkotyków acytretyny, antymetabolitowy metotreksat, a lek immunosupresyjny cyklosporyny. Leki biologiczne, które skierowane do określonych czynności w systemie odpornościowym m.in. alefacept, etanerceptu i infliksymabu. Wszystkie te rodzaje leczenia ogólnoustrojowych może powodować poważne efekty uboczne, a wszystkie wymagają starannego monitorowania przez doświadczonych lekarzy. Mimo to, terapie systemowe oferują nową nadzieję dla pacjentów, którzy są zniekształconych i niepełnosprawnych poprzez ciężką łuszczycą. Pokazuje, w jaki sposób współczesna nauka poczyniła postępy przeciw chorobie, która nęka człowieka od tysięcy lat.