Cambler

Zrozumienie stadium raka prostaty

Etap to słowo lekarze używać do komunikowania rozmiaru guz nowotworowy i gdzie i jak daleko rozprzestrzenił. Rak pierwsze miejsce w organizmie jest nazywany głównym miejscem lub guza. Kiedy rak rozprzestrzenia, to mówi się, że przerzuty. Istnieją 2 rodzaje stadiach raka, kliniczne i patologiczne:

  • Faza kliniczna pomaga lekarz decyduje o najlepszych opcji dla Ciebie. Na raka prostaty, twój stan kliniczny jest określana z egzaminu odbytnicę (DRE), biopsji i skanów.

  • Patologicznych etapie ustala się na podstawie badania prostata po jego usunięciu chirurgicznym. Czasami patologiczne etapem jest wyższa, ponieważ nowotwór rozprzestrzenił się ponad to, co było spodziewać podczas klinicznego zaawansowania.

Jak rozprzestrzenia rak prostaty

Pierwsze miejsca, raka prostaty do smarowania zazwyczaj mają sąsiednich organów takich jak pęcherz, pęcherzyków nasiennych (które wytwarzają część płynu w nasieniu), odbytu i miednicy ściany. Po oddala się od raka prostaty, to często idzie w okolicznych węzłów chłonnych w miednicy. W niektórych przypadkach, rozprzestrzenia się do odległych części ciała, zwłaszcza do kości. Kości najczęściej dotknięte są kręgosłup i żebra. W kolejnych etapach, raka prostaty może rozprzestrzeniać się do wątroby, płuc, szpiku kostnego, węzłów chłonnych lub innych. To jest mniej powszechne.

W przypadku raka prostaty jest rozsiany do innej części ciała, nie jest uważane za nowe raka. Na przykład, jeżeli rak prostaty rozprzestrzenia się kości, to nie uważa rak kości. To się nazywa przerzutowego raka prostaty.

Istnieje również kilka rodzajów nowotworów - np. raka nerki - które mogą rozprzestrzeniać się do swojej prostaty. Gdy to nastąpi, rak nie jest wywoływana raka prostaty. To dlatego, że rak jest nazwany i traktowano w przeliczeniu na miejscu pierwotnego nowotworu. Na przykład, jeżeli rak nerki rozciąga się do prostaty, że są traktowane jako przerzutowego raka nerki, raka prostaty nie.

Etapy raka prostaty

Lekarze muszą wiedzieć, na jakim etapie twój rak prostaty jest zdecydować, jakie leczenie zalecić. Etap jest na podstawie wielkości i stopnia guz, czy węzły chłonne są zaangażowane i jak dotąd rozsiewu nowotworu. Twój onkolog pobiera te informacje z DRE, biopsji i skanów. Najczęstszym sposobem lekarze opisują etap jest z systemem TNM.

System TNM

TNM System to standardowy system opisujący stopień rozwoju raka jest. Jest to najczęściej system do etapu raka prostaty. Został on opracowany przez Międzynarodową Unię Walki z Rakiem oraz Europejskiego Wspólnego Komitetu nad Rakiem (AJCC). Oto, co litery oznaczają w systemie TNM:

  • T odnosi się do wielkości guza prostaty.

  • N odnosi się do tego, czy węzły chłonne w obszarze stały rakowe prostaty.

  • M odnosi się do tego, czy nowotwór rozprzestrzenił się (przerzuty) do innych, odległych narządów w organizmie, takich jak kości, wątroby lub płuc.

Twój onkolog przypisuje wartości liczbowe od X do 3 do T, N, M i etapach. Te kombinacje liter i cyfr są używane do określenia ogólnej etap choroby.

Grupy stadium raka prostaty

Gdy grupy T, N i M są określone, są połączone w procesie zwanym etapie grupy, uzyskując całkowitą etap dla nowotworu. Etapy są określone liczbami rzymskimi od I do IV. Niższa liczba, tym mniej ma się raka. Im wyższa liczba, tym więcej ma się raka. Pamiętaj, aby zwrócić się do lekarza, aby pomóc wyjaśnić etap twojego raka do Ciebie.

Etap I

Guzy na tym etapie nie może być odczuwalne przez DRE, ani nie pojawi się na badaniach obrazowych. Rak nie pojawi się w biopsji. Zawiera dobrze zróżnicowanych komórek i może powoli wzrastać. To zazwyczaj znaleziono podczas operacji do innego problemu, takich jak BPH. BPH jest przerost normalnych komórkach prostaty, ale to nie jest rak. Lub raka można znaleźć po wysoki poziom PSA jest rysowany. Rak nie rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych lub narządów. Można usłyszeć lekarz używać tych terminów TNM dla tego etapu: T1a, N0 i M0.

Etap II

Rakowe są do węzłów chłonnych lub innych części ciała. Guzy mogą być odczuwalne przez DRE. Mogą być obserwowana podczas transrektalnej ultradźwięków. Komórki te zazwyczaj wyglądają bardziej nienormalne pod mikroskopem i mają tendencję do szybszego wzrostu. Można usłyszeć lekarz używać tych terminów TNM dla tego etapu: T1, T2, N0, M0 i.

Etap III

Przerzutów poza prostaty. Może on obejmować niektóre gruczoły, które produkują nasienie, zwane pęcherzyki nasienne. Nie rozprzestrzenił się do węzłów chłonnych lub gdziekolwiek indziej w organizmie. Można usłyszeć lekarz używać tych terminów TNM dla tego etapu: T3, N0, i MO.

Etap IV

Guz rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne. Może być również w odbytnicy, pęcherza moczowego, mięśni, otaczających ściany miednicy, węzłów chłonnych lub innych części ciała. Można usłyszeć lekarz używać tych terminów TNM dla tego etapu: T4, N1-3 i M1.

Stadia I i II są czasami określane jako wczesnego stadium raka prostaty. Etapów III i IV są czasami nazywane zaawansowanym rakiem prostaty.

System Whitmore-Jewett

System Whitmore-Jewett jest starszy system, który nie jest używany dużo więcej. Etapy w tym systemie są przypisane są litery od A do D, zamiast numerów i są opisane poniżej. Oto przegląd tego systemu:

Etap

Znaleziono guza podczas przezcewkową stercza (TURP), rodzaj zabiegu chirurgicznego, który usuwa bity prostaty, które blokują przepływ moczu. To często używane, aby pomóc ludziom, którzy mają BPH. Jest klasyfikowany jako A1, jeśli mniej niż 5% z guza raka w nim. Jest sklasyfikowane jako A2, jeśli więcej niż 5% guza raka w nim lub jeśli komórki wyglądają bardziej nienormalne pod mikroskopem.

Etap B

Guz jest ograniczony w prostacie, ale stwierdzono, ze względu na nieprawidłowy poziom PSA i DRE. Lekarz będzie dalej klasyfikować to jako B0, B1 lub B2.

Etap C

Guz wystaje poza kapsułkę prostaty. Kapsułka jest zewnętrzna warstwa prostaty. W zależności od tego, jak zaangażowane są pęcherzyki nasienne, lekarz będzie dalej klasyfikować go jako C1 lub C2.

Etap D

Przerzutów. Nazywa się to również przerzuty. Etap D jest podzielona na tych kategorii:

  • D0: Tylko poziom kwaśnej fosfatazy prostaty jest wysokie.

  • D1: nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne w miednicy.

  • D2: nowotwór rozprzestrzenił się na odległych obszarach ciała.

  • D3: nowotwory nie reagują na leczenie hormonalne, zwanego hormonoopornego raka gruczołu krokowego.

  • D4: rak nie reaguje na wszelkiego rodzaju zabiegi lub zmian hormonalnych.