Cambler

Zatorowość płucna

Co to jest zator tętnicy płucnej?

Zator płucny jest zablokowanie jednej z tętnic płucnych. Jest to spowodowane, gdy kawałek skrzepu krwi znajdującej się w organizmie zrywa i przemieszcza się w krwiobiegu i domków w jednej z tętnic zaopatrujących płuca. Zatorowość płucna może być poważne i zagrażające życiu. Każdego roku, ponad 100 tysięcy przypadków zatorowości płucnej występuje w Europie (Źródło: NHLBI ).

Zakrzepica żył głębokich jest główną przyczyną zatorowości płucnej. W zakrzepicy żył głębokich, zakrzepy tworzą w dużych żyłach nóg. Zakrzep może uwolnić się w żyły nogi i wędrować z krwią do płuc, gdzie może powodować objawy, blokując tętnicę.

Objawy różnią się w znacznym stopniu zatorowości płucnej, w zależności od nasilenia zatoru. Niektóre osoby z zatorowością płucną nie ma żadnych objawów, lub doświadczają tylko objawy związane z zakrzepicą żył głębokich w nogach.

Leczenie zatorowości płucnej ma na celu rozpuszczenia, usunąć lub ograniczyć wzrost skrzepu krwi. Można to osiągnąć za pomocą leków, minimalnie inwazyjnych procedur, lub, rzadziej, operację.

W niektórych przypadkach, zatorowość płucna może być zagrożeniem życia. Natychmiast wezwać pomoc medyczną (911) za poważne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, pocenie się, lub poważnych trudności w oddychaniu, które mogą być połączone z bólem nóg lub obrzęk i ostry ból w płuca.

OBJAWY

Jakie są objawy zatorowości płucnej?

Wiele z tych objawów, zatorowości płucnej są wynikiem oddychaniem lub zakrzepica żył głębokich. Niekiedy, każdy z tych objawów, zator płuc, może być ciężkie. Jest możliwe, aby mieć zator płucny bez objawów.... Czytaj więcej o objawy zatorowości płucnej

PRZYCZYNY

Co powoduje zator tętnicy płucnej?

Zator płucny jest zablokowanie jednej z tętnic płucnych. Blokada jest zwykle spowodowane przez zakrzepy, ale istnieją inne, mniej powszechne przyczyny. Zator tętnicy w płucach ogranicza przepływ krwi do części płuc.... Więcej o płuc powoduje zator

ZABIEGI

Jak jest zatorowość płucna traktowana?

Leczenie zatoru płuc zmienia się w dużym stopniu w zależności od stopnia nasilenia zatoru. Leki stosuje się w celu kontrolowania powstawania i wzrostu zakrzepów i przywrócenie przepływu krwi w płucach. Tlen może być podawany przez maskę twarzy, zębów (małe plastikowe rurki) w nozdrza lub rurkę do oddychania. Mogą być wymagane w ciężkich lub zagrażających życiu przypadków zatorowości płucnej procedury bardziej inwazyjne, lub zakrzep jest bardzo duża.... Czytaj więcej o terapii zatorowości płuc

Zobacz także:

Więcej artykułów