Cambler

Ultradźwięk

Co to jest USG?

Procedura ultradźwięków jest nieinwazyjny (skóra nie jest przebijana) Procedura diagnostyczna stosowana do oceny struktur tkanek miękkich, takich jak naczynia krwionośne, mięśnie i narządy.

USG wykorzystuje przetwornik, który wysyła ultradźwiękowe fale dźwiękowe o częstotliwości zbyt duży, aby być wysłuchanym. Kiedy przetwornik jest umieszczony w pewnych miejscach i pod różnymi kątami, fale ultradźwiękowe oddalają się przez skórę i inne tkanki ciała do narządów i struktur wewnątrz. Fale dźwiękowe odbijają narządów, takich jak echa i powrót do przetwornika. Czujnik odbiera odbite fale, które są następnie przekształcane przez komputer w przypadku obrazu elektronicznego narządów lub tkanek badanych.

Różne typy tkanki ciała wpływa na szybkość, przy której fale dźwiękowe podróży. Dźwięk przemieszcza się najszybciej przez tkankę kostną, a porusza się najwolniej w powietrzu. Szybkość, z których fale dźwiękowe są zwrócone do przetwornika, jak również sposób wiele powraca fali akustycznej jest tłumaczony przez przetwornik jak różne rodzaje tkanek.

Klarowny żel przewodząca jest umieszczona pomiędzy przetwornikiem a skórą umożliwienia gładkiego przemieszczania przetwornika ponad skórą oraz usunięcia powietrza pomiędzy skórą a przetwornikiem dla najlepszego przewodzenia dźwięku.

Dzięki zastosowaniu dodatkowego sposobu techniki ultradźwiękowej w czasie procedury ultradźwiękowego, przepływ krwi może być oceniony. Przetwornik ultradźwiękowy może oceny przepływu krwi zawiera czujnik Dopplera. Czujnik Dopplera w przetworniku oblicza prędkość i kierunek przepływu krwi w naczyniu, przez co fale dźwiękowe słyszalne. Poziom głośności dźwięku fal dźwiękowych oznacza szybkość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Brak lub omdlenia z tych dźwięków może wskazywać na niedrożność (zatkania) przepływu krwi.

Ultradźwięki są wykorzystywane do oglądania narządów wewnętrznych, jak funkcjonują (w "czasie rzeczywistym", jak na żywo transmisji telewizyjnej), i do oceny przepływu krwi przez różne statki. Procedury ultradźwiękowe są często wykorzystywane do badania wielu części ciała, takie jak brzuch, piersi, kobieta miednicy, prostaty, moszny, tarczycy i przytarczyc i układu naczyniowego. W czasie ciąży, ultradźwięki są przeprowadzane w celu oceny rozwoju płodu.

Postęp technologiczny w dziedzinie ultradźwięków obejmują teraz obrazy, które mogą być wykonane w widoku trójwymiarowego (3-D) i / lub cztery wymiarową (4-D) widok. Dodano wymiar 4-d ruchu, tak, że widok 3-D z ruchu.

Jakie są różne rodzaje procedur USG?

Istnieją różne techniki USG w różnych chorobach. Przykłady niektórych z bardziej popularnych typów badania USG są następujące:

 • Ultrasonograficzne dopplerowskie. Używany w celu uzyskania struktury wewnątrz ciała, a oceny przepływu krwi w tym samym czasie. USG Dopplera można określić, czy są jakieś problemy w obrębie żył i tętnic.

 • Naczyniowe USG. Używane, aby zobaczyć układ naczyniowy i jego funkcji, w ​​tym wykrywanie skrzepów krwi.

 • Echokardiograficzne. Używany zobaczyć serce i jego zawory, oraz do oceny skuteczności zdolności serca do pompowania krwi.

 • USG jamy brzusznej. Używany w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości narządów jamy brzusznej (np. nerek, wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego), takich jak kamienie żółciowe lub nowotworów.

 • Nerek USG. Używany do badania nerek i dróg moczowych.

 • Położnicza USG. Służy do monitorowania rozwoju płodu.

 • USG miednicy. Używany znaleźć przyczynę bólu w obrębie miednicy, np. ciąży pozamacicznej u kobiet, lub do wykrywania nowotworów lub masy.

 • USG piersi. Używany do badania masy w tkance piersi.

 • USG tarczycy. Używany zobaczyć tarczycę i wykryć wszelkie nieprawidłowości.

 • USG moszny. Używany do dalszego zbadania ból jąder.

 • USG prostaty. Służy do badania wszelkich guzków czuł podczas badania fizykalnego.

 • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe USG. Używany do zbadania wszelkie bóle stawów i mięśni do chorób, takich jak łza.

 • Interwencyjne USG. Używany do chirurga podczas operacji lub minimalnie inwazyjnej biopsji.

 • Ultrasonografii wewnątrznaczyniowej (IVUS). Służy do bezpośredniego pomiaru i wizualizacji wewnątrz naczyń krwionośnych.

 • Endoskopowy ultradźwiękowego. Używany w celu uzyskania bezpośredniego badania ultrasonograficzne wewnątrz jamy ciała lub narządu, przy użyciu przetwornika ultradźwiękowego wewnątrz endoskopu (mała i elastyczna rura z światła i obiektywem na końcu).

Jak ultradźwięki wykonywane?

Procedura USG może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach opieki szpitalnej. Chociaż każdy obiekt może mieć konkretnych protokołów w miejscu ogólnie procedura USG następująco ten proces:

 1. Substancja żelopodobna będzie plamy na powierzchni korpusu w celu poddania ultradźwięków (Ustawami żel jako przewodu).

 2. Stosując przetwornik, narzędzie, które wysyła fale ultradźwiękowe, ultradźwięki zostanie wysłany przez ciało pacjenta.

 3. Akustycznej z przetwornika będzie odbijane struktury wewnątrz ciała i informacje z dźwięków są analizowane przez komputer.

 4. Komputer będzie utworzyć obraz tych struktur na ekranie telewizora. Ruchome obrazy mogą być zapisane na filmowej taśmie.

 5. Nie ma żadnych potwierdzonych niekorzystne efekty biologiczne na pacjentów lub operatorów instrumentów spowodowane ekspozycji na ultradźwięki.