Cambler

Ultraszybki tomografia komputerowa (CT scan ultraszybki)

(Ultrafast CT, wiązką elektronów Tomografia komputerowa, EBCT, Cine CT Scan)

Przegląd procedury

Co to jest ultraszybki tomografii komputerowej (TK)?

Tomografia komputerowa (CT lub tomografii) jest procedura diagnostyczna obrazowania, że ​​używa kombinacji promieniowania rentgenowskiego i technologii komputerowej do produkcji zarówno obrazy przekrojów poziomych i pionowych (często nazywane plastry) z ciała. TK pokazuje szczegółowe zdjęcia każdej części ciała, w tym kości, mięśni, tłuszczu i organach. Tomografia bardziej szczegółowe niż w przypadku standardowych promieni rentgenowskich.

W standardowych rentgenowskiego wiązkę energii skierowane na część ciała badanej. Płyta za częścią ciała rejestruje zmiany wiązki energii po przejściu przez skórę, kości, mięśnie oraz inne tkanki. Chociaż wiele informacji można uzyskać z regularnie rentgenowskim, wiele szczegółów o organach wewnętrznych i innych konstrukcji, która nie jest dostępna.

W tomografii komputerowej, X-ray belki porusza się w kręgu wokół ciała. Pozwala to na różne widoki tego samego narządu lub struktury, i zapewnia o wiele większą szczegółowość. Dane rentgenowskiej są wysyłane do komputera, który interpretuje dane rentgenowskie i wyświetla je w dwuwymiarowym (2D) formy na monitorze.

Ilustracja anatomii serca, widzenia tętnic wieńcowych

Nowa technologia, zwana ultraszybki TK, jest obecnie stosowane do diagnozowania chorób serca. Ultraszybki CT lub wiązką elektronów tomografii komputerowej (EBCT) może mieć wiele obrazów serca w czasie jednego serca, zapewniając w ten sposób bardziej szczegółowych informacji na temat funkcji i struktur serca, a także w znacznym stopniu zmniejsza ilość czasu potrzebnego dla badania. Skany ultraszybki CT może wykryć bardzo małe ilości wapnia w sercu i tętnicach wieńcowych. Ten wapń została pokazana w celu wskazania, że zmiany, które mogą blokować się w końcu jednej lub większej liczby tętnic wieńcowych i powodują ból w klatce piersiowej, a nawet zawał serca, są w początkowych etapach tworzenia. Zatem ultraszybki skanowanie CT może być używany przez lekarzy jako środek wczesnego diagnozowania choroby wieńcowej u niektórych, szczególnie u osób, które nie mają objawów choroby.

Inne związane z tym procedury, które mogą być wykorzystane do oceny serca obejmują odpoczynku i elektrokardiogram ćwiczeń (EKG lub EKG), Holter monitora, uśrednionego sygnału EKG, cewnikowanie serca, RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa (CT) skanowania na klatce piersiowej, echokardiografii, Badania elektrofizjologiczne, rezonans magnetyczny (MRI) serca, zawał mięśnia skanuje perfuzji i radionuklidów angiografii. Proszę zobaczyć te procedury uzyskania dalszych informacji.

Przyczyny postępowania

Niektóre powody, dla których CT ultraszybki mogą być wykonywane obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Aby ocenić chorobę tętnic wieńcowych

 • Aby ocenić uszkodzenia serca tkanki po ataku serca (zwane także zawał mięśnia sercowego lub MI)

 • Do oceny drożności (otwartość) z tętnic wieńcowych pomostów

Ultraszybki CT służy przede wszystkim do diagnostyki choroby wieńcowej, zwłaszcza u osób, które nie mają żadnych objawów choroby, ale mają istotne czynniki ryzyka dla choroby. Ultraszybki CT nie powinno być uważane za substytut cewnikowania serca. Tomografii komputerowej pomiaru wieńcowej wapnia nie jest istotna u pacjentów, którzy już mieli zawał serca lub poddanych operacji pomostowania tętnic wieńcowych lub angioplastyki.

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić CT ultraszybkiej.

Ryzyko związane z procedurą

Możesz poprosić lekarza o ilość promieniowania stosowanego w trakcie procedury CT i zagrożeń związanych z danej sytuacji. To jest dobry pomysł, aby zachować zapis swojej przeszłości narażenia na promieniowanie, takich jak poprzednie skanowanie i inne rodzaje promieniowania X CT, tak aby można było poinformować lekarza. Ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie może być związana z łączną liczbę badań rentgenowskich i / lub terapii w długim okresie czasu.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym z lekarzem. Narażenie na promieniowanie w czasie ciąży może prowadzić do wad wrodzonych.

Mogą być też inne ryzyka w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Przed zabiegiem:

 • Lekarz lub technik wyjaśnić procedurę do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Generalnie, bez uprzedniego przygotowania, takim jak na czczo lub sedacji, wymagane jest wcześniejsze do CT ultraszybki.

 • Informuj technolog jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży.

 • Informuj technolog jeśli masz piercing na klatce piersiowej i / lub brzucha.

 • Na podstawie swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Ultraszybki CT mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i praktyk lekarza.

Generalnie, ultraszybki CT następuje tego procesu:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć biżuterię lub inne przedmioty, które mogą kolidować z procedurą.

 2. Jeśli pojawi się prośba, aby usunąć ubranie, będziesz mieć suknię na zużycie.

 3. Będzie znajdować się na stole skanowania, która przesuwa się na dużym, okrągłym otworem urządzenia skanującego. Poduszki i pasy mogą być użyte w celu zapobiegania przemieszczaniu się podczas procedury.

 4. Technolog będzie w innym pomieszczeniu, gdzie znajdują się urządzenia sterujące skanerem. Jednakże, będziesz w stałym oczach technologa przez okno. Głośniki wewnątrz skanera pozwoli technolog do komunikacji i usłyszeć. Będziesz mieć przycisk połączenia, aby można było pozwolić technolog znać, jeśli masz jakiekolwiek problemy w trakcie procedury. Technolog będzie oglądać Cię w każdej chwili i będzie w stałym kontakcie.

 5. Skaner zacznie się obracać wokół siebie i niskich dawek promieniowania X przechodzi przez korpus do krótkich okresach czasu. Usłyszysz kliknięcie dźwięki, które są normalne.

 6. Promienie rentgenowskie absorbowane przez tkanki organizmu zostaną wykryte przez skaner i przesyłane do komputera. Komputer będzie przekształcić na obraz informacji, które mają być interpretowane przez radiologa.

 7. Ważne będzie, aby pozostać nieruchomo w trakcie postępowania.

 8. W odstępach czasu, zostanie poinstruowany, aby wstrzymać oddech lub nie oddychać, przez kilka sekund. Następnie powiedziano, kiedy można oddychać. Państwo nie powinno się wstrzymywać oddech na dłużej niż kilka sekund, więc nie powinno to być niewygodne.

 9. Gdy procedura została zakończona, zostanie usunięty ze skanera.

 10. Możesz zostać poproszony, aby czekać na krótki czas, a radiolog opinie skany, aby upewnić się, że są jasne i kompletne.

Po zabiegu

Powinieneś być w stanie wznowić normalną dietę i działalności, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejski College of Cardiology

Europejskie Stowarzyszenie serce

Krajowy serca, płuc, i Instytut krwi (NHLBI)

National Institutes of Health (NIH)

National Library of Medicine