Cambler

Trzustka

Anatomia trzustki:

Trzustki jest wydłużony zwężający narządów znajduje się na tylnej stronie brzucha, poza żołądek. Prawa strona narządu (zwanej głowicy) jest najszerszą częścią organu i polega na krzywej dwunastnicy, pierwszego podziału jelita cienkiego. Stożkowy lewej stronie przebiega nieco w górę (ang. body trzustki), a kończy się blisko śledziony (zwanego ogona).

Trzustki składa się z dwóch rodzajów gruczołów:

  • Zewnątrzwydzielniczy
    Gruczołów wydzielania zewnętrznego wydziela enzymy trawienne. Te enzymy są wydzielane do sieci kanałów, które łączą główny przewód trzustkowy, który uruchamia długość trzustki.

  • Dokrewny
    Gruczołów wydzielania wewnętrznego, która składa się z wysepek Langerhansa, hormony wydziela do krwiobiegu.

Funkcje trzustki:

Trzustka posiada funkcje trawienne i hormonalne:

  • Te enzymy są wydzielane przez gruczoł trzustki w trzustce pomóc rozkładają węglowodany, tłuszcze, białka, kwasy i w dwunastnicy. Enzymy te kroczyć przewód trzustkowy do przewodu żółciowego w postaci nieaktywnej. Po wprowadzeniu do dwunastnicy, są aktywowane. Tkanki zewnątrzwydzielniczej wydziela również wodorowęglan, aby zneutralizować kwas żołądkowy w dwunastnicy (pierwszy odcinek jelita cienkiego).

  • Hormony wydzielane przez przysadkę wewnątrzwydzielniczego w trzustce jest insulina i glukagon (który reguluje poziom cukru we krwi) i somatostatyny (który zapobiega uwalnianiu w dwóch innych hormonów).