Cambler

Trudności w oddawaniu moczu

Co to jest?

Bolesne oddawanie moczu jest terminem medycznym na ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu. Często określane jako pieczenie, trudności w oddawaniu moczu najczęściej spowodowane infekcjami bakteryjnymi dróg oddechowych. To może być także objawem kilku innych chorób, w tym:

 • Zakażenia dolnych dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego lub zakażenia pęcherza moczowego) - bolesne oddawanie moczu jest objawem zakażenia pęcherza moczowego (zapalenie pęcherza). Zapalenie pęcherza moczowego jest bardzo częste u kobiet w wieku od 20 do 50 lat. Zakażenie często zaczyna się, gdy bakterie wprowadzić otwór gdzie mocz wychodzi (cewki moczowej) podczas stosunku płciowego. Bakterie mogą również wprowadzić cewki moczowej u kobiet i dziewcząt, którzy wytrzeć WC tkanki z tyłu do przodu. Po bakterie wprowadzić kobiety cewki moczowej, to ma tylko podróżować w niewielkiej odległości do pęcherza. U mężczyzn powyżej 50 roku życia, infekcja pęcherza zwykle związane jest z powiększeniem gruczołu krokowego lub infekcji prostaty.

 • Zakażenia górnych dróg moczowych (odmiedniczkowe zapalenie nerek lub zakażenie nerek) - nerki zazwyczaj staje się zarazić, ponieważ bakterie wyjazd do nerki od infekcji w pęcherzu. Zakażenia nerek często związane są z następujących chorób: ciąża, powiększonej prostaty, cukrzyca, problemy nerwowe, które wpływają na funkcję pęcherza moczowego, kamicy nerkowej, nowotwory pęcherza, nieprawidłowym przepływem zwrotnym moczu z pęcherza do nerek (tzw. odpływ pęcherzowo-przełykowy) lub przeszkody powiązanej do nieprawidłowego rozwoju układu moczowego (najczęściej u dzieci). Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest częstsza u kobiet niż u mężczyzn.

 • Zapalenie cewki moczowej - Zapalenie cewki moczowej jest zapalenie cewki moczowej. Jest to zwykle spowodowane przez choroby przenoszone drogą płciową (np. chlamydia i rzeżączka ). Zapalenie cewki moczowej może być również spowodowane przez kontakt z drażniącym chemicznych (takich jak antyseptyki, kąpieli lub kilka środków plemnikobójczych) lub podrażnieniem od obiektu, takiej jak rury (cewnik) włożonej do odprowadzania moczu.

 • Pochwy - Zapalenie pochwy jest zapalenie pochwy. Może to być spowodowane przez reakcję alergiczną na irytującym chemicznych (spermicide, natrysk, kąpiel mydło), niski poziom estrogenów po menopauzie, lub obiektu, takiego jak tampon, że nie został usunięty. Może to być również spowodowane przez wirus. Częste infekcje obejmują:

  • Bakteryjne zapalenie pochwy, choroby związane ze zmianami w normalnych bakterii, które żyją w pochwie

  • Kandydoza, zwany również drożdże

  • Rzęsistkowica, choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez mikroskopijnych organizmów jednokomórkowych Trichomonas vaginalis

Objawy

W zależności od przyczyn trudności w oddawaniu moczu, może być inne objawy oprócz bólu podczas oddawania moczu. Objawy mogą obejmować:

 • Zakażenia dolnych dróg moczowych (zapalenie pęcherza moczowego) - Częste oddawanie moczu, parcie na mocz intensywny, utratę kontroli pęcherza, ból w dolnej przedniej części brzucha (w pobliżu pęcherza moczowego), słabe moczu, które mogą mieć silny zapach, krwiomocz

 • Zakażenia górnych dróg moczowych (odmiedniczkowe zapalenie nerek) - Ból w górnej części pleców, wysoka gorączka z dreszczami, nudności i wymioty, słabe moczu, częste oddawanie moczu, intensywnego parcia na mocz

 • Zapalenie cewki moczowej - wydzielina z cewki moczowej, zaczerwienienie wokół otworu cewki moczowej, częste oddawanie moczu, upławy. Partnerzy osób z zapaleniem cewki moczowej, która pochodzi z chorobami przenoszonymi drogą płciową często nie mają żadnych objawów.

 • Zapalenie pochwy - Ból, ból lub świąd pochwy, zaburzenia lub cuchnące upławy lub zapach, ból lub dyskomfort podczas stosunku płciowego

Diagnoza

Wiele osób ma sporadyczne epizody krótkim dyskomfort, gdy zaczną w oddawaniu moczu. Zwykle jest to spowodowane podrażnieniem, i nie powinny być traktowane. Jednakże, powinieneś zobaczyć się z lekarzem, jeśli ból podczas oddawania moczu trwa dłużej, jest ciężka lub jeśli nadal się zdarzyć.

Lekarz zapyta o objawy i nawyków osobistych i seksualnych. Podczas badania fizykalnego, lekarz sprawdzi czułością na nerki i zbadać swoje genitalia. Dla kobiet, może to obejmować egzamin miednicy. Mężczyzn z podejrzeniem problemów z prostatą mogą mieć cyfrową odbytnicy egzamin.

Jeśli lekarz uzna, że ​​masz prostą infekcję pęcherza, on lub ona zwykle może to potwierdzić z badania moczu w gabinecie lekarskim. Aby zdiagnozować zapalenie cewki moczowej i zapalenie pochwy, wymaz z zakażonego obszaru, konieczne może być wykonane i wysłane do badania. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​masz infekcję nerek, próbka moczu zostanie wysłane do laboratorium w celu identyfikacji gatunku bakterii. Jeśli masz gorączkę lub występują choroby, próbka krwi może być badane w laboratorium, aby sprawdzić dla bakterii we krwi.

Jeśli masz bolesne oddawanie moczu i uprawianiu seksu bez zabezpieczenia z wieloma partnerami, lekarz może zlecić przeprowadzenie badań w celu poszukiwania różnych rodzajów chorób przenoszonych drogą płciową, w tym rzeżączka, chlamydia, rzęsistkowica, syfilis i HIV.

Przewidywany czas trwania

Jak długo bolesne oddawanie moczu trwa zależy od jego przyczyny. Większość osób cierpiących na infekcje cewki moczowej i pęcherza moczowego, pochwy dobrze reagują na leczenie w ciągu kilku dni. Kiedy przyczyną jest trudniej określić objawy może trwać dłużej.

Zapobieganie

Aby zapobiec bolesne oddawanie moczu spowodowane przez zapalenie pęcherza lub odmiedniczkowego zapalenia nerek, można wypić kilka szklanek wody dziennie, aby wypłukać dróg moczowych. Kobiety powinny wycierać od przodu do tyłu po wypróżnienia i mocz po stosunku, aby wypłukać bakterie z pęcherza moczowego.

Aby zapobiec bolesne oddawanie moczu spowodowane przez podrażnienie, kobiety powinny zachować okolicy narządów płciowych czyste i suche, często zmieniać tamponów i podpasek, a unikać drażniących mydeł, spraye i pochwy Bicze. Aby uniknąć podrażnienia w dopuszczalnych kobiet dzieci, kąpiele bąbelkowe, umyć dokładnie, ale delikatnie, dziewczyny po granie w piasek i uważać na rozszerzonej gry w mokrych strojach kąpielowych, z których wszystkie mogą prowadzić do podrażnienia i zaczerwienienie sromu (zapalenie sromu).

Aby zapobiec bolesne oddawanie moczu spowodowanych chorobami przenoszonymi drogą płciową, można unikać seksu lub mieć stosunki seksualne z jednym niezakażonych osoby. Jeśli masz więcej niż jednego partnera seksualnego, lub jeśli uważasz, że twój partner może być zakażony, używać prezerwatyw lateksowych podczas aktywności seksualnej.

Leczenie

Leczenie dyzurii zależy od jej przyczyny:

 • Zapalenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowe zapalenie nerek - Zakażenia te, zwykle spowodowane przez bakterie, można wyleczyć antybiotykami podjętych przez usta. Antybiotyki mogą być podawane do żyły (dożylnie) przez ciężką odmiedniczkowe zapalenie nerek z wysoką gorączką, dreszczami i wymiotami.

 • Zapalenie cewki moczowej - Zapalenie cewki moczowej jest leczone antybiotykami. Rodzaj antybiotyku, zależy od zakażenia powoduje zapalenie cewki moczowej.

 • Zapalenie pochwy - Rzęsistkowica i bakteryjne zapalenie pochwy są leczone antybiotykami. Infekcje grzybicze są leczone lekami przeciwgrzybiczych, w postaci pigułek doustnie lub w postaci czopków lub kremu wkładany do pochwy.

Jeśli jesteś aktywna seksualnie i są traktowane na trudności w oddawaniu moczu spowodowane chorobą przenoszoną drogą płciową, partnerzy muszą być traktowane sex też.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli masz bolesne oddawanie moczu oraz gorączka, częste oddawanie moczu, pilną potrzebę oddania moczu, ból brzucha, ból pleców lub innych objawów zakażenia dróg moczowych. Natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli masz krew w moczu lub trudności w oddawaniu moczu wraz z każdym nieprawidłowym upławy lub cewki moczowej.

Rokowanie

Pojedynczy epizod zakażenia pęcherza moczowego, pochwy lub nerek zazwyczaj znika całkowicie po leczeniu antybiotykami. W większości przypadków jest bardzo mało ryzyko uszkodzenia długoterminowej. Przy odpowiednim leczeniu antybiotykami, zapalenie cewki moczowej bakterii znika. Jednak niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do powstawania blizn w układzie rozrodczym, jeśli nie zdiagnozowane i leczone natychmiast. W długim okresie może to powodować problemy z płodnością.