Cambler

Rozdarty łąkotki

Co to jest?

Kawałek łąkotka jest w kształcie dysku z chrząstki, który działa jako amortyzator wstrząsów wewnątrz złącza. Każdy ma jedno kolano łąkotki bocznej pod zewnętrzną gałki kości udowej i jednego przyśrodkowej łąkotki zgodnie wewnętrznej gałki kości udowej. Każdy łąkotki działa jak naturalny poduszki między kości udowej (kości udowej) i kości nogi (goleń). Te dwie poduszki uniknięcia nadmiernego zużycia wnętrza stawu kolanowego, utrzymując końce obu kości z pocieranie. Każdy łąkotki pochłania znacznie szoku skoków i lądowań oraz pomaga równomiernie rozprowadzić wspólny płyn do smarowania i odżywiają kolano.

W Europie, rozdarty łąkotki jest najczęstszym powodem operacji kolana.

Objawy

Objawy rozdarty łąkotki może obejmować:

 • Ból kolana, zwykle po jednej stronie kolana

 • Czułość na stronie złącza

 • Kolano pęcznienia w ciągu pierwszych 12 godzin po urazie

 • "Zablokowane" kolana, które nie mogą być wygięte

 • Kolano, które łapie w czasie przemieszczania się, czy nie może być w pełni wyprostowane

 • Kliknij, pop lub szlifowania wewnątrz kolana podczas przenoszenia go

 • Kolano, że klamry, ustępuje lub czuje się ogólnie słaby

Diagnoza

Lekarz będzie kontrolować oba kolana, aby porównać poszkodowanej kolana z nieuszkodzonej jednego. On lub ona sprawdzić zgiętym kolanem na objawy obrzęk, tkliwość i płynu wewnątrz stawu kolanowego. Jeśli kolano nie jest zablokowana, lekarz będzie zginać zgiętym kolanem i sprawdzić kliknięć, zatrzaski i "połowów" w obrębie stawu. Lekarz także oceni zakres kolano w ruchu i manewrowania kolana, aby zobaczyć, czy stawu kolanowego jest wrażliwa na nacisk. Na przykład, w "teście McMurray," lekarz zgina nogę w kolanie, a następnie obraca się do wewnątrz, lub na zewnątrz podczas prostowania się. Jeśli czujesz ból podczas tego testu lub jeśli jest "kliknięcie" odgłos jak swoimi obraca nogi, jest duża szansa, że ​​menisk jest rozdarty.

Jeśli wyniki egzaminu wskazują masz rozdarty łąkotki, być może trzeba więcej badań, w tym:

 • Kolano rentgenowskie, aby sprawdzić, urazów, w tym złamania kości, które mogą powodować objawy podobne do rozdarty łąkotki

 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografii komputerowej (CT) - dziewięć z 10 razy, rozdarty łąkotki pojawi się na jednym z tych testów.

 • Artroskopia (chirurgia aparat kierowany), aby zajrzeć do wnętrza stawu kolanowego i zbadać łąkotki - Po artroskopii służy do diagnozy, problem często może być traktowane w czasie tej samej operacji.

Przewidywany czas trwania

Jeśli masz chirurgii artroskopowej celu leczenia rozdarty łąkotki i Twoja praca polega na siedzący tryb pracy (głównie w pozycji siedzącej), może być w stanie wrócić do pracy jednego do dwóch tygodni po zabiegu, z pełnego zwrotu w ciągu czterech do ośmiu tygodni. Jeśli jesteś sportowcem lub twoja praca wymaga dużo aktywności fizycznej, może to potrwać od trzech do czterech miesięcy po zabiegu, zanim poczujesz się jak masz tak wiele funkcji w kolanie, jak wymagają.

Zapobieganie

Chociaż trudno jest zapobiec przypadkowym urazom kolan, może być w stanie zmniejszyć ryzyko przez:

 • Rozgrzewkę i rozciąganie przed uczestniczące w działalności sportowej

 • Wykonując wzmocnienie mięśni wokół kolana

 • Unikanie nagłe wzrosty natężenia programu szkoleniowego

 • Na sobie wygodne, buty, które pasują wspierających stopy i swoją sportu

 • Noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej podczas zajęć sportowych, w tym działań, w których urazy kolana są często (szczególnie jeśli miałeś urazów kolan przed).

Leczenie

Istnieje kilka możliwości leczenia rozdarty łąkotki:

 • Chirurgiczna - może to być tymczasowy klamra kolana i rehabilitacji, aby utrzymać silne mięśnie kolana podczas kolana nie ponosi taką samą wagę. Takie podejście jest najskuteczniejsze dla małych łez (5 mm lub mniej) w pobliżu krawędzi menisku, w której leczenie jest zazwyczaj dobrze, lub dla ludzi, którzy nie są dobrymi kandydatami do operacji.

 • Operacja naprawy rozdarcie - W przypadku zużycie jest duże (1 do 2 cm), ale obejmuje część menisku, gdzie jest wystarczająco dopływ krwi do leczenia, lekarz może być zdolny do naprawy za pomocą szwów.

 • Chirurgiczne usunięcie części łąkotki (częściowe łąkotki) - Jeśli łza obejmuje część łąkotki, gdzie leczenie jest słaba, chirurg może odciąć poszarpane krawędzie wzdłuż rozdarcia, aby umożliwić wspólne poruszać się płynnie.

 • Chirurgiczne usunięcie całej łąkotki (łączna łąkotki) - ta opcja służy do łez, które nie mogą być leczone w inny sposób. Lekarze próbują uniknąć, ponieważ pozostawia kolana bez menisku i znacznie zwiększa się zużycie końcach udowej i piszczeli. W dłuższej perspektywie, to również zwiększa ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów) w kolanie.

Jeśli potrzebujesz operacji, aby poprawić rozdarty łąkotki, to zwykle można to zrobić za pomocą artroskopii (chirurgia aparat kierowany) jako procedury w tym samym dniu. Po zabiegu można rozpocząć fizykoterapię, aby pomóc wzmocnić mięśnie kolana, zmniejszyć ból i obrzęk, a powrót kolana w pełny zakres ruchu.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Skontaktować się z lekarzem, aby umówić się na ocenę kontuzji kolana, gdy:

 • Zamki, połowy lub nie mogą być w pełni rozszerzony

 • Staje się bardzo bolesne lub obrzęk

 • Sprawia, że ​​kliknięcie, pop lub szlifowania dźwięku podczas przenoszenia go, zwłaszcza jeśli wiąże się z bólem

 • Klamry, ustępuje lub czuje się ogólnie słaby

Rokowanie

W większości przypadków, perspektywy są bardzo dobre. Jeśli rozdarty łąkotki zostało naprawione chirurgicznie lub częściowo usunięte, prawdopodobnie będzie mógł wznowić normalne działania sportowe Po zakończeniu terapii fizycznej.

Według badań długoterminowych, większość ludzi, którzy mieli menisk naprawy czuję się bardzo zadowolony z wyników ich operacji, a nawet 10 lub 11 lat po zabiegu. Niemniej jednak, niektóre osoby w końcu rozwijać łąkotki urazy stawów w kontuzjowanego kolana. Zwykle zapalenie stawów rozwija się wiele lat po urazie. Najwyższe ryzyko jest wśród tych, którzy nie mieliśmy części lub całości łąkotki usunięty, ponieważ znaczące urazy wymagające tego zabiegu często uszkodzenia stawów, ale także dlatego, że te operacje zabrać niektóre lub wszystkie z efektu amortyzującego menisku.