Cambler

Testy, które pomagają ocenić raka prostaty

Lekarz wziął od biopsję prostaty wiedzieć, że masz raka.

Lekarz może zalecić dalsze badania, aby dowiedzieć się więcej o swoim raku i jego konkretnej lokalizacji, aby pomóc zdecydować się na leczenie, które jest prawdopodobnie najbardziej skuteczne dla Ciebie. Być może trzeba mieć badań obrazowych, które pomagają lekarz zobaczyć, co dzieje się w twoim ciele. Oto niektóre badania obrazowe może musisz mieć.

Scyntygrafia kości

Ten test pokazuje, czy nowotwór rozprzestrzenił się do kości. Lekarz może zalecić skanowanie kości, jeżeli poziom PSA był większy niż 20 ng / ml, aby pomóc dowiedzieć się etap swojego raka.

Scyntygrafia kości jest rodzaj radionuklidów skanowania. W tym teście, ty wstrzyknięto małą ilością substancji radioaktywnej. Porusza się poprzez strumień krwi i gromadzone w obszarach nieprawidłowego wzrostu kości. Będziesz leżeć na stole na około 30 minut, podczas gdy urządzenie skanuje ciała do miejsc substancja zebranych. Ilość materiału radioaktywnego dla tego testu jest mała. To nie powinno być szkodliwe dla Ciebie lub Twojej rodziny. Jeśli lekarz widzi podejrzane miejsca, można również MRI lub TK.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI)

MRI są wykorzystywane do określenia, czy rak rozprzestrzenia się poza gruczołu krokowego. Na przykład, może rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych. Lub może rozprzestrzeniać się na inne obszary wokół prostaty, takich jak pęcherzyki nasienne lub pęcherza. MRI wytwarzają bardzo jasny obraz swojej prostaty. Lekarz może zalecić MRI, jeśli Twój wynik PSA jest bardzo wysokie lub Twój DRE proponuje szeroką raka.

W niektórych przypadkach, Technik umieści sondę do odbytu, aby uzyskać lepsze zdjęcia. W tym teście, można leżeć na stole, jak przechodzi przez skaner tubelike. Następnie skaner obraca wokół ciebie. Jak się porusza, to kieruje ciągłą wiązkę fal magnetycznych na badanej powierzchni. Komputer wykorzystuje dane z fal magnetycznych stworzyć trójwymiarowy obraz wnętrza ciała. Być może trzeba więcej niż jeden zestaw obrazów. Każdy z nich może trwać 2 do 15 minut, więc cały skanowania może trwać godzinę lub więcej. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne. Zapytaj o zatyczki do uszu, jeśli nie są one oferowane, ponieważ nie jest cholerny hałas podczas skanowania. Jeśli masz klaustrofobię, może mieć działanie uspokajające przed mającą ten test.

Tomografii komputerowej (TK)

Podczas skanowania CT, promieniowanie rentgenowskie skanowania miednicę w około 15 do 25 sekund. Te specjalne rentgenowskie są znacznie bardziej wrażliwe niż typowy rentgenowskim. Gdy masz raka prostaty, te zdjęcia mogą pomóc lekarz, czy guzy rozprzestrzeniły do węzłów chłonnych w miednicy lub w wątrobie. Niestety, jak MRI, tomografia komputerowa nie była pomocna w znalezieniu mniejsze ilości raka w węzłach chłonnych miednicy. Lekarz może zalecić TK jeśli stężenie PSA jest bardzo wysoka lub jeśli DRE sugerują, że nowotwór jest rozległy.

Aby ten test, leżeć na stole, stopniowo przesuwa się przez środek tomografu. Następnie obraca się wokół Ciebie skaner, kierowanie wiązki promieni rentgenowskich na miednicy. Komputer wykorzystuje dane z promieni rentgenowskich stworzyć wiele zdjęć miednicy, które mogą być używane razem, aby stworzyć trójwymiarowy obraz. TK jest bezbolesne i nieinwazyjne. Możesz zostać poproszony, aby wstrzymać oddech jeden lub więcej razy podczas skanowania. W niektórych przypadkach, możesz zostać poproszony do picia barwnik kontrastu 4 do 6 godzin przed skanowaniem. I może zostać poproszony, aby nie jeść niczego w czasie między pitnej barwnika kontrastu i skanowanie. Barwnik kontrast będzie stopniowo przechodzić przez system i wyjścia poprzez swoje ruchy jelit.