Cambler

Tarczycy

Anatomia tarczycy

Tarczyca znajduje się w przedniej części szyi, poniżej krtani (skrzynki głosowej). Małe, dwucalowy gruczołu składa się z dwóch płatów, na każdej stronie tchawicy, połączonych tkanki zwanego przesmyk.

Tkanki tarczycy składa się z dwóch typów komórek: komórki pęcherzykowe i komórek parafollicular. Większość tkanek tarczowego składa się z komórek pęcherzykowych, które wydzielają hormony zawierające jod zwane tyroksyna (T4) i trijodotyroniny (T3). W parafollicular komórki (zwane także komórkami C) wydzielanie kalcytoniny hormonów. Tarczyca potrzebuje jodu do produkcji hormonów.

Funkcje tarczycy

Tarczycy odgrywa ważną rolę w regulacji metabolizmu i wapnia równowagi organizmu. Hormony T4 i T3 stymulowania każdej tkanki w organizmie z wytworzeniem białka i zwiększenia ilości zużytego tlenu w komórkach. Trudniej komórki pracują, trudniej narządy pracują. Hormon kalcytonina współpracuje z parathormonu regulować poziom wapnia w organizmie.

Poziomy hormonów tarczycy wydzielane przez kontrolowane przez TSH przez przysadkę, co z kolei jest sterowany przez podwzgórze.