Cambler

Siniaki

Co to siniaki?

Zasinienie jest bardzo ogólny termin dla chorób, w których wycieki krwi z naczyń krwionośnych do tkanki skóry, błon śluzowych lub innych narządów, w tym mięśni i kości. Różne rodzaje siniaki, krwiaki m.in. stłuczenia i purpura.

Stłuczenia

Kontuzje są powszechne rodzaje siniaki, które są spowodowane przez uraz, często tępe siły urazu, że szkody i przerwy otworzyć małe naczynia krwionośne w tkankach skóry, błon śluzowych lub innych narządów. Kontuzje często towarzyszy ból i obrzęk spowodowane reakcją zapalną organizmu na uraz. To dlatego siniak na goleni spowodowane przez wstawianie tabeli może się obrzęk.

Gdy stłuczenie rozwija się w skórze, to zmieni kolor na czerwony, a czarny i niebieski lub fioletowy, a na końcu zielono-żółty odcień krwi podziale i wchłaniane przez organizm. Stłuczenia kości i stłuczenia mięśni głębokich może być bardzo bolesne i goją się dłużej niż stłuczeń, które tylko mają wpływ na tkanki skóry.

Najpoważniejsze rodzaju urazów są stłuczenia ważnych narządów, takich jak mózg, nerki, śledziony, wątroby, serca i płuc. Te kontuzje mogą być zagrażające życiu i są zazwyczaj spowodowane ciężkim urazie, takim jak upadek z wysokości, w znacznym uderzenia przez samochód, zgniatanie, poważnych obrażeń lub wypadku drogowego, w szczególności bez zapiętych pasów.

Krwiaki

Krwiaki są typu siniaki w którym istnieje znaczne krwawienia, który prowadzi do zbierania krwi grupującego w miejscu zranienia. Krwiaki mogą być spowodowane przez te same siły, które powodują kontuzje, ale zazwyczaj powodują większy ból, obrzęk i powikłań niż stłuczeń.

Krwiaki może być również spowodowane przez zabiegi chirurgiczne lub spontanicznej pęknięcia naczynia krwionośnego, takich jak pęknięcie tętniaka. Krwiaki może wystąpić w dowolnym miejscu lub narządzie ciała, i kiedy występują w określonych organach, takich jak mózg i śledziony mogą zagrażać życiu.

Wspólne krwiaki obejmują:

 • Zewnątrzoponowego, krwiak i intercerebral krwiaki są kolekcje krwi w mózgu i / lub pod czaszką, które mogą powodować wzrost ciśnienia krytycznego w czaszki i mózgu.

 • Krwiak przegrody nosa jest zbiorem krwi, że baseny w przegrodę, która dzieli nos.

 • Podskórnego krwiaka jest zbiorem krwi, że baseny tuż pod skórą.

 • Subungal krwiak jest zbiorem krwi, że baseny pod paznokciem lub paznokieć.

Szkoda ścinania może spowodować krwiaka w głównych narządów. Na przykład, mieszając dziecko może powodować niebezpieczne siły ścinające wewnątrz mózgu, krwiak mózgu nieodwracalnego uszkodzenia mózgu i zgonu.

Plamica

Plamica powoduje spontaniczną wycieku krwi z drobnych naczyń krwionośnych (kapilar). Jest to typ, który powoduje purpurowe siniaki lub czerwone płaskie plamy lub plamy na skórze i błonach śluzowych.

Plamica, że ​​wyniki w małych plam na skórze nazywa się wybroczyny. Duży obszar plamicy nazywa wylewy, chociaż każdy rodzaj zasinienie skóry jest często określane jako wybroczyny.

Plamica nie jest spowodowane przez uraz, jak to stłuczenia, ale przez wiele chorób, zaburzeń medycznych i chorób, w tym:

 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów

 • Niektóre choroby zakaźne, takie jak zapalenie opon mózgowych, mononukleoza i odry

 • Niektóre leki, takie jak aspiryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), antybiotyki, leki przeciwhistaminowe i leki przeciwzakrzepowe

 • Ukąszenia owadów

 • Białaczka

 • Małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi, która powoduje problemy z krzepnięciem)

 • Zapalenie naczyń (zapalenie naczyń krwionośnych)

Jeśli wystąpią łatwy lub częste siniaki, zwłaszcza jeśli jest to związane z krwawienia z nosa lub krwawienie z dziąseł, należy zwrócić się o pomoc medyczną. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, rozwija wybroczyny, które są małe, płaskie, fioletowo-kolorowe plamy, które mogą wskazywać na zapalenie opon mózgowych lub inne poważne choroby, natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej (zadzwonić pod numer 911).

OBJAWY

Jakie inne objawy mogą wystąpić siniaki?

Siniaki mogą towarzyszyć inne objawy, które różnią się w zależności od choroby podstawowej, zaburzenia lub choroby. Stłuczenia skóry są często związane z lokalnym ból, obrzęk i przebarwienia skóry. Łatwy siniaki lub niewyjaśnione siniaki, które mogą być ze względu na podstawową lub zaburzenia krwi krwawienie, mogą towarzyszyć inne objawy krwawienia.... Czytaj więcej o siniaki objawy

PRZYCZYNY

Co powoduje siniaki?

Zasinienie skóry jest zwykle spowodowane przez niewielkie stłuczenia i zranienia. Może się okazać, że skłonność do powstawania siniaków na nogach, bo Twoje nogi są bardziej podatne na uszkodzenia i wpływ grawitacji na przepływ krwi. Może ty zmiażdżysz łatwo z niewielkimi wstrząsami lub zadrapaniami. Może to być po prostu rodzinną lub odziedziczył skłonność do siniaków i to niekoniecznie jest powodem do niepokoju. Łatwe zasinienie jest również określana jako purpura simplex. Jednak częste i niewyjaśnione siniaki mogą być objawem czegoś poważniejszego, jak np. zaburzenia krzepnięcia krwi lub... Czytaj więcej o siniaki przyczyny

Więcej artykułów