Cambler

Raka oczu

Co to jest rak oka?

Rak oka jest niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek w lub wokół oka, które rozwijają się w masę (guza).

Raka oka sklasyfikować jako pierwotną, co oznacza, że ​​rozpoczęła się w tkankach oka, lub wtórnym, co oznacza, że ​​nowotwór zaczął gdzieś w ciele i przerzuty, albo rozłożone, do oka. Wtórny nowotwór oczu jest bardziej powszechne niż pierwotny rak oka. Rak piersi i rak płuca są najczęstsze rodzaje raka, które mogą powodować raka wtórnego oczu.

Oko składa się z trzech głównych części: gałki ocznej, orbita (oczodół, mięśnie i nerwy, które otaczają gałki ocznej) oraz przydatków (konstrukcje konstrukcje pomocnicze, takie jak powieki i łzowych). Pierwotne nowotwory oka może rozwijać się w którymkolwiek z tych trzech części.

Gdy nowotwór zaczyna się w gałce ocznej, nazywa pierwotnego raka wewnątrzgałkowe. Najczęstszą formą pierwotnego raka wewnątrzgałkowe u dorosłych jest czerniak, następnie chłoniaka.

Typy pierwotnego raka wewnątrzgałkowe i ich typowej lokalizacji są opisane poniżej:

  • Chłoniaki zwykle zaczynają się w komórkach układu immunologicznego, ale może również rozpocząć w innych narządach, takich jak oczy, chociaż występuje rzadko.

  • Czerniaki rozwijają się komórki wytwarzające pigment kolorowy lub wytwarzania, takich jak tęczówki oka.

  • Glejaki siatkówki rozpocząć w siatkówce (światłoczuła tkanki w tylnej części oka). Glejaki siatkówki są najczęstszą postacią pierwotnego raka wewnątrzgałkowe u dzieci (źródło: NIH ).

Gdy nowotwory oczodołu i przydatków pierwotne występują w niektórych dziedzinach, takich jak oczodołu lub powieki, one mieć formę kości, mięśni, nerwów lub skóry nowotwory.

Pierwotne nowotwory oka jest chorobą rzadko. W 2010 roku, tylko 2480 nowych przypadków raka oka stwierdzono u dorosłych w Europie. Większość tych nowotworów są czerniaka (źródło: ACS ). Retinoblastoma występuje w czterech z około 1 miliona dzieci w wieku poniżej 15 lat w Europie i stanowi około 3% nowotworów w tej grupie wiekowej (źródło: ACS ).

Podczas pierwotnego raka oka może występować zarówno u mężczyzn jak i kobiet w każdym wieku, jest bardziej prawdopodobne w niektórych grupach wiekowych. Dorosłych pierwotnych raków oczu występują najczęściej u osób w wieku powyżej 50 lat. Retinoblastoma występuje najczęściej u dzieci w wieku poniżej pięciu lat w dwóch trzecich przypadków retinoblastoma występujących u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Dokładna przyczyna wielu nowotworach pierwotnych oko nie jest znana. Jednak retinoblastoma występuje zarówno jako postaci dziedzicznej, co oznacza, że ​​jest przekazywana z rodzica na dziecko poprzez genu i noninherited formularz. Dziedzicznej postaci siatkówczaka stanowi około 25% do 30% przypadków (źródło: ACS ).

Leczenie raka oka będzie zależeć od typu nowotworu, stadium raka i innych czynników. Skuteczne leczenie raka oka jest bardziej obiecujący, gdy nowotwory te występują na początku, więc ważne jest, aby regularnie oko egzaminy zgodnie z zaleceniami lekarza.

Chociaż rak oka jest rzadkie, to może prowadzić do zagrażających życiu powikłań i śmierci, zwłaszcza jeśli jest wykryte i leczone. Szukam regularnej opieki medycznej, w tym regularnych egzaminów oczu, oferuje najlepszą szansę odkrycia raka oczu w jego najwcześniejszym stadium, najbardziej utwardzanej. Jeśli masz raka oczu, po plan leczenia może pomóc zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań. Szukajcie szybkiej pomocy medycznej, jeśli masz objawy wizualne, w tym problemy z wyświetlaniem, utrata części pola widzenia, lub widząc błyski światła, ciemne plamy na tęczówki, plamy, zawijasów, lub obiektów pływających.

OBJAWY

Jakie są objawy raka oka?

Ludzie z rakiem oka często nie ma żadnych objawów. Rak oka jest często wykrywany podczas rutynowego egzaminu oczu. Gdy objawy nie występują, najczęstszym objawem raka oka jest bezbolesne utrata wzroku, choć może również wystąpić inne zaburzenia widzenia. Którykolwiek z niżej wymienionych objawów może być związane z innymi chorobami medycznymi, więc ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem dla wszelkich zmian w widzeniu lub innych problemów z oczami.... Czytaj więcej na temat objawów raka oczu

PRZYCZYNY

Co powoduje raka oczu?

Rak występuje, gdy mutacja powoduje mutacje genetyczne lub stare lub uszkodzone komórki nadal dzielić i mnożyć w sposób niekontrolowany. W większości przypadków raka oka, mutacje nie są dziedziczone, lecz zostały nabyte w ciągu życia człowieka. Dokładnie to, co powoduje te zmiany w niektórych ludzi i jak promować raka oczu nie jest całkowicie zrozumiałe.... Czytaj więcej na temat przyczyn raka oczu

ZABIEGI

Jak jest rak oka traktować?

Leczenie raka oczu zależy od rodzaju raka, ogólnego stanu zdrowia, a szanse wyleczenia choroby, leczenie może mieć wpływ na wizji, oraz stadium raka. Inscenizacja rak jest sposobem opisania raka pod względem wielkości, lokalizacji, czy jest to przerzutami lub rozpowszechniania, i czy jest to wpływ na funkcje organizmu lub innych organów.... Czytaj więcej na temat leczenia raka oczu

Więcej artykułów