Cambler

Rak jądra

Co to jest?

Rak jąder jest niekontrolowany wzrost komórek nieprawidłowych w jednym lub obu jąder (jąder). Jądra są męskie gruczoły płciowe. Znajdują się one na mosznie, za prącia. Produkują testosteronu i innych hormonów męskich. Jądra również produkować i przechowywać plemniki, męskie komórki potrzebne do reprodukcji.

Gdy rozwija się rak jąder, może mieścić się w jądrze, bądź może rozprzestrzeniać się do węzłów chłonnych w jamie brzusznej i miednicy. Jeśli nie zostanie wykryte i leczone, rak jąder w końcu rozprzestrzeniają się do płuc, mózgu, wątroby i innych części ciała. Niektóre rodzaje raka jąder są prawdopodobnie pojawią się od innych.

Większość chorych na raka jąder są w wieku pomiędzy 20 a 40. Choć stanowi rak jądra na bardzo niewielki procent wszystkich przypadków raka u mężczyzn, jest najczęstszym nowotworem u młodszych mężczyzn.

Rak jądra jest bardziej powszechne w białych niż czarnych mężczyzn. Mężczyźni, którzy mieli undescended jądro jako niemowlęta mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jąder. (Undescended jądro jest, że pozostaje w brzuchu lub pachwinie zamiast przenosić normalnie do moszny przed lub wkrótce po urodzeniu.) Mężczyźni, którzy mają raka w jednym jądrze mają małe życia ryzyko zachorowania na to w drugim, czy mieli undescended jądro.

Inni mężczyźni są także zwiększone ryzyko raka jąder, w tym ludzi, którzy mają

 • bliskich krewnych, którzy mieli raka jądra

 • niezabudowana jądra

 • rozpoznano HIV pozytywny

 • Niektóre choroby genetyczne, takie jak zespół Downa lub zespół Klinefeltera.

Niektórzy eksperci uważają, że choroby te także zwiększają ryzyko:

 • śwince infekcja jądra

 • ekspozycji matki na dietylostilbestrolu (DES)

 • narażenie na Agent Orange.

Czasami, rak jądra znajduje się, gdy mężczyzna jest oceniany na bezpłodności.

Dwa główne rodzaje nowotworów jąder są nowotwory zarodkowe komórki i nowotwory tkanek podporowych lub guzy podścieliska. Prawie wszystkie nowotwory jąder w komórkach rozrodczych zacząć. Są to komórki, które sprawiają, że plemniki.

Istnieją dwa typy nowotworów germinalnych: nasieniaki i nie-nasieniaki. Nasieniaki zazwyczaj powoli wzrastać. Te nowotwory zazwyczaj pozostać w jądrach przez długi czas bez rozprzestrzeniania. Formularz zakaz nasieniaki w bardziej dojrzałych komórek rozrodczych. Są one bardziej prawdopodobnie pojawią się, zwłaszcza do węzłów chłonnych. Węzły chłonne są w kształcie fasoli struktury całego ciała, które produkują i przechowywanie komórek zwalczających zakażenia.

Niewielki procent nowotworów jąder są nowotwory tkanek podporowych. Zaczynają się w tkankach, które obsługują jądra. Te nowotwory podścieliskowe nazywane nowotwory i guzy Sertoliego i Leydiga.

Objawy

Najczęściej mężczyźni zauważyć bezbolesny obrzęk lub stwardnienie w jądra. Może to być trudne z jednej strony, ale nie innych. Czasami ludzie zauważyć bolesny guzek w mosznie.

Mężczyźni mogą również zauważyć, powiększenie piersi. Rzadko, może się mleczny płyn z brodawki. Oba te objawy występują, gdy guz wpływa na wydzielanie hormonów męskich.

Mniej częste objawy to

Te mniej znane objawy zwykle pojawiają się po nowotwór rozprzestrzenił się na inne części ciała.

Diagnoza

Lekarz zapyta, kiedy po raz pierwszy zauważył i czy objawy się nasiliły się w czasie. On lub ona będzie badać jądro i czuć na powiększenie węzłów chłonnych. Należy poinformować lekarza, jeśli miał undescended jądro kiedy się urodziłeś.

Lekarz może podejrzewać, że masz raka jądra na podstawie objawów lub wyników podczas egzaminu fizycznej, takie jak twardy guzek lub obszar czułości. Aby określić, czy miękki guzek jest stałe lub płyn wypełniony lekarz może świecić małą latarkę na bryłę aby zobaczyć czy światło przechodzi przez niego.

Badanie fizykalne mogą być następnie

 • ultradźwiękowe, które mogą być używane do sprawdzenia masowego lub nadmiarem płynu wewnątrz jądra.

 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub tomografii komputerowej (TK), które używają pola magnetycznego i rentgenowskie do tworzenia obrazów brzucha. Lekarz sprawdzi obrazy za nieprawidłowych mas i powiększone węzły chłonne.

 • RTG klatki piersiowej, aby sprawdzić, czy nowotwór rozprzestrzenił się na płuca.

Jeśli lekarz podejrzewa, że jądro odwrócił i wykręceniem jej ukrwienie, specjalny rodzaj skanowania obrazu może być zrobione.

Najlepszym sposobem, aby potwierdzić diagnozę raka jądra jest usunięcie jądra. Procedura ta jest wywoływana wycięcie jądra. Jądra zostaną zbadane w laboratorium, aby ustalić, czy rak jest obecny, a jeśli tak, to jakiego rodzaju. Badania krwi także dokonamy pomiaru poziomu markerów guza białek. Należą do nich

 • alfa-fetoproteiny (AFP)

 • beta-ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG beta)

 • dehydrogenazy mleczanowej.

Przewidywany czas trwania

U wielu mężczyzn, rak jądra rozwija się powoli i może pozostać niezauważony przez wiele lat. Częściej, rak jądra szybko rośnie i wymaga natychmiastowego leczenia.

Podobnie jak wszystkie nowotwory, raka jąder nadal rozwijać się i rozprzestrzeniać ewentualnie aż do jej leczenia.

Zapobieganie

Nie ma sposobu, aby zapobiec większości przypadków raka jąder.

Mężczyźni, którzy mieli undescended jądra przy urodzeniu należy regularnie kontrolować na wczesnych objawów raka. Większość pediatrów polecam operację obniżyć się undescended jądra do moszny w bardzo wczesnym wieku. Jeśli jądro nie nawet zacząć jej zejście do moszny, niektórzy pediatrzy polecam usunięcie go. Te "jądra brzuszne" są bardziej prawdopodobne, aby stać się nowotworowe w czasie.

Leczenie

Leczenie zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, rodzaju raka jądra, a jego etapie, w miarę, jak daleko nowotwór rozprzestrzenił. Etapy raka jąder są

 • I etap. Rak znajduje się tylko w jądra.

 • Etap II. Rak rozprzestrzenił się do pobliskich węzłów chłonnych w jamie brzusznej lub miednicy.

 • Etap III. Rozsiewu nowotworu do płuc, mózgu, wątrobie lub innych części ciała. Lub, nowotwór rozprzestrzenił się do pobliskich węzłów chłonnych i poziomów markerów guza białek we krwi są dość wysokie.

 • Nawracające. Rak wrócił po leczeniu.

Leczenie wielu rodzajów i stadium raka jąder jest usunięcie jądra. Podczas tej procedury, chirurg usuwa się jądra poprzez nacięcie w pachwinie. Zarówno przed operacją, a kilka tygodni później, badania krwi odbywać się będzie zmierzyć poziom markerów nowotworowych. Niektórzy ludzie będą potrzebować dodatkowych operacji w celu sprawdzenia, czy nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne w jamie brzusznej lub miednicy.

Po zabiegu, w leczeniu raka jądra zależy scenie nowotworu. Niektórzy ludzie potrzebują tylko regularne monitorowanie. Jednakże, większość ludzi trzeba dodatkowej obróbki, takiej jak radioterapia lub chemioterapia. Promieniowanie może być skierowany w węzłach chłonnych w celu zniszczenia wszelkich kawałki nowotworu, który nie może być widoczne. Chemioterapia jest stosowana, gdy rak rozprzestrzenił się poza jądrem. Może ona również pomóc utrzymać raka od powrotu.

Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci z nasieniakach często radioterapii. Radioterapia nie działa, jak również u pacjentów z nie-nasieniakach. Zamiast tego, mają tendencję do poddania się operacji i chemioterapii.

Po leczeniu, regularne egzaminy następcze są istotne, aby upewnić się, że rak zniknął. Dla pierwszych dwóch lat, mężczyzna jest badany co jeden do dwóch miesięcy. Badania krwi, zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa są również wykonywane. Po tym, egzaminy fizyczne i badania krwi wykonywane są trochę rzadziej, z rentgenowskie dzieje się tylko raz lub dwa razy w roku.

Oceń swoje możliwości leczenia z ekspertem w leczeniu raka jąder. Upewnij się, że rozumiesz wszystkie wybory przed podjęciem decyzji leczenia.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Jeśli odkryjesz guzek na jednym lub obu jąder w mosznie lub skontaktować się z lekarzem. Należy również skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią uporczywy ból lub obrzęk obu jąder.

Ponieważ rak jądra jest tak rzadkie, wielu lekarzy może nie traktować pacjenta z chorobą. Dlatego pacjenci, u których zdiagnozowano raka jąder powinny być traktowane w dużym ośrodku onkologicznym, gdzie personel jest ekspertem w ocenie i troska o ludzi z tą chorobą. Lekarze, którzy korzystają z chemioterapią i / lub radioterapią w leczeniu raka jądra wymagają specjalnych umiejętności i wiedzy w leczeniu choroby bezpiecznie i skutecznie. Doświadczenie liczy.

Rokowanie

Rak jąder można zazwyczaj utwardza ​​się, jeśli jest wcześnie wykrywane i leczone. Jednak ten rak może rozprzestrzeniać cicho i szybko. Oznacza to, że niektórzy ludzie nie diagnozują dopóki choroba jest w zaawansowanym stadium.

W tym samym czasie, raka jąder, nie można wyleczyć gdyby daleko poza jąder. Teraz, rak jąder jest jednym z najbardziej utwardzalnych nowotworów.

Większość mężczyzn z nowotworem jąder mają doskonałe rokowanie. Mężczyźni z etapu I choroby są bardzo prawdopodobne, aby się wyleczyć z chirurgii i radioterapii. Mężczyźni z etapem II choroby mają bardzo dobre rokowanie po operacji i radioterapii lub chemioterapii. Nawet ludzie z najbardziej zaawansowanych przypadkach rokowanie mają sprawiedliwy: więcej niż połowa z nich będzie żył pięć lat później.

Ludzie, którzy zostali wyleczeni z raka jąder z udziałem jednego jądra mają małe ryzyko rozwoju raka w drugim jądrze w pewnym momencie w ich życiu.

Dodatkowe informacje

National Cancer Institute (NCI)
Zapytania publiczne Biuro
6116 wykonawczy Blvd.
Pokój 3036A
Bethesda, MD 20892-8322
Numer bezpłatny: 1-800-422-6237
TTY: 1-800-332-8615
http://www.nci.nih.gov/

Europejskie Stowarzyszenie Raka (ACS)
1599 Clifton Road, NE
Atlanta, GA 30329-4251
Numer bezpłatny: 1-800-227-2345
TTY: 1-866-228-4327
http://www.cancer.org/