Cambler

Podjęcie decyzji, aby mieć radioterapię na chłoniaka nieziarniczego

Celem jest stosowanie promieniowania o dużej energii promieniowania rentgenowskiego w celu zabicia komórek chłoniaka i kurczyć nowotworów.

W większości przypadków urządzenie kieruje promieniowanie do organizmu z zewnątrz. Dlatego nazywa się belka zewnętrznych radioterapii (EBRT). Promieniowanie może być również podawana w postaci leku, który jest wtryskiwany do krwi. Jest to rodzaj radioterapii zwanej radioimmunotherapy.

Jeśli masz stopniu I lub II stadium chłoniaka, można uzyskać promieniowanie jako leczenia główny (podstawowy), często wraz z innymi metodami leczenia, np. chemioterapii. Napromienianie może również być używany jako część przeszczep komórek macierzystych. Na bardziej zaawansowanym chłoniakiem radioterapia mogą być wykorzystane w celu objawów problemów.

Podjęcie decyzji, aby mieć radioterapię dla non-Hodgkin lymphoma

W niektórych przypadkach, promieniowanie jest użyteczny w leczeniu chłoniaka. Lekarz może zalecić to z następujących powodów:

  • Masz chłoniaka w określonej części ciała, takie jak brzuch, mózgu lub skóry. Promieniowanie jest szczególnie przydatna, gdy chłoniaka jest izolowana na jednym obszarze w organizmie.

  • Masz chłoniaka, który jest zlokalizowany na 1 lub 2 grup węzłów chłonnych po tej samej stronie brzucha. Lekarz może skierować promieniowania do obszaru, na którym znajduje chłoniaka, do okolicznych węzłów chłonnych, lub do wszystkich układ limfatyczny. Promieniowanie jest szczególnie przydatna, gdy chłoniaka jest izolowana na jednym obszarze w organizmie. Jeśli jest chłoniakiem agresywnym inne procesy mogą być stosowane.

  • Występują ból i inne objawy ze względu na wzrost chłoniaków w określonym miejscu. Promieniowanie można zmniejszyć guza prasowania na rdzeń kręgowy, na przykład. Może to być uważane za leczenie paliatywne. Oznacza to, że jest to leczenie, które pomaga w kontroli bólu i poprawę jakości życia. Jednak nie leczy chłoniaka.

  • Zdecydowali się mieć przeszczep komórek macierzystych. Może to oznaczać, musisz promieniowania. Promieniowanie zabija nie tylko komórki chłoniaka, ale także normalne komórki szpiku kostnego. Na przeszczep komórek macierzystych, być może trzeba naświetlanie całego ciała (TBI). Ten rodzaj leczenia dystrybuuje promieniowania w równych dawkach do wszystkich części ciała. Może osiągnąć komórek chłoniaka w kilku częściach ciała. Innym rozwiązaniem jest stosowanie wysokich dawek chemioterapii razem z lub zamiast promieniowania. Lekarz będzie rozmawiać z tobą o tych opcjach.

  • Trzeba chłoniaka, który nie reaguje na leczenie chemioterapią lub immunoterapię. Niektórych typów chłoniaków można leczyć z zastosowaniem promieniowania w postaci leku. Ten rodzaj promieniowania wewnętrznym nazywane radioimmunotherapy. Gdy lek zostaje wstrzyknięty do krwi, doprowadza się promieniowanie bezpośrednio do komórek chłoniaka.

Co się dzieje podczas radioterapii nieziarniczy

Jeśli masz leczenia skierowanego na tylko niewielką część swojego ciała, prawdopodobnie będziesz w stanie mieć promieniowanie w poradni. Oznacza to, że możesz mieć to zrobione w szpitalu lub klinice, bez konieczności spędzają noc. Jeśli przygotowuje się do przeszczepu komórek macierzystych, będziesz miał zabiegi jako szpitalnych, co oznacza, że ​​będziesz musiał zostać w szpitalu.

Otrzymasz promieniowania w jeden z dwóch sposobów:

  • Promieniowanie zewnętrzne z urządzenia na zewnątrz ciała, która jest najczęstszym typem chłoniaka stosuje promieniowania

  • Materiał wewnętrzny, gdzie promieniowanie radioaktywne jest umieszczony wewnątrz ciebie. Chłoniaka, promieniowanie wewnętrzne może być podawany jako lek wstrzykiwany do krwi. Ten rodzaj leczenia, znany jako radioimmunoterapii, daje małe dawki promieniowania bezpośrednio do komórek nowotworowych.

Dla promieniowania zewnętrznego, można porozmawiać z lekarzem, który specjalizuje się w wykorzystaniu promieniowania w leczeniu raka nazwie napromienianie onkolog. Lekarz określa rodzaj promieniowania, czego potrzebujesz, dawki i długości leczenia. Dla radioimmunoterapii, będzie prawdopodobnie potrzebne do lekarza medycyny nuklearnej lub radioterapii onkologa. Podczas wizyty, zapytać, co można spodziewać się czuć w trakcie i po leczeniu.