Cambler

Niedobór żelaza po operacji pomostowania żołądka

Niedobór żelaza i niedokrwistość występują często po bypass żołądka lub innych operacji odchudzającej. W rzeczywistości, niedobór żelaza może występować w ponad połowa osób, które mają tę operację.

To efekt uboczny, że dzieje się ze względu na zmiany dokonane w trakcie zabiegu. Większość żelaza z produktów spożywczych, takich jak mięso, roślin strączkowych i ziarna żelaza wzmacniane jest wchłaniany w żołądku i w pierwszej części jelita cienkiego. Jednak po żołądka bocznego procedury żywności często omija tej części korpusu przed minerałów i witamin może być wchłaniany. To prowadzi do niedoboru żelaza i innych problemów żywienia.

Roux-en-Y gastric bypass, lub RGBY, jest najczęstszym typem gastric bypass. Badania mówią, że ilość żelaza w standardowym multiwitaminy (18 mg) może nie wystarczyć, aby zapobiec anemii, jeśli masz tego typu zabiegu.

Objawy

Żelazo ma wiele ważnych ról w organizmie. To ważne dla zdrowia Twoich włosów, skóry i paznokci. Pomaga on również tworzyć hemoglobiny substancji wewnątrz czerwonych krwinek przenosi tlenu w całym organizmie. Gdy masz anemię z powodu niedoboru żelaza, można zauważyć:

 • Brak energii

 • Osłabienie

 • Ból głowy

 • Szybkie bicie serca

 • Wypadanie włosów

 • Łamliwe paznokcie

 • Skóra blada lub żółty

 • Duszność

 • Ból w klatce piersiowej

 • Dziwne dudnienie w uszach, uczucie

 • Pragnienie lodu lub gliny, znany jako pagophagia

Diagnoza

Lekarz zapoznaje się z któregokolwiek z powyższych objawów. On lub ona będzie również zlecić badania krwi, aby sprawdzić, czy masz niedobór żelaza lub niedokrwistość. W początkowej fazie, niedobór żelaza zaczyna się na wykorzystanie zapasów żelaza w organizmie. Można to zaobserwować przez testowanie poziomów ferrytyny, białka, które są przechowywane żelaza w organizmie. Jeśli jest niski poziom ferrytyny, żelaza prawdopodobnie niska.

Jeśli niedobór żelaza awansowała do niedoboru żelaza niedokrwistość, morfologia pokaże pewne problemy. Należą do nich niski poziom hemoglobiny, obniżenie liczby czerwonych krwinek, czerwonych krwinek i mniejszy rozmiar komórki.

Leczenie

Wiele osób może podnieść poziom żelaza poprzez wprowadzenie pewnych zmian w swojej diecie. Jeśli niedobór żelaza dotyczy procedury pomostowania żołądka, lekarz prawdopodobnie zaleci stosowanie suplementów żelaza. Ten dodatkowy żelaza powinny pochodzić z recepty od lekarza, nie od dodatku możesz wybrać się ponad-the-counter (OTC). Wyjątkiem jest, jeśli lekarz zaleca konkretną OTC produkt żelaza dla Ciebie.

Jeśli jesteś nastoletni chłopiec czy dziewczynka lub kobieta jest w wieku rozrodczym, być może trzeba dwie multiwitaminy plus 50 do 100 mg żelaza pierwiastkowego każdego dnia, zgodnie z ostatnimi wytycznymi Europejskiego Towarzystwa metabolicznych i chirurgii bariatrycznej (ASMBS). Organizacja zaleca również suplementy witaminy C, między innymi, aby zwiększyć ilość żelaza Twój organizm jest w stanie wchłonąć. Lekarz ustali odpowiednią ilość żelaza dla Ciebie.

Dodatek żelaza może powodować skutki uboczne. Wiele osób ma zaparcia i nudności, wśród innych problemów.

Dla niektórych osób, suplementy nie są wystarczające. Mogą potrzebować żelaza przez IV, transfuzji krwi, a nawet rewizji chirurgicznej obwodnicy zwiększenie ilości żelaza wchłaniany.

Zapobieganie

Powinien posiadać gruntowną krwi przerób przed zabiegiem odchudzania, aby dowiedzieć się wszystkich istniejących niedoborów witaminowych i mineralnych, takich jak żelazo, witamina B12, i kwasu foliowego. Badania sugerują, że leczenie tych braków przed operacją poprawi wyniki i jakość życia po zabiegu.

Po zabiegu trzeba będzie monitorować poziom żelaza i innych składników odżywczych, przez resztę swojego życia. Możesz rozwijać i niedokrwistość z niedoboru żelaza, a nawet dekady lat po swojej operacji pomostowania żołądka. Zgodnie z wytycznymi z ASMBS, lekarz powinien zmierzyć żelaza w surowicy krwi sześć miesięcy po operacji odchudzającej i co najmniej raz w roku, po tym, wraz z pełną morfologię krwi.

Czerwone mięso, drób, owoce morza, warzywa liściaste, rośliny strączkowe, ziarna żelaza-obronny i inne produkty wzbogacone są żelazo wszystkie dobre źródła żelaza. Trzymać się diety o niskiej zawartości produktów mlecznych. Picie więcej niż 16 do 24 uncji mleka każdego dnia może mieć wpływ, ile żelaza wchłonąć. Ale pamiętaj, że same środki żywieniowe mogą nie wystarczyć, aby zapobiec lub skorygować niedobór żelaza związany z procedurą żołądka obwodnicy. Współpracować z lekarzem, aby znaleźć odpowiedni plan uzupełniania żelaza dla Ciebie.