Cambler

Nadczynność przytarczyc

Co to jest nadczynność przytarczyc?

Nadczynność przytarczyc jest nadmierna produkcja parathormonu przez swoich przytarczyc, co powoduje zmiany w swoim poziomu wapnia i fosforu. Gruczoły znajdują się na lub w pobliżu tarczycy w szyi i są odpowiedzialne za regulację poziomu wapnia i fosforu w organizmie. Pomimo bliskości tarczycy i przytarczyc, służą różne funkcje. Prawidłowo funkcjonujące gruczoły przytarczyc są wymagane do podtrzymania życia. Na szczęście leczenie jest możliwe, nadczynność lub niedoczynność przytarczyc.

Nadczynność gruczołów przytarczyc (pierwotna nadczynność przytarczyc) sygnalizuje organizmowi, aby zwiększyć poziom wapnia we krwi, zmniejszając swoją wydalanie wapnia. Bardziej poważnie, wapnia mogą być zbierane od wapnia w kościach. Łagodna nadczynność przytarczyc może być często traktowane po prostu przez zwiększenie ilości przyjmowanych płynów, choć bardziej poważne nadczynność przytarczyc może wymagać chirurgicznego usunięcia jednego z ponad funkcjonujący przytarczyc.

Wysoki poziom przytarczyc są normalną reakcją ciała na niskie stężenia wapnia we krwi (tzw. wtórnej nadczynności przytarczyc). Nerek (nerki) brak jest najczęstszą przyczyną wtórnej nadczynności przytarczyc.

Twój lekarz lub pracownik służby zdrowia może łatwo i szybko określić poziom wapnia, fosforu i parathormonu z prostego badania krwi. Badania te mogą również określić, jaki typ nadczynności przytarczyc (pierwotnego lub wtórnego) może być.

Zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli pacjent jest leczony na nadczynność przytarczyc, ale mają łagodne objawy, że powtarzające lub są trwałe Szukajcie natychmiastowej pomocy lekarskiej (zadzwoń 911) za poważne objawy, w tym śpiączka;. Zmiany w zachowaniu, takie jak splątanie, halucynacje lub delirium, lub poważne ból brzucha, gdyż może to być objawy choroby zagrażającej życiu.

OBJAWY

Jakie są objawy nadczynności przytarczyc?

Objawy nadczynności przytarczyc to wpływ na kości z powodu wchłaniania wapnia z kości, w tym kruchych i osłabionych kości, ból kości, lub ból w dole pleców. Objawy ogólnoustrojowe związane z nadczynnością przytarczyc to: wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, depresja, zmiany osobowości i utratę apetytu, między innymi. Zagrażające życiu objawy związane z nadczynnością przytarczyc m.in. śpiączka, stupor, lub znacznego osłabienia kości i złamań.... Więcej o objawy nadczynność przytarczyc

PRZYCZYNY

Co powoduje nadczynność przytarczyc?

Pierwotna nadczynność przytarczyc jest spowodowana nadprodukcją parathormonu. Przyczyny choroby nie są znane w większości przypadków. Rzadkie przyczyny pierwotnej nadczynności przytarczyc lub obejmują raka chorób dziedziczonych.... Czytaj więcej o przyczynach nadczynność przytarczyc

ZABIEGI

Jak jest nadczynność przytarczyc leczyć?

Łagodna nadczynność przytarczyc może mieć jedynie niewielkie objawy lub żadnych widocznych objawów. W takich przypadkach może być w stanie normalnie żyć z chorobą, choć regularne wizyty u lekarza w celu monitorowania stężenia wapnia i parathormonu są ważne. Wtórna nadczynność przytarczyc zwykle ustępowała podczas leczenia przyczyna twoich niskich poziomach wapnia.... Czytaj więcej o terapii nadczynność przytarczyc

Więcej artykułów