Cambler

Miażdżyca

Co to jest?

Miażdżyca tętnic jest zwężenie naczyń, które mogą znacznie zmniejszyć dopływ krwi do ważnych narządów, takich jak serce, mózgu i jelit. W miażdżycy tętnic, tętnice są zwężone, gdy depozyty tłuszczowe nazywane tablice budować wewnątrz. Tablice zazwyczaj zawierają cholesterolu z lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), komórki mięśni gładkich i tkanki włóknistej, a czasami wapnia. Jak tablica rośnie wraz wyściółki arterii, produkuje chropowatą powierzchnię w tętnicy normalnie gładką powierzchnię. To szorstka powierzchnia może spowodować skrzep krwi wewnątrz tętnicy, które może całkowicie zablokować przepływ krwi. W rezultacie, narządy dostarczane przez zablokowaną tętnicę głodzi krwi i tlenu, a komórki mogą narządu albo śmierć lub cierpią poważne uszkodzenie.

Miażdżyca jest główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności w krajach uprzemysłowionych, w tym w Europie. To dlatego, że miażdżyca jest zasadniczym problemem medycznego u większości pacjentów z którymkolwiek z następujących chorób:

 • Choroba wieńcowa - W tym przewlekłe (długotrwałe) choroby, miażdżyca zwęża tętnice wieńcowe, tętnice, które dostarczają krew do mięśnia sercowego. Może to prowadzić do bólu w klatce piersiowej zwanego dusznicę. To również zwiększa ryzyko zawału serca, który występuje, gdy tętnica wieńcowa jest całkowicie zablokowana.

 • Skok - zakrzep (skrzeplina) mogą tworzyć wewnątrz tętnicy mózgu, które zostały zwężone przez miażdżycę. Po tym skrzeplina form, odcina dopływ krwi do części mózgu, powodując zakrzepowe udar. Obecnie około 75% udarów mózgu w krajach uprzemysłowionych są zakrzepowe uderzeń.

 • Brzucha dławica i zawał jelit - Kiedy miażdżyca zwęża tętnice, które dostarczają krew do jelit, to wywołuje postać bólu brzucha zwanego brzucha angina. Kompletna, nagłe zablokowanie dopływu krwi jelit może spowodować zawał jelit. Jelit sercowego jest podobny do ataku serca, ale to wiąże się z jelita, a nie serca.

 • Miażdżyca kończyn - Miażdżyca może zmniejszyć główne arterie, że dopływ krwi do nóg, zwłaszcza tętnic udowych i podkolanowych. Te dwie tętnice wpływ w 80% do 90% osób z tym problemem. Zmniejszony przepływ krwi do nogi mogą spowodować skurczowy ból nóg podczas ćwiczeń zwanego chromanie przestankowe. Jeżeli przepływ krwi jest zagrożone poważnie, części nogi mogą stać się blady lub siny (zmieni kolor na niebieski), czuć zimna w dotyku i ostatecznie rozwijać gangrenę.

 • Inne choroby - Miażdżyca może być czynnikiem w rozwoju tętniaka aorty lub zwężeniem tętnicy nerkowej (zwężenie tętnic nerkowych).

Czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy obejmują:

 • Wysoki poziom cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia)

 • Niski poziom HDL ("dobry cholesterol")

 • Wysokie poziomy białka C-reaktywnego, markerem zapalenia

 • Wysokie ciśnienie krwi ( nadciśnienie )

 • Cukrzyca

 • Historia rodziny z chorobą wieńcową w młodym wieku

 • Palenie papierosów

 • Otyłość

 • Brak aktywności fizycznej (za mało regularne ćwiczenia)

 • Starszy wiek

Objawy

Miażdżyca zazwyczaj nie powodują żadnych objawów, dopóki dostarczanie krwi do organów jest zmniejszona. Gdy to się stanie, objawy różnić w zależności od konkretnego narządu:

 • Heart - Objawy obejmują bóle w klatce piersiowej z anginą i duszność, poty, nudności, zawroty głowy lub zamroczenia, duszności i kołatania serca.

 • Mózg - Kiedy miażdżyca tętnic mózgowych zawęża, może powodować zawroty głowy lub dezorientację; słabość lub paraliż jednej strony ciała, nagłe, silne drętwienie w każdej części ciała, zaburzenia widzenia, w tym nagła utrata wzroku, trudności w chodzeniu, w tym zdumiewające lub zmiany kierunku; problemy koordynacyjne w ramionach i rękach, oraz zaburzenia mowy lub niemożność mówienia. Jeśli objawy nie ustępują w czasie krótszym niż 24 godziny, odcinek nazywa przejściowy atak niedokrwienny (TIA). Kiedy miażdżyca całkowicie blokuje tętnice mózgu i / lub powyższe objawy trwają dłużej, to zwykle nazywa się skok.

 • Brzuch - Kiedy miażdżyca zwęża tętnice do jelit, nie może być matowa lub skurcze bóle w środku brzucha, zwykle począwszy od 15 do 30 minut po posiłku. Całkowite zablokowanie tętnicy jelit powoduje silny ból brzucha, czasem z wymiotami, biegunką lub obrzęk brzucha.

 • Nogi - Zwężenie tętnic nóg powoduje skurcze bóle mięśni nóg, szczególnie podczas wysiłku. Jeśli zwężenie jest ciężka, nie może być ból w spoczynku, zimne palce i stopy, bladą skórę i niebieskawy lub utrata włosów na nogach.

Diagnoza

Lekarz poprosi o historii rodziny chorób serca, udaru mózgu i innych problemów krążenia i historii rodziny wysoki poziom cholesterolu we krwi. On lub ona będzie prosić o palenie papierosów, ćwiczeń, picia alkoholu i objawy miażdżycy. On lub ona będzie również zmierzyć ciśnienie krwi i sprawdź tętno na szyi i nogach.

Lekarz będzie również sprawdzić historię medyczną, aktualne objawy i jakieś leki, które zażywasz.

Jeśli nie masz żadnych objawów jakiejkolwiek choroby medycznych związanych z miażdżycą, lekarz cię zbada i szukać oznak złego krążenia. W ogóle, to może zawierać bruits (szorstki dźwięk burzliwego przepływu krwi przez zwężone tętnice) usłyszał stetoskopem na szyi, brzucha i innych, osłabione rośliny strączkowe, zwłaszcza w pachwinie, nóg i stóp, oraz fajne blada lub niebieski w nogach.

Lekarz zleci badania krwi, aby zmierzyć się z całkowitego, LDL i HDL, poziom cholesterolu i trójglicerydów poziom cukru we krwi na czczo. Rutynowy elektrokardiogram (EKG), od czasu do czasu będzie odkryć zmiany elektryczne w sercu, które wykazują niski przepływ krwi do mięśnia sercowego. Jednakże, lekarz może zlecić EKG wykonywane podczas ćwiczenia na stres testu, ponieważ badanie to jest bardziej prawdopodobne, aby odkryć problemy. Mogą być potrzebne inne badania diagnostyczne do pomiaru przepływu krwi do serca, mózgu i nóg.

Przewidywany czas trwania

Miażdżyca jest chorobą długoterminowe że nadal pogarszać się przez kilkadziesiąt lat.

Zapobieganie

Możesz pomóc w zapobieganiu miażdżycy, zmieniając czynniki ryzyka dla choroby. Należy ćwiczyć styl życia, który promuje dobre krążenie i zwalcza miażdżycę:

 • Unikaj palenia papierosów. Jeśli palisz, istotne jest, aby rzucić.

 • Utrzymać zdrową wagę. Otyłość, zwłaszcza stężenie tłuszczu w okolicy talii, jest związana z niezdrowym poziomem HDL cholesterolu i trójglicerydów.

 • Jeść zdrową dietę, która jest bogata w warzywa i owoce. Należy unikać tłuszczów nasyconych i trans. Użyj jednonienasycone (oliwa) i wielonienasycone (słonecznikowy, szafranowy, arachidowy, rzepakowy) oleje do gotowania. Białko w diecie powinny pochodzić przede wszystkim z ryb i roślin źródeł (soja, fasola, rośliny strączkowe).

 • Regularnie ćwiczyć.

 • Kontrolować podwyższone ciśnienie krwi. Być może trzeba będzie brać leki, aby to zrobić. Jeśli nigdy nie zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi, to powinno być sprawdzane raz na dwa lata.

 • Jeśli masz cukrzycę, trzeba jeszcze cięższej pracy na kontrolowanie wagi, ćwiczenia więcej, obniżenie poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów, a utrzymanie ciśnienia krwi mniej niż 130/85.

 • Jeśli nie masz cukrzycę, powinieneś mieć badania cukru we krwi na czczo, co kilka lat, jeśli czynniki ryzyka cukrzycy (nadwaga, po wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom cholesterolu), począwszy od 45 roku życia.

 • Współpracować z lekarzem, aby utrzymać właściwy poziom cholesterolu. Jeśli nigdy nie zdiagnozowano problemów z cholesterolem, należy mieć swój poziom cholesterolu, co pięć lat, począwszy od wieku 20 lat.

Leczenie

Nie ma lekarstwa na miażdżycę, ale leczenie może spowolnić lub zatrzymać pogorszenia choroby. Głównym celem leczenia jest zapobieganie znaczne zwężenie tętnic, tak, że objawy nie opracowania i ważnych organów nie są uszkodzone. Aby to zrobić, należy rozpocząć od zdrowego stylu życia zgodnie z opisaną powyżej. Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, które nie mogą być kontrolowane za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych, leki może być konieczne. Obecnie istnieje pięć klas leków obniżających poziom cholesterolu:

 • Inhibitory reduktazy HMG-CoA, w tym lowastatynę (Mevacor), simwastatynę (Zocor), prawastatyna (Pravachol), fluwastatynę (Lescol), rosuwastatynę (Crestor) i atorwastatyna (Lipitor). Inhibitory reduktazy HMG-CoA reduktazy blokuje działania enzymu HMG-CoA reduktazy, które kontroluje wytwarzanie cholesterolu w wątrobie.

 • Żywice wiążące kwasy żółciowe, w tym kolestyraminy (QUESTRAN) i kolestypolu (Colestid)

 • Niacyna

 • Fibraty, w tym gemfibrozylem (Lopidu) i fenofibratu (Tricor)

 • Inhibitory absorpcji cholesterolu, który jest najnowszym klasa leki obniżające stężenie cholesterolu. Ezetymib (Zetia) jest obecnie jedynym na rynku.

Po objawy związane miażdżycy, uszkodzenia narządów rozwijać, specjalnego leczenia zależy od zajętego narządu:

 • Serce - Leczenie choroby wieńcowej stosuje się leki, aby zarządzać objawy dławicy piersiowej (azotany, beta-blokery, blokery kanału wapniowego) i zapobiec atakom serca (aspiryny i beta-blokery), angioplastykę balonową często z drutu siatki, a stenty, rzadziej, operacji pomostowania tętnic wieńcowych.

 • Mózg - Zabiegi, aby zapobiec przemijające ataki niedokrwienne mózgu (TIA), udar mózgu m.in. przeciwpłytkowe leki, takie jak aspiryna, dipirydamol i klopidogrelem (Plavix) i przeciwzakrzepowe leki, takie jak warfaryna i heparyna.

 • Brzuch - Kiedy miażdżyca tętnic, które dostarczają zwęża jelita, pacjenta można leczyć za pomocą angioplastyki balonowej, z lub bez stentu lub wszczepu obejścia tętnicy.

 • Nogi - filarów leczeniu chromania przestankowego jest rzucić palenie, ćwiczenia (zwykle programu walking) oraz aspiryny. Ludzie z ostrym zwężeniem tętnic można leczyć za pomocą angioplastyki balonowej lub bez stentów, aterektomii, angioplastyki laserowej lub pomostów.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Jest możliwe, że miażdżycy przez wiele lat, bez objawów. Jeśli wystąpią objawy choroby medycznych związanych z miażdżycą, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Rokowanie

Miażdżyca prowadzi główną przyczyną śmierci w Europie, zarówno dla mężczyzn jak i kobiet: choroba wieńcowa. Jednak ludzie z miażdżycą żyją dłużej z lepszą jakością życia niż kiedykolwiek przedtem. Dla wielu osób jest to choroba może zostać uniemożliwione. Nawet ci ludzie genetycznie zaprogramowane do miażdżycy może opóźnić początek i pogorszenia choroby ze zdrowym stylem życia, prawo żywności i leków do obniżenia poziomu cholesterolu LDL.