Cambler

Marskość

Co to jest?

Nie narządzie wykonuje szerszy zakres podstawowych zadań niż wątroba. Jest:

 • Produkuje istotne białek, które pomagają w krzepnięciu krwi

 • Usuwa lub neutralizuje trucizny, narkotyki i alkohol

 • Produkuje żółć, która pomaga organizmowi wchłonąć tłuszcze i cholesterol

 • Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi

 • Reguluje kilka hormonów

Marskość wątroby jest chorobą, w których normalne komórki wątroby są zastępowane przez blizny, która przeszkadza w tych wszystkich ważnych funkcji. W skrajnych przypadkach, uszkodzenie jest na tyle poważne, że jedynym rozwiązaniem jest przeszczep wątroby. Marskość wątroby jest dwunastym główną przyczyną śmierci chorobą w Europie, zabijając aż 25.000 osób rocznie. Upośledza to tysiące innych ludzi, jak wątroba stopniowo traci zdolność do funkcjonowania.

Marskość wątroby ma wiele przyczyn. W Europie i Europie, najczęstszymi przyczynami są nadmierne spożywanie alkoholu i przewlekłe zakażenie z wirusowym zapaleniem wątroby typu C wirusem.

Alkohol ma toksyczne działanie na komórki wątroby. Alkoholową marskość wątroby wydaje się rozwijać po dekadzie lub więcej intensywnego picia, chociaż jest możliwe dla "pijących społecznych" mieć marskość. Nie wiadomo, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na niepożądanych niż inne, ale kobiety są bardziej narażone na marskość wątroby, nawet jeśli piją mniej alkoholu niż mężczyźni.

Chroniczny wirusa zapalenia wątroby typu C powoduje zapalenie wątroby, które ewentualnie mogą prowadzić do marskości wątroby. Jedna na pięć osób z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C rozwija się marskość wątroby po 20 latach. Przewlekłe zapalenie wątroby typu B, który powoduje uszkodzenie w podobny sposób, jest główną przyczyną marskości wątroby w świecie, ale są mniej powszechne w krajach uprzemysłowionych.

Rzadsze przyczyny marskości wątroby należą:

 • Choroby autoimmunologiczne, które atakują drogi żółciowe lub komórki wątroby

 • Ciężkie reakcje na leki na receptę

 • Długotrwałe narażenie na toksyny środowiskowe

 • Zakażenia bakteriami i pasożytami z reguły znajdują się w tropikach lub Azji

 • Powtarzające się epizody niewydolności serca z przeciążeniem wątroby.

 • Niektóre choroby dziedziczne, w tym:

  • Hemochromatoza, w których zbyt dużo żelaza gromadzi się w wątrobie i innych narządach

  • Choroba Wilsona, co powoduje nieprawidłowe stężenie miedzi

  • Niedobór alfa-1-antytrypsyny, który jest nieobecność określonego enzymu w wątrobie

Inną przyczyną jest choroba zwana niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH), w którym zachodzi odkładanie tłuszczu w wątrobie prowadzi do zapalenia i bliznowacenia.

Objawy

W początkowej fazie, marskość wątroby, często nie ma objawów. Jednak gdy komórki wątroby umrzeć narządów sprawia mniej białek, które regulują zatrzymywanie płynów i krzepnięcie krwi i jej zdolność do metabolizowania bilirubiny pigmentu. Powoduje to, objawów i powikłań, które zawierają:

 • Zmęczenie

 • Utrata apetytu

 • Nudności

 • Osłabienie

 • Utrata masy ciała

 • Nagromadzenie płynu w nogach (obrzęk) i brzucha (wodobrzusze)

 • Zwiększonego krwawienia i siniaki

 • Żółtaczka, zażółcenie skóry i oczu

 • Swędzenie

 • Zamieszanie

Jak zwiększa obrażenia, nie do detoksykacji wątroby krew i staje się mniej zdolne do metabolizmu wielu leków, które powiększają ich skutków. Ostatecznie, toksyny gromadzą się w mózgu. Zmiany te mogą wywołać:

 • Zwiększona wrażliwość na leki

 • Osobowość i zmiany w zachowaniu, w tym błąd, zaniedbanie wyglądu, zapominanie, trudności z koncentracją i zmiany nawyków snu

 • Utrata przytomności

 • Śpiączka

Bliznowacenie również utrudnia przepływ krwi i zwiększa ciśnienie w żyle wrotnej, który porusza się krew z żołądka do wątroby. Schorzenie to zwane jest portal nadciśnienie. Naczynia krwionośne w żołądku i przełyk pęcznienia, a korpus tworzy nowe w próbie obejścia wątroby. Statki te, zwane żylaki, mają cienkie ściany. Jeśli jeden wybucha, wynikające krwawienie (duże krwawienia) może spowodować śmierć w ciągu kilku godzin, jeśli nie traktuje.

Diagnoza

Lekarz zapyta o historii medycznej, historii rodzinnej choroby wątroby, dieta, spożywanie alkoholu, przyjmowanych leków i czynników ryzyka zapalenia wątroby typu B i C, np. dożylnego podawania leku. W czasie badania fizykalnego, lekarz określa, czy wątroby uważa twardsze lub większa niż normalna, wygląda na zmiany skórne, takie jak wylewy podskórne i żółtaczki i oczekuje na dowód pęcznienia płynu w nogach i brzucha.

Badania krwi mogą być zamawiane w celu wykrycia zapalenia wątroby, retencji bilirubiny, nagromadzeniem toksyn lub obniżonych poziomów niezbędnych substancji wytwarzanej przez wątrobę. Wątroby mogą być przeglądane za pomocą tomografii komputerowej (CT) lub innej techniki obrazowania. Marskość wątroby może być potwierdzona przez biopsję, w którym niewielka próbka tkanki wątroby jest usuwane poprzez igłę i zbadano na blizny i uszkodzenie komórek.

Przewidywany czas trwania

Marskość jest zazwyczaj choroba postępująca. Mimo, że zazwyczaj nie można cofnąć, uszkodzenie wątroby może być zatrzymany lub spowolniony z leczenia lub zmiany zachowania w wielu przypadkach.

Zapobieganie

Najważniejszy krok można podjąć, aby zapobiec marskości wątroby jest unikanie nadmiernego picia. Najlepiej jest spożywać średnio nie więcej niż dwóch drinków dziennie dla mężczyzn i jeden drink dziennie dla kobiet. Jeśli masz przewlekłe zapalenie wątroby lub inne problemy z wątrobą, unikać alkoholu całkowicie.

Niektóre z innych przyczyn marskości wątroby można zapobiegać. Aby uniknąć zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i C, nie należy wstrzykiwać narkotyki, wciągają kokainę, albo uprawiać seks bez zabezpieczenia, zwłaszcza z wieloma partnerami. Jeśli rozważasz piercing lub tatuaż, upewnij się, że urządzenie jest prawidłowo czyszczone. Opieki zdrowotnej i awaryjne pracownicy powinni przestrzegać zaleceń kontroli zakażeń dokładnie gdy są one narażone na krew. Wirusa zapalenia wątroby typu B można również zapobiegać za pomocą szczepionki, seria trzech zdjęć, które wynosi 90% skuteczności.

Leczenie

Leczenie marskości zmienia się w zależności od przyczyny i stadium choroby. Ponieważ uszkodzenie wątroby zwykle nie może być odwrócony, celem całego procesu jest utrzymanie choroby pogorszeniu i zmniejszać komplikacje.

Niezależnie od przyczyny, każdy z marskością powinno powstrzymać się od alkoholu i zachować ostrożność w przyjmuje leki, które mogą sprawić, że choroby wątroby, co gorsza, w tym ponad-the-counter, paracetamol (Tylenol i typów generycznych). Będzie również być leczonych z powodu choroby bazowych - na przykład, interferon i inne leki na wirusowe zapalenie wątroby, kortykosteroidy lub inne leki immunosupresyjne do autoimmunologiczne zapalenie wątroby, i upuszczania krwi, co jest okresowe usuwanie kufel krwi - zmniejszenie poziomu żelaza w hemochromatoza.

Wiele leczenia jest skierowana na powikłań. Lekarz może zalecić dietę o niskiej zawartości sodu lub leki moczopędne, jeśli zatrzymanie nadmiaru płynów w organizmie. Środki przeczyszczające mogą pomóc oczyścić organizm z toksyn, jeśli cierpią z powodu zamieszania z powodu niemożności pozbyć niektórych odpadów białkowych. W tej sytuacji, Twoja dieta może być ograniczone w białko, jak również. Leki mogą być przepisane na swędzenie i infekcje. Leki obniżające ciśnienie krwi może pomóc kontrolować portalu nadciśnienie.

Krwawiące żylaki stanowią bezpośrednie zagrożenie życia, grożąc, że często może być skutecznie leczone. Gastroenterologii użyciem endoskopów można zastosować opaski gumowe uszczelnienia krwawienie z pękniętego żylaka, jak również opróżnianie wzdęcia z tych żył. Procedura zwana transjugular wewnątrzwątrobowego portosystemic bocznik (TIPS) wymaga utworzenia nowego przejścia dla krwi przez włożenie rurki lub przetokę, przez bliznami wątroby podjąć odciążyć żylaków. Leki również mogą być przepisane do zmniejszenia wzdęcia żylaków.

Jeśli wątroba jest zbyt bliznami do funkcji, przeszczep jest tylko leczenie. Około 80% do 90% pacjentów przeżywa transplantacji wątroby, a długoterminowe przeżycia poprawiły się z powodu leków, takich jak cyklosporyna (Neoral, Sandimmune), które hamują układ odpornościowy, aby utrzymać go atakować nową wątrobę.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Jeśli wymioty krwią, iść na pogotowie natychmiast. W przeciwnym razie, wizyty u lekarza, jeśli którykolwiek z objawów marskości wątroby, zwłaszcza jeśli jesteś alkoholikiem lub masz przewlekłe zapalenie wątroby. Pacjenci, u których już zdiagnozowano marskość wątroby należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli objawy nasilą się lub jeśli się zdezorientowany lub rozwijać gorączka lub ból brzucha.

Rokowanie

Leczenie prowadzi do poprawy, w większości przypadków, gdy choroba zostanie wykryta we wcześniejszych etapach. Większość pacjentów jest w stanie normalnie żyć przez wiele lat. Perspektywy są mniej korzystne, jeżeli uszkodzenie wątroby jest rozległe lub jeśli ktoś z marskością nie przestać pić. Ludzie z reguły umierają na marskość wątroby albo krwawienie, poważne infekcje lub niewydolności nerek. Często ich nieodwracalną śpiączkę wprowadzić w swoich ostatnich dni.