Cambler

Mammografia

Co to jest mammografia?

Mammografia to badanie rentgenowskie piersi. Jest on stosowany w celu wykrycia i zdiagnozowania choroby piersi u kobiet, które albo mają problemy takie jak piersi, ból, guzek lub zrzutu brodawki, a także dla kobiet, które nie mają żadnych dolegliwości piersi.

Mammografia nie może udowodnić, że nienormalny obszar jest rak, ale jeśli budzi znaczne podejrzenie raka, tkanki zostanie usunięty na biopsję. Tkankę można usunąć przez igłę lub otwartej biopsji chirurgicznej i zbadano pod mikroskopem, aby określić, czy jest rak.

Mammografia jest używany przez około 40 lat, aw ciągu ostatnich 15 lat Postęp techniczny znacznie się poprawiła zarówno technikę i wyniki. Dziś, dedykowany sprzęt, używany tylko na piersi prześwietlenia, produkuje badania, które są wysokiej jakości, ale w niskiej dawce promieniowania. Ryzyko promieniowania uznaje się za nieistotne.

Jakie są różne rodzaje mammografii?

Według National Cancer Institute:

 • przesiewanie mammografia
  Mammografia jest przesiewanie prześwietlenie piersi używane do wykrywania zmian w piersi u kobiet, które nie mają objawów raka piersi. Zazwyczaj obejmuje dwa prześwietlenia każdej piersi. Stosując mammografii, możliwe jest wykrycie nowotworu, który nie może być odczuwany.

 • Mammografia diagnostyczna
  Mammografia diagnostyczna jest prześwietlenie piersi stosowane do diagnozowania nietypowe zmiany piersi, takie jak: guz, ból, zgrubienie sutek lub skreślenia lub zmiany wielkości lub kształtu piersi. Inne zdjęcia są robione, niż podczas mammografii przesiewowej.

  Mammografia diagnostyczna jest również stosowany w celu oceny nieprawidłowości wykryte w mammografii przesiewowej. Jest to podstawowe narzędzie medyczne i jest to właściwe, w celu dalszej obróbki zmian piersi, niezależnie od wieku kobiety.

Rozwój cyfrowej mammografii zapewnia obrazy elektroniczne piersi, które mogą być wzmocnione za pomocą technologii komputerowy przechowywany na komputerze, a nawet drogą elektroniczną, w sytuacjach, w których wymagana jest zdalna dostęp do mammografii.

Jak wykonuje się mammografii?

Rentgenowskie piersi różnią się od tych stosowanych w innych częściach ciała. Piersi rentgenowskie przenikają tkanki nie tak łatwo jak rentgenowskiego stosowane do rutynowego prześwietlenia innych częściach ciała. Piersi jest ściskana przez urządzenie mammografia rozprzestrzeniać tkanki siebie. To pozwala na niższą dawkę promieniowania. Ściskanie piersi może spowodować chwilowy dyskomfort, ale jest niezbędne do uzyskania dobrego mammografii. Sprężania trwa tylko kilka sekund dla każdego obrazu z piersi. Zdrowie piersi lub pielęgniarka prześwietlenie technolog zazwyczaj rentgenowskie, ale wynikowe filmy są odczytywane i interpretowane przez radiologa, który podaje wyniki do lekarza.

Jakie choroby jest mammografia pokazać?

 • Zwapnienia, małe osady mineralne w tkance piersi. Istnieją dwie kategorie zwapnień:

  • macrocalcifications - grube złogi wapnia, które zazwyczaj wskazują na zmiany zwyrodnieniowe w piersiach, takich jak:

   • starzenie tętnic piersiowych

   • Stare urazy

   • stany zapalne

  • mikrozwapnień - małe (mniej niż 1/50 cala) plamek wapnia. Gdy wiele mikrozwapnienia są widoczne w jednym miejscu, które są określone jako zespół.

 • Masy, które mogą występować z lub bez związanych z zwapnienia i może być spowodowane różnymi przyczynami, w tym:

  • Torbiel - rakowe zbieranie płynu w piersi. Nie mogą być zdiagnozowane przez sam lub przez sam mammografii badania fizykalnego. Albo USG piersi jest wymagane lub aspiracja z igłą. Jeśli masa jest torbieli, a następnie dalej do obrazowania mogą być uzyskane.

  • łagodne choroby piersi - Masy mogą być monitorowane z okresowej mammografii, ale inni mogą wymagać natychmiastowego lub opóźnionego biopsję.

  • rak piersi

Kto powinien dostać mammografii przesiewowej?

Poniższe wytyczne przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka u kobiet, które nie mają żadnych objawów:

 • Eksperci mają różne zalecenia dotyczące mammografii. Obecnie US Preventive Services Task Force (USPSTF) zaleca badania przesiewowe na dwa lata dla kobiet w wieku od 50 do 74. Europejskie Stowarzyszenie Raka (ACS) zaleca coroczne badania przesiewowe wszystkich kobiet w wieku 40 i więcej lat. Kobiety powinny porozmawiać z lekarzami o ich osobistych czynników ryzyka przed podjęciem decyzji o tym, kiedy rozpocząć się mammografii lub jak często powinni je dostać.

 • ACS zaleca egzaminów klinicznych piersi (CBE) co najmniej raz na trzy lata dla wszystkich kobiet w ich 20s i 30s. ACS zaleca coroczne CBE dla kobiet w wieku 40 i starszych. USPSTF, uważa jednak, że nie ma wystarczających dowodów, aby ocenić wartość CBE dla kobiet w wieku 40 i starszych. Kobiety powinny porozmawiać z lekarzami o swoich osobistych czynników ryzyka i podjąć decyzję o tym, czy powinny one mieć CBE.

 • USPSTF nie zaleca piersi self-egzaminy (BSES) ponieważ dane sugerują BSES nie niższe ryzyko zgonu z rakiem piersi. ACS mówi BSES są rozwiązaniem dla kobiet 20 i starsze jako sposób zapoznania się z ich piersi, aby mogli łatwiej zauważyć zmiany. Rozmowy z lekarzem na temat zalet i ograniczeń może pomóc podjąć decyzję, czy należy rozpocząć wykonywanie BSES.

 • Kobiety, które są w grupie zwiększonego ryzyka (historii rodzinnej, skłonności genetyczne, przeszłości raka piersi) powinny porozmawiać ze swoim lekarzem na temat korzyści i ograniczeń począwszy mammografii wcześniej, o dodatkowe badania ( USG piersi, MRI), lub konieczności częstszych egzaminy.

Narodowy Instytut Raka na wytyczne mammografii

Europejski wytyczne dla społeczeństwa mammografii raka

Kobiety w wieku 40 i starsze powinny mieć mammografii regularnie, co jeden do dwóch lat.

Kobiety 40 lat i starsze powinny mieć mammografii co roku.

Skonsultować się z lekarzem w sprawie osobistego ryzyka raka piersi i wytycznych badań przesiewowych, które są odpowiednie dla Ciebie.