Cambler

Lumpektomii

(Piersi Ochrona Terapia, BCT, kwadrantektomii)

Przegląd procedury

Lumpektomii jest typ operacji piersi oszczędzającym, które mogą być stosowane jako część programu obróbki dla raka sutka. Podczas lumpektomii, nowotworowych bryła i część tkanki nowotworowej sutka wokół bryły są usuwane. Jednakże sama piersi pozostaje nienaruszone. Chirurg może także usunąć niektóre z węzłów chłonnych pod pachą, aby określić, czy nowotwór rozprzestrzenił.

Węzły chłonne to struktury w kształcie fasoli, które drenażu płynu z obszaru piersi, ramiona, szyję, i obszarach pod pachami. Często raka piersi rozciąga się do tych węzłów chłonnych, a tym samym wejściem do układu limfatycznego i umożliwienie rozprzestrzeniania się raka do innych części ciała.

Radioterapia jest często podawany po lumpektomii do niszczenia komórek nowotworowych, które nie zostały usunięte w trakcie procedury lumpektomii. W niektórych przypadkach, chemioterapię i napromieniowanie podano następujące sąlumpektomia.

Anatomia piersi

Każda pierś ma od 15 do 20 części, zwanych płatami, które są ułożone jak płatki stokrotki. Każdy płat ma wiele mniejsze płaciki, które kończą się w dziesiątki maleńkich żarówek, które mogą produkować mleko.

Wszystkie występy, lobules i żarówki są połączone przez cienkie rurki zwane kanały. Kanały te prowadzą do brodawki w środku ciemny obszar skóry o nazwie otoczki. Tłuszczu wypełnia przestrzenie między zrazików i przewodów.

Brak Mięśnie piersi, mięśnie, ale leżą w ramach każdej piersi i obejmują żebra.

Każda pierś zawiera również naczynia krwionośne i naczynia, które prowadzą limfę. Do naczynia limfatyczne powodować niewielkie fasolkowatej narządów zwane węzły chłonne, z których zespoły znajdują się pod ramieniem powyżej obojczyka, w klatce piersiowej, a także w innych częściach ciała.

Przyczyny postępowania

Lumpektomii jest realną opcją leczenia dla niektórych kobiet z małych, zlokalizowanych nowotworów piersi. Badania wykazały, że kobiety, które przechodzą lumpectomy następnie promieniowania mają podobne ogólny wskaźnik przeżycia w tych, którzy przechodzą mastektomii.

Mogą być też inne powody, dla lekarza polecić lumpectomy.

W niektórych przypadkach, lumpektomii nie można zalecać jako leczenie z wyboru. Powody, dla których nie przechodzi lumpectomy mogą obejmować, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Poprzednie leczenie promieniowaniem w obszarze piersi / piersi

 • Dwa lub więcej obszarów nowotworowych obecnych w tej samej piersi

 • Nowotwór, który jest duży w stosunku do mniejszych rozmiarów piersi

 • Choroby tkanki łącznej (s), które są wrażliwe na radioterapię

 • Ciąży w czasie napromieniania po zabiegu

 • Wielkość guza większy niż dwóch cali, który nie zmniejsza wielkości chemioterapię

 • Resztkowego guza pozostały z poprzedniego lumpektomii

Ryzyko związane z procedurą

Ilustracja lumpektomii

W przypadku każdego zabiegu chirurgicznego mogą wystąpić komplikacje. Niektóre z możliwych komplikacji lumpektomii obejmują, ale nie są ograniczone do nich, następujące:

 • Tymczasowy obrzęk piersi

 • Zniekształcenia piersi (rozmiar i kształt)

 • Twardość powodu tkanki bliznowatej, która może tworzyć się w miejscu nacięcia

 • Zakażenie rany lub krwawienia

 • Obrzęk limfatyczny - obrzęk limfatyczny ramienia z powodu usuwania węzłów. To jest poprzedzony wczesnych objawów, do których należą uczucie ucisku w ramię, ból, zaczerwienienie i zmniejszenie elastyczności ramienia, dłoni i nadgarstka.

Seroma (jasny płyn uwięziony w ranie) występuje zwykle po lumpektomii. Kłopotliwe seromas może być odprowadzana w gabinecie chirurga i potraktowano prasowanie lub zastrzyku, który przyczynia się do utwardzenia powierzchni w piersi, jeśli jest to konieczne.

Mogą być też inne ryzyka, w zależności od konkretnej choroby medycznych. Pamiętaj, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem.

Przed zabiegiem

 • Lekarz wyjaśni procedury do ciebie i oferują możliwość zadawania pytań, które mogą mieć na temat procedury ci.

 • Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody, który daje uprawnień do procedury. Przeczytaj uważnie i formy zadawania pytań, jeśli coś nie jest jasne.

 • Oprócz kompletnej historii choroby, lekarz może wykonać pełne badanie fizykalne, aby upewnić się, są w dobrym stanie zdrowia, zanim przechodzi procedurę. Możesz przejść badania krwi lub innych badań diagnostycznych.

 • Zostaniesz poproszony, aby szybko na osiem godzin przed zabiegiem, zazwyczaj po północy.

 • Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewa, że ​​może być w ciąży, powinna poinformować o tym swojego lekarza.

 • Powiadom lekarza, jeśli jesteś wrażliwy lub jesteś uczulony na jakieś leki, jod, lateksu, taśmy lub środków znieczulających (miejscowych i ogólnych).

 • Powiadom lekarza o wszystkich leków (na receptę i ponad-the-counter) oraz ziołowych suplementów, które są z natury.

 • Powiadom lekarza, jeśli masz historii zaburzeniami krzepnięcia lub jeśli pacjent przyjmuje żadnych antykoagulant (rozrzedzenie krwi) leki, aspirynę lub inne leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Może być konieczne, aby zatrzymać tych leków przed zabiegiem.

 • Możesz otrzymać środek uspokajający przed zabiegiem, aby pomóc Ci się zrelaksować.

 • Oparte na swojej choroby medycznej, lekarz może zażądać innych szczególnego przygotowania.

Podczas procedury

Lumpektomii mogą być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub jako część pobytu w szpitalu. Procedury mogą się różnić w zależności od choroby i lekarz praktyk jest.

Generalnie lumpektomii następuje ten proces:

 1. Zostaniesz poproszony, aby usunąć odzież i będą suknię do noszenia.

 2. Dożylnie (IV) linia może być rozpoczęte w rękę lub ręce.

 3. Zostanie umieszczona na stole operacyjnym.

 4. Anestezjolog będzie stale monitorować tętno, ciśnienie krwi, oddychanie, a poziom tlenu we krwi w czasie zabiegu.

 5. Skóra na miejsca operacji zostanie oczyszczona z roztworem antyseptycznym.

 6. Małe nacięcie będzie nad lub w pobliżu guza piersi. Lekarz lub usunąć zgrubienie nieprawidłowość wraz z częścią otaczającą tkankę sutka.

 7. Jeśli węzły chłonne pod pachą są usuwane, osobne nacięcie chirurgiczne mogą być wykonane w lub w pobliżu pachy (pachy).

 8. Tkanka piersi i innych tkanek, które są usunięte zostaną wysłane do laboratorium do analizy.

 9. Rura drenująca może być wprowadzony do obszaru.

 10. Skóra będzie zamknięta szwem lub taśm klejących.

 11. Sterylny bandaż / opatrunek zostaną umieszczone na stronie.

Po zabiegu

Po zabiegu zostaniesz przeniesiony do sali pooperacyjnej na obserwacji. Swój proces odzyskiwania będzie zmieniać się w zależności od rodzaju wykonywanej procedury i rodzaju znieczulenia, który jest podany. Po ciśnienie krwi, puls i oddech są stabilne i są świadomi, zostaniesz przeniesiony do sali szpitalnej.

Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci są w stanie wrócić do domu tego samego dnia lub w ciągu jednego do dwóch dni po lumpektomii.

Gdy jesteś w domu, ważne jest, aby obszar chirurgicznej czyste i suche. Lekarz daje szczegółowe instrukcje kąpielowych. Jeśli używane są listwy samoprzylepne powinny być suche i generalnie odpadnie w ciągu kilku dni.

Zakres bólu zależy od ilości i lokalizacji tkanki, które jest usuwane podczas operacji. Bolesność powinna stopniowo spadać. Weź lek przeciwbólowy na ból, zgodnie z zaleceniami lekarza. Aspiryna lub niektóre inne leki przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Pamiętaj, aby wziąć tylko zalecanych leków.

Lekarz może zalecić, aby nosić biustonosz stale wsparcie dla okresu czasu.

Normalne działania mogą być zazwyczaj wznowione w ciągu dwóch tygodni. Tymczasem, należy unikać forsownych ćwiczeń, szczególnie tych, które dotyczą szeroko korzystają z ramienia, np. mycie okien czy odkurzanie na długie okresy. Lekarz poinformuje o tym, kiedy można rozpocząć kolejny jazdy i kiedy można wrócić do pracy.

Lumpektomii można następnie radioterapia. Lekarz poinformuje o tym w zależności od danej sytuacji.

Powiadomić o tym lekarza zgłosić dowolną z następujących czynności:

 • Gorączka i / lub dreszcze

 • Zaczerwienienie, obrzęk lub krwawienie lub inne drenażu z miejsca nacięcia

 • Zwiększona ból wokół miejsca nacięcia

 • Obrzęk lub drętwienie i / lub mrowienie ramienia którego dotyczy luka, jeśli węzły chłonne zostały usunięte

Opieka ramię po usunięciu węzłów chłonnych

Jeżeli węzły chłonne usuwa się w trakcie procedury lumpektomii, odprowadzanie płynów limfatycznych z ramienia na stronie chirurgicznego może być ograniczona. Problemy z odwodnieniem chłonnego może prowadzić do pęcznienia ramienia i ze zwiększonym ryzykiem zakażenia urazu ręki. Ponadto, istnieje zwiększone ryzyko zakrzepów krwi w żyłach krwi pachy powodu urazu operacyjnego w tym obszarze.

Całe życie środki ostrożności, aby zapobiec problemom w grupie węzłów chłonnych dotkniętego po rozwarstwienia obejmują, ale nie ograniczają się do następujących czynności:

 • Brak igłami lub wstawki w grupie IV dotkniętym

 • Brak pomiary ciśnienia krwi w ramieniu dotkniętego

 • Postępuj zgodnie z instrukcjami w zakresie ćwiczeń ramion starannie

 • Uniknąć urazów, jak zadrapania czy odpryski, do ramienia dotkniętego

 • Podnieść rękę, z ręki powyżej łokcia, do pomocy przy drenażu płynu limfatycznego

 • Rękawiczkach ogrodnictwo lub wykonywania działalności, w których istnieje ryzyko nakłucia skóry palców i / lub rąk, lub gdy przy użyciu silnych lub agresywnych środków chemicznych, takich jak detergenty i środki czystości

 • Uniknąć oparzenia słoneczne

 • Używać golarki elektrycznej, a nie maszynkę do golenia z ostrzem się golić pod pachą

 • Uniknąć constrictive pozycji na ramieniu zakresie, takimi jak elastyczne mankiety i obcisłych zegarków lub innych biżuterii

 • Użyj niezmieniony ramię do przenoszenia ciężkich, torby lub torebki

 • Uniknąć ukąszeń owadów i użądlenia przez zastosowanie środków odstraszających owady i / lub na sobie długie rękawy

Twój lekarz może dać Ci dodatkowe lub alternatywne instrukcje po zabiegu, w zależności od konkretnej sytuacji.

Zasoby w sieci

Zawartość tej stronie jest tu tylko w celach informacyjnych i nie był przeznaczony do diagnozowania lub leczenia problemu zdrowotnego lub choroby, lub zastąpić profesjonalnej porady medycznej otrzymasz od lekarza. Proszę skonsultować się z lekarzem z jakichkolwiek pytań lub wątpliwości mogą mieć dotyczące choroby.

Ta strona zawiera linki do innych stron internetowych z informacjami na temat tej procedury i powiązanych chorób zdrowia. Mamy nadzieję, że te strony pomocne, ale proszę pamiętać, że nie kontroluje ani nie popiera informacje prezentowane na tych stronach internetowych, ani nie popiera tych witryn informacje zawarte tutaj.

Europejskie społeczeństwo raka

Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej

Narodowa Fundacja raka piersi

National Cancer Institute (NCI)

National Institutes of Health (NIH)

National Library of Medicine

Narodowe Centrum Informacji zdrowie kobiet