Cambler

Leki generyczne w leczeniu uderzeń gorąca

Pytanie:

Jestem 58-letnia kobieta i biorę Prempro na uderzenia gorąca. Szukam alternatywnego leczenia, które kosztują mniej. I zapłacić około 55€ miesięcznie na ten lek. Jakieś sugestie?

Odpowiedź:

Prempro jest lek, który zawiera w postaci estrogenu, zwany Premarin i forma progesteronu, zwany Provera. Jest to najczęściej stosowane w leczeniu uderzeń gorąca i innych objawów u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

Estrogen traktuje objawy. Progesteron przeciwdziała skutkom estrogenów na macicę. Estrogen może zwiększać ryzyko raka macicy, jeżeli pojedynczo. Dodawanie progesteron zapobiega to. Kobieta, która miała histerektomii nie muszą brać progesteron podczas korzystania estrogen.

Prempro to najintensywniej badany marką lekiem stosowanym w terapii hormonalnej, ale nie jest to jedyna dostępna. Generic forma zwana estrogenu estradiolu może być stosowany zamiast Premarin. To kosztuje około 10€ miesięcznie. Generic forma Provera nazywa octan medroksyprogesteronu. Kosztuje także około 10€ miesięcznie. Połączone koszt tych dwóch leków jest znacznie mniej kosztowne niż wykorzystywanie marką Prempro.

Kobieta, która korzysta z terapii hormonalnej powinno być monitorowane przez lekarza. Badanie Kobiet Health Initiative wykazały, że długotrwałe stosowanie terapii hormonalnej po menopauzie było związane ze wzrostem ryzyka raka piersi. Prąd wytyczna jest użycie najniższej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres czasu niezbędny do opanowania objawów menopauzy.

Nie-hormonalne terapie mogą również przyczynić się do opanowania objawów i stanowią potencjalnie bezpieczniejsze alternatywy.