Cambler

Leniwe oko (niedowidzenie)

Co to jest?

Leniwe oko, zwane również niedowidzenie, jest problemem, który może pojawić się oko w dorastających dzieci. W typowym dzieckiem z leniwym okiem, po prawej i lewej oczy mają znacząco różne właściwości widzenia, tak że obrazy wyprodukowane przez jednego oka są słaby lub zniekształcony w porównaniu z obrazami produkowanych przez drugiego oka. Bo słaba słaba ostrość oko wysyła obrazy do mózgu, mózg uczy się zależeć od silniejszego oka do jego informacji wizualnej. Jeśli sytuacja ta nie zostanie rozwiązany, mózg w końcu zdecyduje się przyjąć obrazy z samym silniejszego oka i ignoruje obrazy z słabym. Innymi słowy, słaby oko nie nauczyć się widzieć.

Wybór mózgu zazwyczaj jest wcześnie w dzieciństwie, kiedy szlaki w mózgu wizualne wciąż rozwijającego. Ten krytyczny okres rozpoczyna się w chwili urodzenia i prawdopodobnie kończy się gdzieś pomiędzy 6 a 9 rokiem życia. Jeśli leniwe oko nie jest zdiagnozowanych i leczonych w tym krytycznym okresie, mózg może zignorować słabe oko na stałe, powodując utratę wzroku przez całe życie na tej stronie.

Leniwe oko ma kilka przyczyn, w tym:

  • Zez (zez) - Dzieci z przecinające oczy często mają podwójne widzenie (podwójne widzenie), gdy korzystają z obu oczu w tym samym czasie. Aby temu zapobiec, dziecko może konsekwentnie koncentrować się jedno oko bardziej niż inne.

  • Problemy związane z ciężką krótkowzroczność lub dalekowzroczności - Kiedy dziecko ma krótkowzroczność (odległe obiekty są niewyraźne) lub dalekowzroczność (w pobliżu obiektów są niewyraźne), problem nie może wpływać zarówno oczy jednakowo. Na przykład, jedno oko może mieć zupełnie normalne widzenie, podczas gdy druga jest zamazany lub obu oczach może być niewyraźne, ale jedna jest gorsza od drugiej. W każdej z sytuacji mózg stopniowo uczy się ignorować obrazy wizualne z oka, że ​​ma gorszą wizję.

  • Problemy strukturalne - Czasami wizja rosnącego dziecka jest zablokowane przez strukturalnego problemu oka lub powieki. Typowe przykłady to wrodzonej zaćmy (nieprzezroczysty obszar, który rozwija się wewnątrz soczewki oka przed urodzeniem), blizny na rogówce lub wrodzoną opadanie powiek (opadające powieki, która jest obecna w chwili urodzenia).

W Europie, leniwe oko dotyka około 1% do 2% populacji. W rzadkich przypadkach, mózg ignoruje obu oczu, ponieważ zarówno produkować zamazane obrazy. Może to spowodować trwałe ślepotę w obu oczach.

Objawy

Leniwe oko zazwyczaj nie powoduje żadnych objawów. Czasami rodzice podejrzewają, problemy z widzeniem, ponieważ dziecko mruży oczy, patrzy zezem, lub posiada jego lub jej głowę w niewygodnych pozycjach, aby zobaczyć rzeczy. W wielu przypadkach problem jest wykryta podczas rutynowej wzroku przesiewania egzaminem, przed lub po dziecko zaczyna szkołę. Egzamin pokaz pokaże, że wizja dziecka jest o wiele lepiej w jednym oku niż inne.

Diagnoza

Jeśli wyniki egzaminu przesiewowych wskazują, że Twoje dziecko ma leniwe oko, podstawowej opieki lekarz skieruje Cię do okulisty, lekarza, który specjalizuje się w chorobach oczu. Okulista potwierdzi diagnozę wykonując dokładne badanie okulistyczne, w tym oddzielnych testów, jak również każde oko widzi. Jako część procesu diagnostycznego, okulista zbada oczy dziecka do zaburzeń strukturalnych, sprawdzić ustawienie oczu, aby wykluczyć skrzyżowane oczy i ocenić ruch mięśni oka.

Przewidywany czas trwania

Leniwe oko zaczyna wcześnie w dzieciństwie. Powinien być traktowany jak najszybciej. Bez odpowiedniego leczenia, choroba może spowodować głęboką utratę wzroku, która trwa całe życie.

Zapobieganie

Aby uniknąć trwałego uszkodzenia wzroku w słabym okiem, przyczyny leniwe oko muszą być zidentyfikowane i leczone tak wcześnie, jak to możliwe w okresie dzieciństwa. Upewnij się, że noworodek otrzymuje dokładne badanie oczu w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie. Egzamin ten sprawdza żadnych ewidentnych nieprawidłowości dotyczących struktury oczami dziecka lub powiek. Jak Twoje dziecko rośnie, lekarz powinien sprawdzić oczy Twojego dziecka, jako część każdego dziecka "dobrze" wizyty. Dziecko powinno mieć bardziej formalne badania wzroku, za pomocą obrazów, liter lub cyfr, począwszy nie później niż w wieku 3 lat, w regularnych odstępach czasu i po tym. Istnieje obecnie techniki, które pozwalają wykryć niedowidzenia nawet gdy dziecko jest pre-werbalne.

Leczenie

Leczenie leniwe oko ma dwa cele:

  • Produkujemy jasną wizję w obu oczach - W zależności od przyczyny dziecka leniwe oko, można to zrobić z okularów na receptę, aby skorygować poważne problemy koncentrujące, chirurgii i mięśni oka ćwiczenia wyrównać zez oraz chirurgia skorygować wszelkie problemy strukturalne oka lub powieki, które blokuje normalne widzenie.

  • Wzmocnić słaby wzrok - Najczęściej leczenie jest mieć dziecko nosić łatę na silniejszego oka na określoną liczbę godzin każdego dnia. W wielu przypadkach, lekarz zaleci najpierw nosić plaster przez cały dzień.) Ten dziennik łatanie zazwyczaj trwa co najmniej sześć miesięcy. Postępy dziecka będą monitorowane z częstych egzaminów oczu. Po wizji dziecka stał się normalny, okazyjnie łatanie mogą być konieczne do około 10 roku życia. Jako alternatywę do łatania niektórzy lekarze użyciu nieprzezroczystej soczewek kontaktowych. Inne przepisać atropinopodobne krople do oczu (atropina opieki i marek), aby utrudnić widzenie tymczasowo w silniejszego oka.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Umówić się na spotkanie, aby zobaczyć się z pediatrą lub jeśli Twoje dziecko do okulisty:

  • Pojawia zezowaty

  • Posiada jego lub jej głowę w nieprawidłowej pozycji, patrząc na coś w odległości - dziecko pochyla brodę, patrzy w dół jego lub jej nos, jest zwrócona do przodu lub jedno oko używa innego niezwykłą postawę zrekompensować problemem wzroku.

  • Zezowaci często - Mrużąc czasowo koryguje zaburzenia widzenia, więc może to być znak, że oczy Twojego dziecka nie koncentrujemy prawidłowo.

  • Konsekwentnie obejmuje lub zamyka jedno oko - Crossed oczy nie mogą ze sobą współpracować, nie powodując podwójne widzenie, więc jeśli u dziecka zez może on wyeliminować ten problem poprzez zablokowanie wizji w jednym oku. I odwrotnie, jeśli dziecko sprzeciwia się że jedno oko pokryte, ale nie sprzeciwia się konieczności drugie oko pokryte może to być znak, że jedno oko nie widzi dobrze.

Również umówić jeśli szkole twojego dziecka informacją, że wizja egzamin dziecka był nieprawidłowy.

Rokowanie

Perspektywy są dobre, jeśli choroba jest traktowana wcześnie. Prawidłowe leczenie we wczesnym dzieciństwie często produkuje się w pobliżu chorego oka normalnego widzenia.

W przeszłości niektórzy lekarze zaproponowali złe rokowanie leczenia leniwe oko u dzieci powyżej 12 roku życia, a nawet młodsze. Jednakże nowe dowody sugerują, że perspektywy dla leniwe oko można poprawić z szybkiego, właściwego leczenia, niezależnie od wieku, w którym jest zdiagnozowanych. Zdarzały się przypadki, w których młodzież, a nawet dorośli w średnim wieku, z leniwym okiem zostały odzyskane widzenie w słabym okiem.