Cambler

Wolnostojący siatkówki

Co to jest?

Siatkówki jest światłoczuła warstwa na tylnej części oka, która przetwarza obrazy świetlne do impulsów nerwowych, które są przekazywane do mózgu, w celu wytworzenia pola widzenia. Gdy oddziela się od siatkówki głębszych warstw gałki ocznej, które zwykle podtrzymują i odżywiają się, siatkówka że ma być odłączony. Bez tego pokarmu i wsparcia, siatkówka nie działa prawidłowo, a to może powodować wiele objawów wizualnych. Na przykład, jeśli odłączy siatkówki pobliżu plamki żółtej, części oka, która odpowiada na środku pola widzenia (odczyt na przykład), a następnie może być nagły, znaczący zacieranie lub utratę widzenia. Jednakże, jeśli obszar odrywania jest bliżej zewnętrznej krawędzi siatkówki, to utrata wzroku mogą być jak kurtyna ciągniętą na jednej stronie pola widzenia ("efekt faza"). Inne objawy mogą obejmować odwarstwienia siatkówki pływające kształty w polu widzenia lub błysków światła.

Chociaż istnieje wiele rodzajów odwarstwienia siatkówki, najbardziej powszechny, rozpoczyna się, gdy rozdarcie lub otwór tworzy się w siatkówce, a niektóre z substancji podobnej do żelu, który wypełnia wnętrze oczu (płyn do ciała szklistego) przecieka przez otwór. Ostatecznie, wyciek płynu ciała szklistego pobiera za siatkówką i oddziela od innych warstw siatkówki oka.

Siatkówki, rozdarcia, które powoduje odwarstwienie często jest spowodowane urazem. Częściej, jest spowodowane przez zmianę konsystencji typu żelu szklistego płynu, który może pojawić się jako część procesu starzenia. Zmiana ta związana z wiekiem mogą występować w sposób nieprzewidywalny w ludzi starszych, i nie ma sposobu, aby temu zapobiec. Gdy tego rodzaju odwarstwienia rozwija i powoduje objawy, może przejść do całkowitej utraty wzroku, jeśli nie jest naprawiane szybko.

W Europie, odwarstwienie siatkówki jest chorobą stosunkowo rzadkie, wpływając tylko jeden z każdych 10.000 osób rocznie. Jednak, są pewne grupy, które mają nadzwyczaj wysokie ryzyko wystąpienia problemu, w tym:

 • Ludzie, którzy mieli operację zaćmy - do 3% ludzi, którzy mieli operację zaćmy w końcu rozwijać wolnostojący siatkówki, co odwarstwienie siatkówki najbardziej poważne komplikacje po zabiegu chirurgicznym zabiegom usunięcia zaćmy. Wysokie tempo odwarstwienia siatkówki po operacji zaćmy, może być związana z szklistej cieczy w oku staje się ona wodnista, a nie żel, jak po operacji. Jeśli nie jest powikłaniem w czasie operacji zaćmy zwłaszcza gdy kapsułka tylnej soczewki ludzką rozdarta i nastąpił spadek do ciała szklistego, zwłaszcza powikłań galaretki oderwanie siatkówki jest bardziej powszechne.

 • Poważnie krótkowzroczny osób - Ci ludzie często są krótkowidzem, ponieważ mają one gałki ocznej, który jest niezwykle długi. Wydłużony kształt tworzy więcej naprężeń pomiędzy płynem a powierzchnią ciała szklistego siatkówki.

 • Ludzie, którzy mieli tępy uraz oka lub penetrujące urazy oczu

W wielu przypadkach więcej czynników ryzyka osoba, wyższe ryzyko odwarstwienia. Na przykład, osoba, która bardzo krótkowzroczny przechodzi operację zaćmy także prawdopodobnie będą miały większe ryzyko odwarstwienia siatkówki, niż kogoś, kto ma operację zaćmy i nie jest krótkowzroczny. Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko odwarstwienia siatkówki zwiększa jesteś starszy, a mężczyźni są o 50% bardziej narażone na ten problem niż kobiety.

Osoby z cukrzycą mają też większe ryzyko innego typu odwarstwienia siatkówki jako powikłanie retinopatii cukrzycowej, rodzinie zaburzeń siatkówki, uważanych za związane z nieprawidłowymi lub nieprzewidywalnym poziomu cukru we krwi.

Objawy

Objawy jednorodzinnego siatkówki mogą obejmować:

 • Nagłe pojawienie się "pływaków" (ciemne, półprzezroczyste, pływające kształty) w polu widzenia. Najbardziej niepokojące jest prysznic z czarnymi kropkami. Są to faktycznie krwinki czerwone, ponieważ wszystkie siatkówki łzy krwawić trochę kiedy występują.

 • Krótkie, jasne błyski światła - Te błyski mogą być najbardziej widoczne podczas przenoszenia wzroku w ciemności.

 • Utrata widzenia centralnego

 • Utrata widzenia obwodowego (efekt kurtyny)

Diagnoza

Po przejrzeniu objawy, lekarz poprosi o historii medycznej, zwłaszcza żadnych historii operacji zaćmy, krótkowzroczność i cukrzycy lub uraz oczu. Następnie lekarz zbada oko, i zbadać, jak można zobaczyć i widzenie obwodowe (boczne widzenie). Wreszcie lekarz użyje specjalne krople do oczu rozszerzają się (otwarcie) swoich uczniów tak, on lub ona może zbadać wnętrze oka, w tym siatkówki. Podczas tego badania siatkówki, lekarz sprawdzi siatkówki łez i obszarów oderwania za pomocą specjalnego ręcznego oftalmoskopu (przyrząd do oglądania oświetlony wewnątrz oka) lub lampy szczelinowej. Jeśli to konieczne, lekarz będzie zrobić więcej badań, aby ustalić zakres swojej wizualnej straty pola.

W przypadkach, w których lekarz nie widać odwarstwienia siatkówki podczas badania oka, USG oka mogą być konieczne. Może to nastąpić, gdy uczeń nie może być w pełni rozszerzone lub istnieje jakiś zachmurzenia wewnątrz oka, które uniemożliwia lekarzowi widząc siatkówkę.

Przewidywany czas trwania

Po odwarstwienie siatkówki rozwija i powoduje objawy, powinno być traktowane szybko, aby zachować jak najwięcej wizji, jak to możliwe. Idealnie, naprawa powinna być dokonana na mniej niż tydzień po rozpoczęciu oddział. Dla oddziałów zagrażających plamki (widzenie centralne), najlepiej jest traktować ten problem w ciągu pierwszych 24 godzin.

Zapobieganie

Większość odwarstwienia siatkówki są związane z wiekiem, i nie ma sposobu, aby im zapobiec. Jeśli jesteś w średnim wieku lub starszych, może być w stanie zidentyfikować problemy z oczami we wczesnych fazach rozwoju, planując badanie oczu z okulisty co jeden do dwóch lat.

Aby uniknąć odwarstwienia siatkówki, które są spowodowane przez retinopatii cukrzycowej, osoby z cukrzycą powinny starać się utrzymać prawie normalny poziom cukru we krwi i unikać szerokich wahań pomiędzy wysokim i niskim poziomem cukru we krwi. Ponadto, wszystkie osoby chore na cukrzycę powinny mieć dokładne badanie oczu przez rozszerzone źrenice, co najmniej raz w roku. W przypadku wykrycia retinopatii badań powinno odbywać się co sześć miesięcy.

Leczenie

Jeśli masz wolnostojący siatkówki, powinien być traktowany przez okulistę, lekarza, który specjalizuje się w problemy z oczami. Dostępnych jest kilka technik naprawy siatkówki łez i usunięcia obszaru separacji za oderwanego siatkówki. Niektóre opcje obejmują (w niektórych przypadkach więcej niż jedną z opcji wymienionych poniżej, mogą być łączone):

 • Twardówki wyboczenia - Po pierwsze, mały otwór wykonany w twardówki (trudne warstwy pod siatkówką, znany również jako białka oka). Przez ten mały otwór, szkliste, że płyn do wycieku za siatkówką jest odprowadzana, umożliwiając indywidualny siatkówki spaść z powrotem do normalnej pozycji. Następnie mały Tuck lub wcięcie jest w twardówki i zabezpieczona klamrą silikonowego.

 • Krioterapia - siatkówki łza jest uszczelniona zamrożenia sondy.

 • Fotokoagulacja laserowa - wiązka laserowa skupia się na rozdarcia siatkówki, by go uszczelnić.

 • Pneumopexy - pęcherzyk specjalnego gazu jest wtryskiwane w pobliżu obszar odwarstwienia siatkówki, aby wcisnąć z powrotem na miejsce.

 • Witrektomii - część ciała szklistego jest usuwany przy odrywania, a następnie otrzymuje się z jałowym roztworem soli (roztwór soli) lub innego płynu.

Po zakończeniu leczenia, trzeba będzie wrócić do okulisty na regularne wizyty następcze. Wizyty te są niezbędne w celu sprawdzenia oznak, że siatkówka jest w wolnostojących ponownie leczonych oka lub jeśli problem się dzieje w nieleczonej oka. Ludzie, którzy już mieli do odwarstwienia siatkówki w jednym oku mają zwiększone ryzyko oderwania się w drugim oku.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli masz objawy jednorodzinnego siatkówki, zwłaszcza jeśli masz historię operacji zaćmy, ciężka krótkowzroczność, uraz oka, cukrzyca, czy dotychczasowe leczenie jednorodzinnego siatkówki.

Rokowanie

Z właściwego leczenia, rokowanie jest bardzo dobre. Więcej niż 90% jednorodzinnych siatkówki może zostać ponownie nałożona skutecznie. W niektórych przypadkach, bardziej niż leczenie jest konieczne.

Wizja jest najbardziej prawdopodobne, aby powrócić do blisko normalne, czy problem jest traktowana mniej niż siedem dni po rozpoczęciu oddział. Niektóre zaburzenia widzenia, mogą pozostać w ludzi, którzy mają oddziały, które dotyczą plamki (widzenie centralne).