Cambler

Jakie są skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza jest czarna chmura odbijanie z komina przemysłowego. To jest smog, który osiada na niektórych miastach, ściemnianie panoramę. To śmierdzący spalin stary samochód, który spala olej.

Zanieczyszczenie powietrza może być niewidoczny, powodując uszkodzenie płuc, raka lub inne poważne problemy zdrowotne u ludzi, którzy nie mogą zrealizować potencjalne niebezpieczeństwo niewidzialnych gazów i cząstek zawieszonych w powietrzu.

Co ty z oddychaniem?

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) śledzi pięć głównych zanieczyszczeń powietrza, które powodują znaczące skutki dla zdrowia: ozonu w warstwie przyziemnej, tlenki azotu, tlenki siarki, tlenek węgla i mikroskopijnych cząstek zwanych cząstek stałych. Zarówno na zewnątrz powietrza i powietrza w domu lub w miejscu pracy, może mieć te zanieczyszczenia. Ilość zanieczyszczeń w powietrzu i długość czasu jesteś narażony na to określić, jak zanieczyszczenie ma wpływ.

Podczas wdechu gazami, takimi jak tlenek węgla lub dwutlenek azotu, są wchłaniane przez komórki wyściełające do dróg oddechowych płuc. Po wchłonięciu, gazy przechodzą do krwioobiegu i podróży do narządów wewnętrznych, w których mogą one spowodować uszkodzenie. Jeśli gazy nie są całkowicie wchłaniane przez drogi oddechowe, mogą dotrzeć do płuc, gdzie mogą robić dalsze uszkodzenia.

Dużych cząstek w powietrzu są filtrowane przez rzęski, małych włosków które wykładają swoje drogi oddechowe. Mniejsze cząstki, jednak dotrzeć do dróg oddechowych i płuc. Cząstki o różnej wielkości także na uprawach i wylądować w wodzie, które są ostatecznie zużywanej przez ludzi i przez zwierzęta, że ​​ludzie jedzą.

Sprawcy

Tlenki siarki, pyłu zawieszonego, ozonu i dwutlenku azotu są najczęściej spotykanymi zanieczyszczeniami, które powodują problemy zdrowotne. Zazwyczaj wiele z tych zanieczyszczeń występują razem, zwiększając ryzyko dla choroby.

Tlenki siarki

Tlenki siarki powstają, gdy paliw zawierających siarkę, takich jak węgiel i olej są spalane przy benzyny pochodzących z ropy naftowej lub przy metali są pobierane z rudy, EPA mówi. Źródła tlenków siarki są elektrownie, rafinerie, huty, młyny papieru i pulpy, w domu, grzejniki naftowe. Ten gaz jest łatwo wchłaniany przez błony śluzowej górnych dróg oddechowych firmy, drażni je i powodując ich zwężenie. W środowisku, tlenki siarki są ostatecznie przekształcił się kwaśne deszcze, co negatywnie wpływa zarówno roślin i zwierząt.

Tlenki azotu

Zarówno tlenek azotu i dwutlenek azotu, tworzą się, gdy paliwo jest spalane w wysokiej temperaturze. Dzieje się w pojazdach silnikowych, elektrownie, rafinerie ropy naftowej, a w domu, gazowych pieców, palenisk i grzejniki naftowe. Tlenki azotu są jednymi z głównych składników biorących udział w tworzeniu ozonu w warstwie przyziemnej, które mogą wywołać poważne problemy z oddychaniem, EPA mówi. Reagować także z amoniakiem, wilgoci i pewnych związków w celu wytworzenia kwasu azotowego i pokrewnych cząsteczek. Mogą one przenikać do płuc i spowodować lub nasilić choroby układu oddechowego, takie jak rozedma płuc i oskrzeli, i zaostrzenia choroby serca. W środowisku, tlenki azotu przyczynia się również na kwaśne deszcze i globalne ocieplenie.

Ozonu w warstwie przyziemnej

Ozonu w warstwie przyziemnej (podstawowym składnikiem smogu) różni się od ozonu ochronnego znajdującego się w górnej atmosferze. Ozonu w warstwie przyziemnej jest tworzona, gdy naświetlanie ultrafioletowe ze światła słonecznego oddziaływuje z tlenków azotu i substancji zwanych lotne związki organiczne, EPA mówi. Głównymi źródłami są zakłady przemysłowe, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej elektryczny, spalin i opary benzyny i chemicznych rozpuszczalników. Ozon jest bardziej powszechne w czasie letnich upałów, a także znajduje się w kabinach samolotów i w spalinach od spawania, kopiarek i generatorów ozonu. Jest słabo wchłaniany przez swoich górnych dróg oddechowych, tak wiele z tego, co robisz wdech sięga płuc. Ozon może powodować zapalenie płuc, co zmniejsza czynność płuc, i sprawia, że alergie gorzej. Powtarzające się narażenie może trwale blizny płuc.

Pył zawieszony

Pył zawieszony jest mieszaniną drobnych cząstek i rozpylonych, EPA mówi. Połączenie może obejmować kwasy organiczne, chemikalia, metale i cząsteczki kurzu. Pył można znaleźć w spalinach pojazdów silnikowych, w szczególności oleju napędowego; emisji elektrowni, oraz, w domu, zwłaszcza dymu tytoniowego i dymu drzewnego. Wielkość cząstek określa, czy dotrą one do płuc: Te 10 mikronów lub mniejszej średnicy może się do płuc, a niektóre nawet do krwi. Gdy w płucach, powodują podrażnienie, które sprawia, że ​​istniejące problemy płuc gorsze. Osób zdrowych w płucach, pyłu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i ma zawał serca lub udar mózgu.

Tlenek węgla

Tlenek węgla jest wytwarzany, gdy węgla w paliwach nie całkowicie spalić. Rachunki spalin dla większości tlenku węgla znajdującego się w powietrzu. Inne źródła są przemysłowe spalanie paliw i pożarów. Poziom tlenku węgla są zwykle najwyższe w zimnej pogody, ponieważ niskie temperatury sprawiają spalania paliwa mniej kompletne i choroby inwersji są częstsze. Zanieczyszczenie powietrza zostaje uwięziona w pobliżu podłoża poniżej warstwy ciepłego powietrza. Tlenek węgla jest wchłaniany do krwiobiegu, gdzie wiąże się z hemoglobiną i zmniejsza ilość tlenu docierającego narządów i tkanek. To może mieć objawy chorób układu oddechowego i serca gorzej. W dużych dawkach, wpływa sprawność umysłową, a nawet może spowodować śmierć.

Skutki zdrowotne

Skutki zanieczyszczenia powietrza różnią się od osoby do osoby. Zdrowych dorosłych, którzy są narażeni na te zanieczyszczenia w krótkim czasie i przy niskich dawkach, nie mogą powstać problemy długoterminowe. Dla osoby z chorobą serca lub układu oddechowego, jednak nawet małe dawki lub krótkie narażenie może objawy choroby. Dłuższa ekspozycja lub wyższe dawki mogą prowadzić do poważnych chorób, a w niektórych przypadkach śmierć. Dzieci i osoby starsze są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza niż inne osoby i cierpią skutki na niższych poziomach.

Wyniki dwóch badań opublikowanych w 2007 roku rzucić więcej światła na temat szkodliwych skutków zanieczyszczenia powietrza. W jednym badaniu, w 26 stycznia numerze The Lancet, poinformował, że wzrost płuc u dzieci, którzy mieszkali w ćwierć mili z autostrady był znacznie mniejszy niż u dzieci, które mieszkały dalej. Dzieci, które osiągnęły wiek dojrzały z mniejszych płuc są w gorszej sytuacji zdrowotnej. Funkcja płuc zwykle zmniejsza się wraz z wiekiem, a te dzieci będą miały jeszcze mniej funkcji płuc, gdy stają się osoby starsze. Zaburzenia czynności płuc jest czynnikiem ryzyka dla chorób serca i układu oddechowego.

W drugim badaniu, w 01 lutego wydaniu New England Journal of Medicine wykazały, że kobiety po menopauzie, które żyją w obszarach o wyższym drobnych cząstek (mniej niż 2,5 mikrona) poziomów zanieczyszczeń mają wyższe ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu i umiera z jednej z tych chorób. Kobiety ryzyko wzrasta już mieszka w dzielnicy wysoka kara cząstek. Naukowcy nie są pewni, jak drobne cząstki zwiększa to ryzyko dla zdrowia, choć jest możliwe, że wdychanie cząstek może przyspieszyć rozwój miażdżycy i stwardnienia tętnic.

Indeks jakości powietrza

Indeks Jakości Powietrza (AQI) jest wskaźnik krajowy na pięć głównych zanieczyszczeń w powietrzu, regulowanych przez Clean Air Act: ozonu w warstwie przyziemnej, zanieczyszczenia cząstek, tlenku węgla, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu. Wskaźnik informuje, jak czyste lub zanieczyszczone powietrze jest twoje, a co może wystąpić w ciągu kilku godzin lub dni po oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Waha się od 0 do 500. Jakość powietrza jest mierzona przez monitory, które odnotowują stężenia głównych zanieczyszczeń każdego dnia na ponad 1000 miejsc w całym kraju.

W miastach powyżej 350 tysięcy osób, agencje państwowe i lokalne mają obowiązek zgłosić aqi codziennie mieszkańcom. Kiedy AQI jest powyżej 100 dla każdej substancji zanieczyszczającej, agencje te muszą również zgłosić które grupy, takie jak dzieci lub osób z astmą i chorobami serca, mogą być wrażliwe na zanieczyszczenia. Jeśli dwóch lub więcej substancji zanieczyszczających mają wartości aqi powyżej 100 w danym dniu, agencje muszą zgłosić wszystkie grupy, które są wrażliwe na tych zanieczyszczeń. Wartości aqi różnią się w zależności od wielkości miasta, w czasie roku i pory dnia. Aby uzyskać więcej informacji na temat AQI, przejdź do http://www.airnow.gov/index.cfm?action=aqibroch.index.