Cambler

Jak mój lekarz wiem, że mam ostrą białaczkę szpikową (AML)?

Lekarz wykona następujące badania, które pomogą potwierdzić rodzaj białaczki masz i jakie rokowanie jest. Rokowanie jest oświadczenie o perspektywie przetrwać i wyjść z choroby. Lekarz może również zrobić te badania po leczeniu, aby sprawdzić swój sukces.

Aspiracji i biopsji szpiku kostnego

Lekarz robi ten test na kości bioder lub mostka, który jest Twój kości klatki piersiowej. Przed dokonaniem małe nacięcie, lekarz znieczula obszar w znieczuleniu miejscowym, które zazwyczaj w zastrzyku. Następnie lekarz wkłada igłę w celu usunięcia niewielkiej ilości cieczy szpiku z tyłu kości biodrowej lub mostka. Może trzeba mieć to zrobione na obu biodrach. Następnie lekarz używa większej igły do ​​usunięcia kawałka kości i szpiku. Nawet przy znieczuleniu, może czuć się nieswojo, jak lekarz usuwa szpiku i kości. Ale cała procedura nie trwa zazwyczaj dłużej niż 45 minut.

Po tym, jak został usunięty szpiku i kości, lekarz wysyła usuniętych próbek do laboratorium, gdzie specjalny lekarz, zwany patologa, sprawdza je na białaczkowych komórek. Korzystanie z tych próbek, patologów mogą również wykonać te badania.

  • Immunofenotypowanie. Test ten wymaga próbki albo krwi lub szpiku kostnego. Test nie tylko pomaga ustalić, która rodzaju białych krwinek stała złośliwych, lecz może być również wykorzystywane do monitorowania postępu w czasie leczenia. Immunofenotypowanie mierzy rodzaje i ilości antygenów na powierzchni białaczkowych komórek. Antygeny są substancjami, które skłaniać reakcję odpornościową. Lekarz używa tych faktów na temat swoich antygenów, aby nauczyć białaczka wzrośnie lub rozprzestrzenianie. Wyniki tego testu może trwać kilka dni.

  • Analizy cytogenetyczne. Ten test wymaga próbkę albo krwi lub szpiku kostnego. Następnie komórki hodowano w laboratorium. Patolog używa mikroskopu, aby zobaczyć chromosomów komórki, które są fragmenty DNA, które kontrolują wzrost komórek. Zmiany DNA związane z białaczką nie są dziedziczone, ale wystąpić po urodzeniu, gdy komórki się komórki białaczkowe. W przypadku niektórych rodzajów białaczki chromosomy mogą wymieniać DNA. Na przykład, część chromosomu 1 jest częścią chromosomu 2 i vice versa. To się nazywa przeniesienie. Albo może być zła liczba wszystkich chromosomów. Chromosom może być usunięta, czy można być dodawane. Informacja ta wpływa na plan leczenia. Otrzymasz prawdopodobnie wynika z tej analizy w ciągu kilku tygodni. Nowszy typ testu laboratoryjnego, znany jako fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ (FISH), można znaleźć zmiany chromosomowe przy użyciu specjalnych barwników fluorescencyjnych. Ponieważ test ten jest bardzo dokładne i zazwyczaj zajmuje mniej czasu niż standardowe badania cytogenetyczne, wielu lekarzy woli używać go zamiast.