Cambler

Jak lekarz używa biopsji do zdiagnozowania raka prostaty

Biopsja jest jedynym sposobem, aby wiedzieć na pewno, czy masz raka.

Najczęstszym sposobem, aby zrobić biopsję prostaty jest przez rdzeń igły biopsji. Lekarz używa przezcewkowej USG jako przewodnik na temat, gdzie się biopsję. Biopsja jest wykonywana przez lekarza, który specjalizuje się w problemach w moczu lub narządów płciowych, zwana urolog.

Biopsja rdzenia

Oto, czego się spodziewać podczas biopsji rdzenia igły. Aby zrobić biopsję, lekarz wykorzystuje narzędzie o nazwie przezcewkowa USG (TRUS). Jest to narzędzie, które pozwala lekarzowi zobaczyć swoją gruczołu krokowego za pomocą specjalnych fal dźwiękowych. Jeśli lekarz widzi coś, co wygląda niczym niezwykłym podczas USG, może on wziąć kawałek tkanki, zwane biopsji.

Przygotowanie do biopsji. Tydzień przed biopsji TRUS i może być konieczne, aby zatrzymać aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen. Mogą zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie postępowania. Być może trzeba lewatywę, aby oczyścić się z odbytnicy.

Gdzie i jak biopsja jest wykonywana. USG i biopsji może być wykonane w gabinecie lekarskim. Nie trzeba będzie uśpić. Dostaniesz leki znieczulenia okolice odbytu. W dniu testu, można leżeć na boku z nogami podciągnięty w kierunku żołądka. Lekarz wprowadza sondę wielkości palca (TRUS) do odbytu i odbytnicy. Sonda wysyła nieme, bezbolesne fale dźwiękowe do gruczołu krokowego. Echa fal odbijając prostatę pozwolić lekarz zobaczyć zdjęcie swojej prostaty na ekranie komputera. Obraz nazywa się USG. Obraz pokazuje się z lekarzem, gdzie umieścić igły biopsji.

Lekarz może podjąć 6 do 12 próbek biopsji. Mały, szybki igły odbywa małych próbek z różnych części swojej prostaty. Są małe, w kształcie walca sekcje. Zazwyczaj są one o 1 cal na 1/16 cala. Cały proces trwa zwykle około 15 minut.

Czego się spodziewać po biopsji. Po biopsji, może masz jakieś bóle w okolicy i może znaleźć trochę krwi w moczu, nasienia, lub wypróżnienia. To powinno odejść w ciągu kilku dni lub tygodni.

O wyniki biopsji Biopsja raz odbywa, patolog -. Lekarz, który bada próbki tkanek w laboratorium - wygląda na tkanki pod mikroskopem, aby sprawdzić, na komórki nowotworowe. To trwa zwykle kilka dni na wyniki biopsji wrócić. Biopsja jest jedynym pewnym sposobem, aby powiedzieć, jeśli masz raka i jaki rodzaj raka jest.

W pewnych przypadkach, nie znajduje biopsji nowotworu, który jest obecny. To dlatego, że czasami igły strzela gdzie guzy są. Kiedy rak jest obecny, ale nie zostanie znaleziony, to się nazywa fałszywie ujemnych biopsji. Lekarz może zalecić inną biopsję, jeśli on lub ona podejrzewa, że ​​wyniki badań są złe (na przykład, jeśli biopsja jest ujemna w człowieka z utrzymującym się wysokim poziomem PSA).