Cambler

Interakcje leków z żywnością

Co dzieje się podczas interakcji leków z żywnością?

Interakcje leków z żywnością może zdarzyć się zarówno na receptę i bez recepty (OTC) leków, w tym leków zobojętniających, witaminy, tabletki żelaza, ziół, suplementów i napojów.

Niektóre składniki pokarmowe mogą wpływać na sposób metabolizowania niektórych leków przez wiązanie ze składników leku, zmniejszając w ten sposób ich wchłanianie i przyspiesza ich eliminację. Na przykład, kwasowość soku owocowego może zmniejszać skuteczność antybiotyków, takich jak penicylina. Produkty mleczne mogą osłabić zwalczających infekcję wpływ tetracykliny. Jeden rodzaj leków przeciwdepresyjnych, inhibitorów MAO są niebezpieczne, gdy miesza się z żywności lub napojów, które zawierają tyraminę (na przykład, piwo, wino, czekolada, przetwory mięsne, owoce awokado, a niektóre sery). Sok grejpfrutowy może zakłócać działanie niektórych leków na ciśnienie krwi i leki narządów poprzez zwiększenie ich rozpadu metabolicznego.

Nie wszystkie leki mają wpływ żywności, ale wiele może mieć wpływ na to, co jesz i kiedy jeść. Czasami przyjmuje leki jednocześnie jesz może zakłócać sposób żołądek i jelita absorpcji leku. Inne leki zaleca się przyjmować z jedzeniem. Pamiętaj, aby zwrócić się do lekarza lub farmaceuty poszczególnych kierunkach na jedzenie przed lub po przyjęciu jakichkolwiek leków.

Co należy pamiętać o interakcji leków z żywnością:

 • Zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę, jeśli istnieje żywność, napoje, witaminy, lub suplementy należy unikać ze swoimi lekami.

 • Czytaj etykiety recepty na pojemniku. Jeśli czegoś nie rozumiesz, albo że potrzebują Państwo więcej informacji, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Przeczytaj wskazówki, ostrzeżenia i środki ostrożności interakcji wydrukowane na wszystkich etykietach leków i instrukcji. Nawet ponad-the-counter leki mogą wchodzić w interakcje z żywności, napojów i suplementów.

 • Brać leki z pełną szklanką wody, chyba że powiedziano inaczej farmaceuty lub lekarza.

 • Nie mieszać leku do żywności lub podjąć kapsułek siebie (chyba, że ​​przez farmaceutę lub lekarza). To może zmienić sposób lek działa.

 • Przed podjęciem witaminy pigułki w tym samym czasie przyjmowania leku należy skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem - witaminy i składniki mineralne mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

 • Nie mieszać leku do gorących napojów, ponieważ ciepło z piciem może zniszczyć skuteczności leku.

 • Nigdy nie bierz leków z napojami alkoholowymi. Alkohol może zmieniać wchłanianie leków i może zwiększyć lub zmniejszyć skuteczność wielu leków.

 • Pamiętaj, aby powiedzieć o tym lekarzowi i farmaceucie o wszystkich przyjmowanych leków, zarówno na receptę i bez recepty.

 • Wyświetlić wszystkie leki z jednej apteki i powiedz farmaceutę o wszelkich OTC, suplementów, ziół i witamin, które można podjąć.

 • Zachować wszystkie leki w oryginalnych opakowaniach, więc mogą być łatwo zidentyfikowane.