Cambler

Chlamydia

Co to jest?

Chlamydia jest chorobą przenoszoną drogą płciową (STD), rozprzestrzenia się przez seks bez zabezpieczenia z osobą zakażoną bakteriami o nazwie Chlamydia trachomatis. Bakterie te znajdują się w moczu i wydzielin narządów płciowych osób zakażonych. Chlamydia może dotyczyć kilku obszarów układu rozrodczego, co powoduje zapalenie cewki moczowej, zapalenie pochwy, szyjki macicy i zapalenia narządów miednicy mniejszej (PID). Chlamydia może również powodować infekcje oczu i zapalenia płuc u noworodków dostarczonych przez matki, które mają chlamydia.

Chlamydia jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, w Europie z około 4 milionów nowych zakażeń występujących w każdym roku. Zakażenia dochodzi najczęściej w niezamężnych osób poniżej 25 roku życia, którzy mieli dwa lub więcej partnerów seksualnych w ciągu poprzedniego roku. U kobiet, chlamydie, że jeśli nie jest leczona może prowadzić do bezpłodności, przewlekłego bólu miednicy i jajowodów ciąży, w którym implanty zapłodnionych jaj i rośnie w jajowodzie, zamiast macicy.

Objawy

Około 75% kobiet i 50% mężczyzn z chlamydią nie ma objawów. To dlatego wiele osób zakażonych pozostaje nieleczona, a może nadal rozprzestrzeniać infekcję innym.

U kobiet chlamydie mogą powodować:

 • Pieczenie podczas oddawania moczu

 • Nieprawidłowe upławy

 • Światło krwawienie z pochwy (zwłaszcza po stosunku)

 • Ból w miednicy i dolnej części brzucha

U mężczyzn, chlamydia może powodować:

 • Nieprawidłowe uwalnianie płynu, który nie jest w moczu lub nasienia (zwany absolutorium prącia)

 • Pieczenie podczas oddawania moczu

Diagnoza

Ponieważ chlamydia może nie powodować żadnych objawów, lekarz będzie ocenić ryzyko wystąpienia zakażenia na podstawie historii seksualnej. Na przykład, lekarz zapyta, czy miał seks bez prezerwatywy. Lekarz może potwierdzić, czy masz chlamydia za pomocą badania moczu lub wymaz do zbierania płynu z cewki moczowej lub szyjki macicy. Jeśli istnieje ryzyko zakażenia chlamydią, powinny być badane co najmniej raz w roku, nawet jeśli nie ma żadnych objawów.

Przewidywany czas trwania

Nieleczona chlamydia może trwać wiele miesięcy, a w tym czasie, bakterie mogą rozprzestrzeniać się do innych, poprzez seks bez zabezpieczenia.

Zapobieganie

Ponieważ chlamydia to choroba, która może być rozłożona w czasie stosunku seksualnego, można zapobiec chlamydia przez:

 • Nie seks

 • Seks tylko z jedną osobą, niezakażonych

 • Zawsze przy użyciu męskich prezerwatyw lateksowych podczas aktywności seksualnej

Aby uniknąć powikłań nieleczonego zakażenia chlamydią, w tym niepłodności i Tubal ciąży, aktywnych seksualnie kobiet zagrożonych chlamydia powinien mieć rutynowego badania ginekologicznego z chlamydia przesiewowe badanie co roku. Aby zapobiec infekcji oczu chlamydia i zapalenia płuc u noworodków, kobiet w ciąży zagrożonych chlamydia powinny być ekranowane.

Leczenie

Lekarze traktują chlamydie antybiotykami doustnymi, takimi jak doksycyklina (Vibramycin), azytromycyna (Zithromax) i ofloksacyna (Floxin). Każdy pacjent jest leczony na chlamydia powinny mieć wszystkie jego partnerów seksualnych leczonych, jak również.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Europa Preventive Services Task Force zaleca następujące grupy kobiet otrzymują coroczne przesiewowe Chlamydia:

 • Aktywnych seksualnie kobiet w wieku 25 i młodsi

 • Starsze kobiety z wielu partnerów seksualnych

 • Inne kobiety, którzy mogą być narażeni na większe ryzyko, nawet jeśli nie występują objawy

Zadzwoń do lekarza prowadzącego, jeśli miałeś kontakt seksualny z kimś, myślisz, że został zainfekowany chlamydią.

Zadzwoń do lekarza, jeśli masz objawy cewki moczowej, pochwy lub zakażenia w obrębie miednicy.

Rokowanie

Leczenie antybiotykami leczy chlamydia i zazwyczaj zapobiec powikłaniom. Po kobieta rozwija się zapalenie narządów miednicy mniejszej z chlamydia lub innej przyczyny, że ma się do 20% ryzyko komplikacji długoterminowej, takich jak niepłodność lub przewlekłego bólu w obrębie miednicy.