Cambler

Stopa skręcenie

Co to jest?

Zwichnięcie jest stopa łza więzadeł, twardzi pasma tkanki włóknistej, które łączą ze sobą kości wewnątrz stawu. Skręcenia przebiegu od klasy I do poziomu III.

  • Klasa I - uraz jest dość łagodny, powodując mikroskopijne łzy lub rozciągania więzadeł.

  • Klasa II (umiarkowany) - Więzadła może być częściowo rozdarty i rozciąganie jest bardziej surowe.

  • Klasa III (ciężka) - Więzadła są całkowicie podarte, więc stopa może być niestabilny i nie nośne.

Ponieważ stopa spoczywa ciężar całego ciała przy każdym kroku i zawiera liczne kości i stawów, można oczekiwać, że stopa jest na wysokie ryzyko skręcenia. Jednak skręcenia stopy są dość rzadkie, z wyjątkiem ludzi, którzy uczestniczą w zawodach sportowych lub niektórych ten temat stopy do nieprawidłowych wniosków skręcania lub zakrętach.

W przypadku wystąpienia skręcenia stopy, zwykle objęty jest jedną z dwóch odrębnych obszarów:

  • Śródstopiu - śródstopiu jest centralny obszar, który obejmuje łuk stopy. U sportowców, skręcenia śródstopiu występują zazwyczaj z powodu spadku związanych ze sportem, kolizji lub pojedyncze twist śródstopia, szczególnie w snowboardzie, windsurfingu, jazdy konnej lub konkurencyjnej nurkowania. Wśród tancerek baletowych, skręcenia śródstopiu zazwyczaj dzieje, gdy tancerz traci równowagę podczas en pointe (na palcach) i przędzenie lub kiedy ląduje nogą nienaturalnie zgiętej lub obracany po skoku. Wśród osób, które nie konkurują z działalności wysokiego ryzyka, o jedną trzecią skręcenia śródstopia zdarzają się przez przypadek, po prostu dlatego, że z dziwnym zrządzeniem stóp podczas zwykłego potknięcia lub upadku. Rzadziej, poważne skręcenia śródstopiu są wynikiem urazu wytrzymałego, zwłaszcza urazów spowodowanych przez zderzenia z pojazdem silnikowym lub upadku z dużej wysokości. Ten rodzaj urazu może produkować nie tylko skręcenia Klasa III, ale również płacić złamań i otwarte rany.

  • Stawu śródstopno - To jest wspólne u podstawy dużego palca. Skręcenie tego stawu nazywa murawa toe, i to jest zwykle spowodowane przez przeprostem (skrajny tyłu gięcia) dużego palca. Typowy scenariusz obejmuje zarówno piłkarz lub tancerz, który wchodzi do przodu, podczas gdy duży palec u nogi jest obsadzone płasko na ziemi. W piłce nożnej, murawa toe jest najczęściej w graczy, którzy noszą lekkie buty piłkarskie stylu podczas rywalizacji na sztucznej nawierzchni do gry. Stosunkowo elastyczne podeszwy ich butów chyba nie oferują wystarczającej ochronę stawu śródstopno, zwiększając ryzyko uszkodzenia murawy toe. Prawdopodobnie podobna sytuacja jest dla tancerzy baletowych, zwłaszcza mężczyzn.

Objawy

Łagodnym lub umiarkowanym śródstopia zwichnięcie, obszar śródstopiu będzie obrzęk i delikatne, i nie może być jakiś miejscowy siniaki (czarno-niebieskie zabarwienie). W cięższych zwichnięciach, może nie być w stanie udźwignąć ciężar na rannych stóp.

Jeśli masz darń palec, podstawa Twojego palucha będą bolesne i opuchnięte.

Diagnoza

Po przejrzeniu objawy, lekarz poprosi o opisanie dokładnie jak ranny nogę. On lub ona również będzie chciała wiedzieć o swoim zawodzie, rekreacji, uprawiania sportu, wszelkich poprzednich urazów stóp lub chirurgii stopy i rodzaju butów zwykle noszą.

Następnie lekarz zbada nogi, porównując swoją poszkodowaną nogę z nieuszkodzonego jednego. Podczas tego egzaminu, lekarz zauważy żadnej obrzęk lub zasinienie, jak również wszelkie zmiany w elastyczności i zakresu ruchów. Lekarz będzie również delikatnie nacisnąć i czuć swoją zranioną nogę, aby sprawdzić, tkliwość lub kości nieprawidłowości.

Jeśli nie możesz znieść ciężar na piechotę lub pokrzywdzonego, jeżeli wyniki swojego badania fizykalnego sugerują, że może być bardziej poważne kontuzji, może być zalecana rentgenowskie stóp.

Tomografia komputerowa (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI) u stóp mogą być wykonane u niektórych pacjentów, zwłaszcza profesjonalnych tancerzy i sportowców, którzy mają niezwykły ból lub niestabilności stawu, mimo posiadania normalne wyniki rentgenowskich.

Przewidywany czas trwania

Łagodne skręcenia śródstopiu zwykle wyleczyć w ciągu kilku tygodni, podczas gdy bardziej poważne skręcenia może trwać do dwóch miesięcy. Ból z murawy toe zazwyczaj ustępuje w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Zapobieganie

W niektórych przypadkach, może być w stanie zapobiec skręcenia stopy poprzez noszenie sztywnych podeszwach butów, które pomagają ustabilizować stopy. Rozciąganie i wzmacnianie program może pomóc w zapobieganiu skręcenia.

Leczenie

Do łagodniejszych skręcenia śródstopiu, początkowe leczenie według zasady RICE:

  • R est stawu.

  • I prawdopodobniej redukuje obszar poszkodowanej zmniejszyć obrzęk.

  • C ompress obrzęk z elastycznym bandażem.

  • E levate rannych obszarze.

Lekarz może również sugerować, że bierzesz paracetamol (Tylenol i inne) ból lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takie jak ibuprofen (Advil, Motrin i innych), w celu łagodzenia bólu i złagodzić obrzęk.

Dla cięższych skręcenia śródstopiu, zwłaszcza w tancerzy i innych specjalistów, których źródło utrzymania zależy na nogi, lekarz może unieruchomić nogę w gipsie i polecam tymczasowo uniknąć wpływu na masy rannych stóp. Jak objawy ustępują, można stopniowo powrócić do obciążania i inne normalne działania, i trzeba będzie uruchomić program rehabilitacji z rozciągających i wzmacniających. Ponieważ poważne śródstopiu zwichnięcie może zagrozić kariery zawodowej sportowców lub tancerzy, często trzeba się do specjalnego traktowania i schematy rehabilitacji, aby zapewnić, że kontuzjowanego leczy stopy z właściwej równowagi elastyczności i stabilności.

Murawa toe zazwyczaj traktuje się ryż, NLPZ i szynowania. Aby chronić kontuzjowanego stawu, lekarz może zalecić nosić sztywne podeszwie lub użyć wkładki buta.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Zadzwoń do lekarza, gdy masz objawy skręconą stopę, takie jak ból, obrzęk lub zasinienie, zwłaszcza jeśli ból uniemożliwia mając ciężar na rannych stóp lub nie ustępują w ciągu dnia lub dwóch.

Rokowanie

Ponieważ większość zwichnięcia goją się w czasie, perspektywy są zwykle bardzo dobre, szczególnie u osób, które nie uczestniczą w działalności wysokiego ryzyka, że ​​skręcać lub zginać nogi. W rzadkich przypadkach może spowodować zwichnięcie śródstopiu długoterminowe komplikacje, takie jak przewlekłe (długotrwałe) bóle stóp lub upadłego łuku.