Cambler

Dna

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa jest częstą formą zapalenia stawów spowodowane przez nagromadzenie kwasu moczowego w stawach. Kwas moczowy ma substancji we krwi, która jest wytwarzana przez rozkład odpadów zwanych puryny. W przypadku nadmiernego stężenia kwasu moczowego jest wytwarzana przez organizm lub kwas moczowy nie jest skutecznie eliminowane przez nerki, może tworzyć złogi kryształów stawów.

Kryształy kwasu moczowego może powodować silny i nagły stan zapalny, ból, zaczerwienienie, sztywność i pieczenie w okolicach stawów, które mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. Dna moczanowa często zaczyna się w jednym z dużych palcach, ale może mieć również wpływ na palce, nadgarstki, łokcie, kolana, kostki, pięty i inne wspólne obszary.

Dna moczanowa jest najczęściej u mężczyzn w wieku powyżej 40 roku życia, ale może dotyczyć każdego, kobiety, szczególnie po menopauzie. Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną, ale może być z powodzeniem ze zmianami terapii medycznej i stylu życia. Objawy podobne do tych z wielu innych chorób, zaburzeń i schorzeń, takich jak łuszczycowe zapalenie stawów i rzekomej.

Szybka diagnoza i leczenie dny moczanowej może pomóc kontroli objawów i zmniejszenie ryzyka powikłań, takich jak niepełnosprawność. Szukajcie szybkiej pomocy medycznej, jeśli masz objawy dny moczanowej, takie jak ból, zaczerwienienie, pieczenie i obrzęk stawu.

Poważnym powikłaniem dny jest kamica nerkowa. Szukajcie natychmiastowej pomocy lekarskiej (zadzwonić pod numer 911), jeśli masz objawy kamieni nerkowych, takie jak ciężka flanki lub bóle brzucha, które mogą wystąpić z krwawej moczu, zmniejszenie oddawania moczu lub niemożność oddania moczu.

OBJAWY

Jakie są objawy dny moczanowej?

Skaza moczanowa jest przewlekłą chorobą, która może wywołać objawy w ostrych fazach zwanych ataków lub odblaski. Dny moczanowej może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Mogą wystąpić rozbłyski regularnie dla niektórych osób, podczas gdy dla innych mogą występować co kilka miesięcy lub nawet lat od siebie.... Czytaj więcej na temat objawów dny moczanowej

PRZYCZYNY

Co powoduje dna?

Dnę spowodowane zaburzeniem metabolicznym zwanego hiperurycemia. Hiperurykemia jest nadmierna ilość kwasu moczowego we krwi. Kwasu moczowego jest wytwarzana przez rozkład odpadów zwanych puryny. Hiperurykemia występuje wtedy, gdy istnieje nadprodukcja kwasu moczowego w organizmie lub gdy nerki nie skutecznie eliminować kwasu moczowego poprzez oddawanie moczu.... Czytaj więcej o przyczynach dna

ZABIEGI

Jak dna leczyć?

Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć, ale jest kilka osób i powszechnie przyjęte metody leczenia dostępne. Cele leczenia dny obejmują zarządzanie ból obecnych race, zmniejszenia nasilenia i częstotliwości przyszłych flar i zapobiegania wystąpienia przewlekłej dny.... Czytaj więcej na temat leczenia dny moczanowej