Cambler

Depresji poporodowej

Co to jest?

Po porodzie dotyczy okresu bezpośrednio po porodzie. Kiedy kobieta ma poważne objawy depresji w tym okresie, że mówi się, że mają depresję poporodową.

Depresji poporodowej nie jest taki sam jak "baby blues" o wiele więcej wspólnego choroba, która dotyka aż trzy czwarte nowych matek. Ze względu na zmiany hormonalne, które występują w ciągu kilku tygodni po porodzie, nowe mamusie często są emocjonalnie wrażliwe i zwykle łatwo płakać. Te baby blues jest niewygodne, ale zwykle nie zakłóca funkcjonowania jako matka, i to prawie zawsze znika w ciągu kilku tygodni.

Depresji poporodowej jest inna sprawa. Może on w każdej chwili rozpocząć w ciągu pierwszych dwóch do trzech miesięcy po porodzie. Matka czuje smutku i poczucia beznadziejności i czasami winny lub bezwartościowe. Ona nie jest w stanie skoncentrować się i nie może podjąć żadnego zainteresowania czymkolwiek, nawet dziecko. W niektórych przypadkach, matka może czuć się przytłoczony potrzeb dziecka i stać się mocno zaniepokojony. To może prowadzić do utrzymywania się niepokojących myśli lub obsesji na temat dobrego samopoczucia i kompulsywnych powtarzalnych działań dziecka, takich jak sprawdzanie na dziecko stale lub dzwoniąc kilkakrotnie pediatra do zadawania pytań.

W rzadkiej postaci tej choroby, która występuje w 1 na 1000 urodzeń, matka staje się psychotyczny, to znaczy, że nie jest w stanie rozpoznać rzeczywistość. Choroba ta jest często nazywana poporodowej psychozy. Matka może mieć halucynacje (zmieniona percepcji, takich jak aparaty czy zapachu rzeczy, których nie ma) lub urojenia (fałszywe przekonania, takie jak pomysł, że jej dziecko jest opętane przez diabła). Ta choroba jest bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka, a raz to się stało, że jest wysoce prawdopodobne, jeśli matka znowu ma kolejne dziecko.

Depresja poporodowa dotyka około 1 na 10 młodych matek. Kobieta jest bardziej narażone na depresję poporodową, czy ma:

 • Historia depresji, w ​​tym depresji w czasie ciąży

 • Zmartwiony małżeństwa

 • Bardzo niewielu wspierające członków rodziny lub przyjaciół

 • Trudność opieki nad swoim nowym dziecku, zwłaszcza jeśli dziecko ma poważne problemy zdrowotne

Nastoletnie matki, zwłaszcza jeśli pochodzą z rodzin z kilku zasobów gospodarczych, mają szczególnie wysokie ryzyko depresji poporodowej.

Mniej niż połowa kobiet z depresją poporodową szukać traktowanie problemu. Niektóre młode matki nie są świadomi, że depresja poporodowa jest prawdziwe, uleczalne choroby. Inni uważają, że oczekuje się od nich, aby czuć się szczęśliwy po urodzeniu dziecka, a są tak zakłopotany o swoich objawach, które nie proszą o pomoc.

Objawy

Kobieta z depresji poporodowej może mieć jeden z następujących objawów:

 • Depresja, płaczliwość lub płacze z czarów

 • Uczucie niepokoju, czasem z obsesji i kompulsji, często o dobro dziecka lub o byciu w stanie wykonywać obowiązki jako matka

 • Uczucie beznadziejne, bezwartościowe lub winny

 • Drażliwość lub obarczone

 • Utrata zainteresowania lub przyjemności we wszystkich działaniach, w tym przyjemności w byciu matką

 • Zmiany apetytu (albo przejadanie lub nie jeść tyle)

 • Problemy ze snem (np. trudności z zasypianiem lub budzić zwłaszcza na początku)

 • Ukazując się zwolnił lub mieszana

 • Skrajne wyczerpanie poza normalne zmęczenie spowodowane opieką nad noworodkiem

 • Słaba koncentracja lub niezdecydowanie

 • Uporczywe myśli o śmierci, w tym samobójstwie

 • Trudność opieki nad dzieckiem

Objawy te mogą wystąpić w pierwszych dniach po urodzeniu lub tak długo, jak trzy miesiące później.

Diagnoza

Lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, położnik / ginekologów i pediatrów może kontrolować na poporodową depresję, zadając pytania o jakość matki życia. Jeśli jesteś nowym matka, lekarz może poprosić o swoich emocji, snu i apetytu. Jeśli twój lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz położnik / ginekolog uważa, masz objawy depresji poporodowej, a objawy te trwały przez kilka tygodni bez poprawy, może on zaoferować antydepresantów lub skierowanie do psychiatry. Psychiatra będzie zadawać pytania o to, co czujesz i myślisz, i jak radzą sobie swoje życie z dnia na dzień. Jeśli lekarz jest zaniepokojony tym, że niektóre z objawów mogą być spowodowane przez choroby medycznych, może on zlecić badania krwi, aby sprawdzić, do takich chorób jak niedokrwistość lub niedoczynność tarczycy.

Przewidywany czas trwania

Zazwyczaj, objawy depresji poporodowej trwać kilka tygodni przed chorobą diagnozuje. Bez leczenia, objawy mogą trwać miesiącami. Z leczenia, wiele kobiet czuje się lepiej w ciągu kilku tygodni.

Zapobieganie

Jeśli jesteś w ciąży, może być w stanie zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej, przygotowując się przed porodem do zmian w stylu życia, że ​​macierzyństwo przyniesie. Porozmawiaj z innymi matkami i do lekarza w bardzo praktycznych, z dnia na dzień, chodzi o to, co to jest jak do opieki nad niemowlęciem. Nie lekceważ ile czasu trzeba z noworodka. Pozbyć się tyle czasu, ile to możliwe w okresie po urodzeniu. Ponadto, nie wahaj się poprosić o pomoc swojego partnera i innych osób, które dbają o ciebie.

Często trudno jest depresja poporodowa zwalczać bez leczenia przeciwdepresyjnego. Jeśli masz historię depresji lub depresji poporodowej, należy porozmawiać z lekarzem przed porodem o możliwości rozpoczęcia leki przeciwdepresyjne wkrótce po porodzie. Zgodnie z ogólną zasadą, lekarze starają się zminimalizować ilość leków przepisanych w czasie ciąży, ale czasami ryzyko depresji są bardziej znaczące niż ryzyko dla płodu. Bardzo ważne jest, aby omówić te kompromisy z lekarzem.

Leczenie

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów depresji połączenie psychoterapii i leków jest bardzo pomocny. Jeśli matka jest wykazujących objawy psychozy, potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

Do najczęściej stosowanych leków przeciwdepresyjnych są grupy znanej jako inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Są to fluoksetyna (Prozac), sertralina (Zoloft), paroksetyna (Paxil) i citalopram (Celexa). Jeśli karmisz piersią, możesz martwić się o przekazywanie leków do noworodka. Na szczęście, większość leków przeciwdepresyjnych nie powinny mieć większego wpływu na dziecko, ponieważ tylko małe ilości do mleka matki. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby omówić wyborów z lekarzami w celu oceny ryzyka i korzyści w danej sytuacji.

Liczba technik psychoterapeutycznych mogą być pomocne w zależności od charakteru obciążenia, z powodu depresji i preferencjami. Każda kobieta w depresji poporodowej potrzebuje wsparcia, jak również edukację o depresji. Różne rodzaje terapii psychologicznej są dostępne.

 • Terapia poznawczo-behawioralna jest przeznaczony do badania i do pomocy w korygowaniu błędnych, samokrytycyzmu wzorce myślowe.

 • Psychodynamicznej, zorientowanych lub pigułce interpersonalne psychoterapia może pomóc osoba rozwiązać konfliktów w związkach lub zwiedzanie ważnych wydarzeń z przeszłości lub problemy, które mogą przyczynić się do objawów.

 • Terapia pary może pomóc matce i ojcu dowiedzieć się, jak zarządzać możliwe obszary sporu lub, jak najlepiej zorganizować opiekę nad dziećmi i zebrać poparcie.

Możesz zacząć odczuwać ulgę od rozpoczęcia leczenia, ale zwykle trwa co najmniej dwóch do sześciu tygodni przed wyraźną poprawę widać. Może trzeba wypróbować kilka różnych podejść do psychoterapii lub leków, zanim znajdziesz sposób najbardziej pomocne dla Ciebie. Próbuj aż do uzyskania potrzebnej pomocy.

Kiedy zadzwonić profesjonalny

Jeśli jesteś nowym matka, skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy depresji poporodowej, a zwłaszcza lęk, uczucie smutku i beznadziei intensywnej lub trudności z zasypianiem. Natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli masz myśli o samookaleczeniu lub dziecka, lub jeśli uważasz, że nie można już poradzić sobie z opieką nad swoim nowym dzieckiem.

Rokowanie

Większość matek z depresją poporodową odzyskać całkowicie. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli choroba jest diagnozowane i leczone wcześnie. Około 50% kobiet, które odzyskują od depresji poporodowej rozwój choroby ponownie po kolejnych ciąż. Aby zmniejszyć to ryzyko, niektórzy lekarze sugerują, że kobiety z historią depresji poporodowej powinna rozpocząć antydepresanty natychmiast po dziecko została wydana, zanim mieli okazję zatopić się w depresji.