Cambler

Czy mogę dostać raka płuc sprawdzone przed mam objawy?

Przesiewowych jest poszukiwanie raka u ludzi, którzy nie mają żadnych objawów. W tym czasie nie stwierdzono poważnych organizacji medycznych zalecane rutynowych badań przesiewowych na raka płuc, a nawet u osób ze zwiększonym ryzykiem, chociaż może się to zmienić szybko. Niektórzy lekarze mogą zalecić badania w ludzi, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka raka płuca, obecnych lub byłych palaczy, ale nie wszyscy lekarze zgadzają się na to.

Istnieją trzy sposoby, że lekarze mogą próbować skriningu raka płuc.

  • Cytologia badanie plwociny

  • RTG klatki piersiowej

  • Tomografia komputerowa

Są one opisane poniżej.

Badanie cytologiczne plwociny. Do tego testu, należy użyć specjalnego słoika zebrać próbkę śluzu, że kaszel i zabrać go do lekarza. Następnie, to jest zaznaczone na komórkach nowotworowych pod mikroskopem. Nie wszystkie rodzaje raka płuc pokaże komórki nowotworowe w plwocinie.

RTG klatki piersiowej. Ten test obrazowania daje obraz narządów w obrębie klatki piersiowej. Daje to dwuwymiarowy obraz płuc.

Tomografii komputerowej spirali. Ten test nazywa skanowanie spiralne CT za krótki. Wykorzystuje promienie rentgenowskie, aby skanować całą pierś. Aby ten test, leżeć na stole, gdyż przechodzi przez środek tomografu. To daje szczegółowy obraz tego, co twoje płuca wyglądać. Tomografia komputerowa jest bezbolesna i nieinwazyjna i nie wymaga specjalnego przygotowania. Możesz zostać poproszony, aby wstrzymać oddech jeden lub więcej razy podczas skanowania. Podczas skanowania CT może pokazać jakieś nienormalne obszary RTG klatki piersiowej może przegapić wiele z tych obszarów okazują się nie być rak. Ale mogą nadal wymagać badań bardziej inwazyjnych aby się upewnić.

We wcześniejszych badaniach, cytologia plwociny, ani nie rentgenowskie klatki piersiowej stwierdzono zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu raka płuc, dlatego lekarze nie rutynowo zalecane te testy. Jednak niedawne badania wykazały, że duża spirala skanów CT może istotnie niższe ryzyko. Narodowy Lung Screening Trial (NLST) był duży badanie kliniczne prowadzone przez National Cancer Institute (NCI). To w porównaniu spiralne TK z radiologicznych klatki piersiowej w ponad 50.000 osób w wieku 55 do 74 lat, którzy byli obecni lub byli palacze, z co najmniej 30-historii-letniej paczka palenie (równej palenia paczkę dziennie przez 30 lat). Ludzie w nauce dostaje albo coroczne skanowanie spiralne CT lub RTG klatki piersiowej na okres trzech lat. Zostały one następnie przez kilka lat, a następnie, aby zobaczyć, ile w każdej grupie zmarł na raka płuc.

Wczesne wyniki badań (które zostały ogłoszone pod koniec 2010 r.) okazało się, że ludzie, którzy Tajwanu spiralne TK miał 20% niższe ryzyko śmierci od raka płuc, niż tych, którzy dostali radiologicznych klatki piersiowej. Pełne wyniki badania nie zostały jeszcze opublikowane, i jest kilka pytań, które wciąż muszą być wysłuchane. Na przykład, nie jest jasne, czy pokaz z spiralnych TK będzie miało taki sam efekt u ludzi, którzy palili mniej (lub w ogóle) lub osoby młodsze niż 55 lat. Nie jest również jasne, jak często należy zrobić skany i jak długo powinny być kontynuowane.

Skanowanie spiralne CT może mieć również pewne wady, które muszą być brane pod uwagę. Znaleźć również wiele nieprawidłowości, które okazują się nie być rak, ale które nadal wymagają dalszych badań, aby upewnić się. (O jedną z czterech osób w NLST miał takiego stwierdzenia.), Może to prowadzić do niepokoju i ewentualnie niepotrzebnych testów, takich jak więcej TK, lub nawet bardziej inwazyjnych badań, takich jak biopsji lub zabiegu w niektórych ludzi, kiedy nie ma raka płuc. Skany CT spiralne narażają ludzi niewielką ilością promieniowania w każdym teście.

Jeśli masz czynniki ryzyka raka płuc, takich jak palenie tytoniu w wywiadzie, porozmawiać z lekarzem na temat tego, czy należy wziąć pod uwagę przy użyciu tego testu. Możliwe korzyści, ryzyka i ograniczenia testów muszą być brane pod uwagę przy rozważaniu, czy spirala przesiewowe z skanów CT jest właśnie dla Ciebie.

Zobacz także: