Cambler

CPR: mniej skuteczne niż myślisz

Wyobraź sobie typowy telewizyjny dramat. Dziecko, bawiące się w parku, unoszące się zbyt blisko stawu, spada w. Jego rodzice, rozproszony na kilka chwil, szybko zauważysz, że ich dziecko nie brakuje. Frantic, że jej imię i szukać wszędzie, i to olśni nich. Może upadła w. Kiedy wreszcie zlokalizować ich córka i pociągnąć ją, ona już nie oddycha i nie ma żadnych oznak pulsu. Instynkt powie widza, że ​​ktoś przyjdzie na ratunek i używanie CPR, aby zapisać dzień. Dziecko będzie pryskać, obudzić się i być zwrócone, wstrząśnięty, ale w inny sposób bez szwanku, na ramionach rodziców.

CPR (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) to metoda stara się przywrócić krążenie i oddychanie przez osobę, która nie ma puls i nie oddycha. Możesz mieć wrażenie, z programów telewizyjnych i filmów, że CPR jest bardzo skuteczny zabieg ratunkowy dla każdego, kto zawalił.

Zaskakuje wiele się nauczyć, że dramatyczne wyniki Sklepik często widzą to mit. Niestety, CPR jest często nieskuteczne, a tylko w pewnych okolicznościach jest jej sukcesu coś innego niż ponura. To nie znaczy, powinno być zaniechane w sytuacjach tragicznych, ale w ogóle, oczekiwania bliskich lub tych, wykonując RKO są często wyższe niż wymaga tego sytuacja.

CPR może i działa, ale CPR brakuje magiczne jakości ludzie często kojarzą się z nim. Jak mówiłem w innych kolumnach, mity medyczne często mają za sobą trochę prawdy: utonięcia ofiary powinny niezwłocznie otrzymać CPR, a dobre wyniki mogą śledzić, jak to przedstawiono w typowym telewizyjnym dramacie. Jednak wskaźnik sukcesu CPR jest bardzo zróżnicowana, zależy od wielu czynników, w tym:

  • Przyczyną zatrzymania akcji serca lub układu oddechowego

  • Będący zdrowia ofiary

  • Czas, jaki upłynął między aresztowaniem i resuscytacji

  • Technika używana przez osoby wykonującej CPR

Na przykład, gdy osoba przestało oddychać z powodu niskiej temperatury ciała (np. osoby uratowanej po upadku przez lód do zimnego jeziora) lub innej choroby łatwo odwracalny, sukcesu jest większa. Z drugiej strony, gdy osoba starsza zatrzymaniu ze względu na problemy z oddychaniem serca i płuc, zwłaszcza gdy inne choroby występują CPR ma bardzo niską skuteczność.

Pojawią się nowe fakty w CPR, w tym badania wykazujące, że przez nie przeszkolonych osób trzecich otrzymujących kierunkach przez dyspozytorów nadzwyczajnych, same uciśnięcia klatki piersiowej może być równie skuteczny jak uciśnięć z sztucznego oddychania (oddychanie w ustach osoby dostarczające tlen). Nowe wytyczne, wydane w listopadzie 2005 r., wskazują, częstsze i bardziej gwałtowne uciskanie klatki piersiowej dla większości osób wymagających resuscytacji. Podczas gdy nowe wytyczne są spowodowane w 2010 roku, Europejskie Stowarzyszenie Serce ogłosił w 2008 roku, że szybkie, głębokie uciskanie klatki piersiowej - w tempie 100 na minutę - działa również jako o "standardowym" (CPR, który obejmuje usta-usta) w oddychaniu dorośli aż nadzwyczajnych personelu medycznego przyjechać. Ponadto, zasilane z baterii defibrylatory (że amortyzatory ofiary niebezpieczne zaburzenia rytmu serca z powrotem do bezpieczniejszego, bardziej stabilnego rytmu) są coraz mniejsze, łatwiejsze w użyciu i bardziej dostępne. Te automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED) może zwiększyć skuteczność akcji ratunkowych awaryjnych.

W przeciwieństwie do wielu mitów medycznych, naukowcy mają wiarygodnych danych dotyczących wskaźników powodzenia resuscytacji (bez użycia automatycznych defibrylatorów) w różnych ustawieniach:

  • 2% do 30% skuteczność przy podawaniu poza szpitalem

  • Od 6% do 15% dla pacjentów hospitalizowanych

  • Mniej niż 5% dla starszych ofiar z wielu problemów medycznych

W czerwcu 1996 roku, New England Journal of Medicine opublikował opracowanie na temat stawek sukcesu CPR, jak pokazano w telewizji pokazuje medycznych "Ostry Dyżur", "Chicago Hope" i "Rescue 911". Zgodnie z pokazów, CPR skutecznie ożywił ofierze 75% czasu, ponad dwukrotnie więcej niż najbardziej zachowawczych szacunków rzeczywistych. Więcej Najnowsze badania opublikowane w 2009 roku sugerował, że natychmiastowa sukcesu CPR w telewizji może być bardziej realistyczne, jednak wypisu ze szpitala i długoterminowego przeżycia rzadko wspomina się w dramatach telewizyjnych. Ponadto, podczas gdy większość CPR jest faktycznie wykonywany na chorych, starszych osób z chorobami serca, większość ofiar w serialach telewizyjnych, są młodzi i wymagane CPR po urazie lub bliskich utonięcia - choroby z najwyższych wskaźników sukcesu.

Wreszcie pacjenci zazwyczaj umierają w telewizji lub w pełni odzyskać. W prawdziwym życiu, wielu z tych, którzy są reaktywowana przez CPR skończyć poważnie osłabionych. Jednym z powodów może być to, że, jak zauważył badaniu opublikowanym w numerze Journal of Medical Association Europejskiej stycznia 2005 r., nie jest często CPR podawana odpowiednio, nawet wtedy, gdy dostarczone przez przeszkolony personel pogotowia ratunkowego. Ulepszona technika (w tym częstsze i szybkich uciśnięć, jak zaleca w nowych wytycznych) oraz zastosowanie automatycznych defibrylatorów może znacznie poprawić skuteczność.

Niski wskaźnik sukcesu CPR może być przykładem, jak mit medyczny jest utrwalona przez media, ponieważ jest to bardziej atrakcyjne niż prawdy. Niestety, drażetkarskim koncepcji CPR prowadzi do nierealistycznych oczekiwań, kiedy bliska osoba wymaga CPR lub jest chory, i bohaterskie działania rozważane są. Lepsze zrozumienie kiedy CPR mogą być skuteczne, a gdy jest bardzo mało prawdopodobne, aby pomóc lepiej służyć wszystkim w niefortunnym przypadku katastrofalnej choroby lub urazu. Jeśli nauczysz się administrować CPR może uratować czyjeś życie, więc uczenie się odpowiedniej techniki jest warte wysiłku. Niemniej jednak, nie należy oczekiwać, że wyniki można zobaczyć w telewizji.