Cambler

Co to jest hormonalna terapia

Co to jest hormonalna terapia?

Hormony chemikalia wytwarzane przez gruczoły, takich jak jajniki i jąder. Hormony pomóc pewnych typów komórek nowotworowych rosną, np. raka piersi i raka prostaty. W innych przypadkach, hormony mogą zabić komórki rakowe, aby komórki rakowe rosną wolniej, lub powstrzymać ich od uprawy. Hormonalna terapia w leczeniu raka może obejmować wykorzystanie leków, które wpływają na aktywność hormonu czy zatrzymać wytwarzanie hormonów. Hormonalna terapia może obejmować chirurgiczne usunięcie gruczołu, który produkuje hormony.

Jak działa terapia hormonalna działa?

Twój lekarz może zalecić badanie receptora hormonu, aby określić opcje leczenia i pomóc dowiedzieć się więcej o nowotworze. Test ten może pomóc przewidzieć, czy komórki nowotworowe są wrażliwe na działanie hormonów.

Test receptorów hormonów mierzy ilość pewnych białek (zwanego receptory hormonów) w tkance nowotworowej. Hormony (np. estrogenów i progesteronu, które naturalnie występują w organizmie) można przymocować do tych białek. Jeśli wynik testu jest pozytywny, to wskazuje, że hormon jest prawdopodobnie pomaga komórki rakowe rosną. W tym przypadku, terapia hormonalna może być podawany do bloku sposób działania hormonów i pomóc utrzymać od hormonów komórek nowotworowych (receptory hormonów). Jeśli test daje wynik negatywny, hormony nie wpływa na wzrost komórek rakowych, jak i inne skuteczne leczenie raka mogą być podane. Zawsze omówienia wyników badania receptora hormonu z lekarzem.

Jeżeli test wskazuje, że hormony są wpływające na raka, rak jest klasyfikowany w jednym z następujących sposobów:

  • Traktowanie komórek nowotworowych, aby zachować je od przyjmowania hormonów potrzebnych do wzrostu

  • Leczeniu gruczoły, które produkują hormony, aby zachować je od podejmowania hormony

  • Chirurgiczne usunięcie gruczołów, które produkują hormony, takie jak jajniki, które produkują estrogen lub jądra, które produkują testosteron

Rodzaj terapii hormonalnej człowiek otrzyma, zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i wielkość guza, wiek tej osoby, obecność receptorów hormonów na nowotwór, i innych czynników.

Gdy podany jest terapia hormonalna?

Twój lekarz może przepisać niektóre terapie hormonalne przed lub po leczeniu nowotworów innych metod leczenia raka. Jeśli terapia hormonalna jest podana przed pierwotnym leczeniu, jest nazywany neoadiuwantowej leczenia. Zabiegi neoadiuwantowej pomoc do zabijania komórek nowotworowych i przyczynić się do skuteczności terapii podstawowej. W przypadku terapii hormonalnej podaje się po leczeniu nowotworów pierwotnych, jest nazywany leczenie wspomagające. Terapia adjuwantowa daje się zwiększyć szanse na wyleczenie.

W niektórych nowotworów, pacjenci mogą otrzymać leczenie hormonalne, jak tylko zostanie zdiagnozowany rak, a przed jakimkolwiek leczeniem. Może kurczyć się guza, albo może powstrzymać postępu choroby. I w niektórych nowotworów, takich jak rak prostaty, pomocne w zmniejszeniu bolesne i przykre objawy zaawansowanej chorobie. Narodowy Instytut Raka (NCI) stwierdza, że choć terapia hormonalna nie może leczyć raka prostaty, to zazwyczaj zmniejszyć lub zatrzymać postęp choroby, często przez wiele lat.