Cambler

Co warto wiedzieć o swoich wyborów leczenia raka prostaty

Raka prostaty można leczyć. Zalecenie leczenia zależy od każdego z tych czynników.

 • Gatunek i stadium raka

 • Rozmiar i położenie guza

 • Twój ogólny stan zdrowia

 • Czy nowotwór rozprzestrzenił się na inne części ciała

 • Twoje obawy i preferencje osobiste

Leczenie można zazwyczaj kontrolować raka prostaty. Może także poprawić jakość życia poprzez kontrolę objawów.

Znając stopień i etap swojego raka prostaty, to jest czas, aby podjąć decyzję w sprawie planu leczenia. Ten rozdział pomoże Ci zrozumieć swoje możliwości i to, co jest najlepsze dla Ciebie. Spotkanie z lekarzem, aby porozmawiać o swoich wyborów leczenia będzie jednym z najważniejszych wizyt będziesz musiał się z lekarzem.

Może to zająć trochę czasu, aby wybrać najlepszy plan. Zapytaj swojego lekarza o to, ile czasu można podjąć, aby zbadać swoje możliwości. Możesz dostać inną opinię przed podjęciem decyzji o leczeniu. Może chcesz porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi.

Zrozumienie celów leczenia raka prostaty

Rodzaje leczenia raka prostaty można podzielić na dwie grupy w zależności od ich celów.

 • Leczenie paliatywne. Ten rodzaj leczenia spowalnia wzrost raka i leczy objawy. To nie powoduje wyleczenia raka.

 • Wyleczenie. Ten rodzaj leczenia zabija komórki nowotworowe. Lub może usunąć komórki rakowe. Nawet komórki, które rozłożone są zabijane lub usunięty. Te rodzaje obróbki leczenia raka.

Rodzaje leczenia raka prostaty

Masz kilka możliwości w leczeniu raka prostaty. Są one wymienione od najbardziej do najmniej wspólnego.

 • Bacznej obserwacji. Lekarz może doradzić to jako opcja, a nie zaczynając leczniczą. Z tego wyboru, lekarz sprawdza raka w czasie. Bacznej obserwacji może być wybór dla wczesnego stadium raka prostaty, który wydaje się być powoli rośnie.  

 • Operacja. Do wczesnego stadium raka prostaty, operacja jest wspólne leczenie. To może leczyć raka prostaty.

 • Radioterapia. Promieniowanie jest często stosowany w leczeniu raka prostaty we wczesnym stadium rozwoju. Możesz dostać ją w jeden z dwóch sposobów. Jednym ze sposobów jest z zewnątrz korpusu z urządzenia. Innym sposobem jest umieszczenie nasion radioaktywnych do swojej prostaty. To się nazywa promieniowanie wewnętrzne, i to uważane wyleczenie. Promieniowanie może być głównym leczenia lub stosować z operacją. Może on być również stosowany w leczeniu paliatywnym. Na przykład, może pomóc złagodzić ból z powodu raka, który rozprzestrzenia się na kości.

 • Terapia hormonalna. Zabieg ten może być stosowany samodzielnie. Może też być stosowany w chirurgii spowolnić wzrost nowotworu. Można również stosować promieniowanie o tej samej przyczyny. To nie powoduje wyleczenia raka siebie.

 • Chemotherapy. Zabieg ten może być stosowany w zaawansowanym stadium raka prostaty. W tych przypadkach, może spowolnić objawy wzrostu i złagodzić nowotworowej. Istnieją dowody na to, że mężczyźni, którzy otrzymują chemioterapię w tych zaawansowanych stadiach żyją dłużej.

Lekarz może zasugerować, że masz więcej niż jeden rodzaj leczenia. Pierwsze dwa lub więcej leczenia nazywa terapii skojarzonej.

Czasami dostępne są nowe metody leczenia w badaniu klinicznym. Zapytaj swojego lekarza o nich.

Niektórzy korzystają z zabiegów uzupełniających. Oznacza to, że dostają tradycyjny sposób leczenia wraz z mniej tradycyjny. Można mówić o nich z lekarzem.