Cambler

Co wiedzieć chemioterapii chłoniaka nieziarniczego

Chemoterapia jest stosowanie leków do niszczenia lub spowolnić wzrost komórek chłoniaka. Istotnych zalet jest to, że chemioterapia jest ogólnoustrojowe. To oznacza, że ​​leki podróżować po całym ciele. Oto dlaczego to jest dobre: ​​To może być w stanie zabić komórek chłoniaka, które rozprzestrzeniły się poza pierwszym miejscu jego popełnienia.

Specjalista, który traktuje cię z chemioterapią nazywa onkolog lub hematolog. Chemioterapia na chłoniaka nieziarniczego często wykorzystuje więcej niż jeden lek. Dlatego nazywa się połączeniem chemioterapii. Może chcesz wiedzieć, jakie leki bierzesz i jak można je wziąć. Można też poznać ich wspólne działania niepożądane. Lekarz i pielęgniarka chemioterapii daje te dane.

Różnych sposobów można uzyskać chemioterapii chłoniaków nieziarniczych

Lekarz ma kilka opcji, jak dać chemioterapii narkotyków. Pierwszy 2 są najczęściej chłoniaka.

  • Dożylne (IV) zastrzyk lub kroplówka. Możesz dostać zastrzyk dożylny. Innym sposobem uzyskania leku do żyły jest przez kroplówkę. W tym przypadku, torba wypełniona jest lek, który kapie przez rurkę do żyły. Przechodzi przez igłę, która jest taśmą do skóry.

  • Wtrysku. Otrzymasz te leki przez igłę wtryskiwanego do mięśnia lub pod skórą.

  • Doustnie. Połykać te leki jak pigułki.

Masz chemioterapii w cyklach. To zmniejsza uszkodzenie zdrowych komórek i pomaga leki zabijają więcej komórek chłoniaka. Cykl ten daje również przerwę między zabiegami. Lekarz zadecyduje, czy trzeba uzyskać leczenie codziennie, co tydzień, co kilka tygodni lub miesiąc.

Chemioterapia jest zwykle podawana w warunkach ambulatoryjnych. To znaczy, że masz go w szpitalu, przychodni lub gabinecie lekarskim. Nie musisz zostać na noc w szpitalu. Będziesz oglądał podczas swojego leczenia, aby upewnić się, że nie ma reakcji. Niektóre rodzaje chemioterapii trwać chwilę. Więc może warto zabrać coś, co jest pocieszające dla Ciebie. Niektórzy wprowadzają muzykę do słuchania. Można też przynieść talię kart, książki, lub krzyżówki.