Cambler

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym typem zapalenia stawów. Jest to choroba, która powoduje, że rozkład chrząstki, tkanki, która pokrywa i chroni końce kości. Zapalenie stawów może pojawić się w każdym stawie, ale kolano jest szczególnie narażone, ponieważ jest obciążonych stawów, które jest przedmiotem codziennego zużycia, a także nagły uraz.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych

  • Ból przerywany lub stały

  • Obrzęk lub tkliwość

  • Sztywności, kiedy wstać z pozycji siedzącej lub leżącej

  • Szlifowania lub skrzypienie dźwięki

Dlaczego niektórzy ludzie się zapalenie kości i stawów, a inne nie? W części, to genetyczne. Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie mieli zapalenie stawów, to są na zwiększone ryzyko rozwoju to sam. Inne czynniki wchodzą w grę, jak również, nadwaga i wymagający aktywności fizycznej mogą zarówno zwiększyć ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów w kolanach.

Chrząstka jest około 75% wody. Ściska się pod ciśnieniem do każdego etapu oraz powraca do swojego pierwotnej grubości po zwolnieniu siły. Kiedy chrząstka stawowa załamuje (patrz rysunek 5), wynik jest ból i niepełnosprawność. Jedna na trzy osoby w wieku powyżej 62 ma pewną ilość zapalenie kości i stawów w jednym lub obu kolan.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Wiek, zużycie mechaniczne, genetyka i czynniki biochemiczne przyczyniają się do stopniowej degeneracji chrząstki i łąkotki. Na tym rysunku, chrząstki stawowej kłykcia (pokręteł na dolnym końcu kości udowej) jest ograniczona. Czułość i rano ból trwa krócej niż 30 minut to wskaźnik objawów tej choroby.

Na początku procesu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, przestrzeń pomiędzy piszczeli i kości udowej zmniejsza się, niszczeniem chrząstki. Gdy znika chrząstki, kości ściera na kości, co powoduje silny ból, często tworzenie kości ostrogi wokół stawu. Dla wielu osób z zapaleniem kości i stawów, ból, zwykle pogarszają, jak opony mięśni w ciągu dnia.

Aby zdiagnozować chorobę, lekarz poprosi o swoich objawach i historii medycznej i może sugerować, testy laboratoryjne i prześwietlenia. Jeśli choroba zwyrodnieniowa stawów postępuje na tyle daleko, rentgenowskie mogą wykazać zmniejszenie przestrzeni stawowej w kolanie lub obecność kości ostrogi. Nie istnieje specyficzne badanie krwi na zapalenie kości i stawów. Jeśli kolano jest spuchnięte nagle bez wyraźnego powodu, lekarz może usunąć niektóre płynu stawowego w stawie, aby sprawdzić objawy zakażenia lub zapalenia stawów. Nadmiar płynu normalnej mazi stawowej lub stawowej, która jest cieńsza i mniej elastyczna niż normalnie może być objawem choroby zwyrodnieniowej stawów, natomiast płyn stawowy, który jest nieprzejrzysty i głęboki żółty żółty lub zielonkawy może wskazywać zapalenie, które jest charakterystyczne dla reumatoidalnego zapalenia stawów, niszczycielska choroba stawów, w którym organizm atakuje własne tkanki.

Leczenie zapalenia kości i stawów kolana. Dotychczas, zapalenie kości i stawów ma lekarstwa. Chociaż możliwe jest odrasta chrząstki w laboratorium, wszczepienie chrząstki i zaczyna go rozwijać w osteoarthritic kolana jest trudne i może zależeć od ilości stawów i jego lokalizacji. Jak zdrowych roślin w glebie niezdrowe, wszczepione chrząstki ostatecznie umiera.

Lekarze koncentrują się na trzech rzeczach w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów: łagodzi ból, chroniąc stawy i poprawę napięcia mięśni, aby pomóc ustabilizować i zapobiec deformacji stawów.

Do bólu, over-the-counter leki przeciwbólowe, w tym paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą być skuteczne. Połączenie przeciwbólowe, takie jak paracetamol i ibuprofen, może przynieść więcej ulgi niż przy użyciu jednego z tych leków sam. Nie przekraczać zalecanych dawek. Przeciwbólowe mają wiele skutków ubocznych, dlatego tak ważne jest, aby omówić swoje osobiste zagrożenie dla zdrowia z lekarzem, gdy biorąc pod uwagę regularne stosowanie tych leków. Czasami zdarza się, lekarz może wstrzyknąć długo działających kortykosteroidów leku do stawu, często w połączeniu z miejscowym znieczuleniem, aby złagodzić ból. Jednakże, powtarzane iniekcje mogą przyspieszyć degenerację chrząstki.

Samopomocy dla choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Odpowiedni rodzaj ćwiczeń jest ważnym elementem leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. To może zmniejszyć ból, a także poprawić równowagę i zdolność do chodzenia i wykonywania codziennych zadań. Regularne ćwiczenia są ważne, ponieważ mięśnie wokół kolana są podatne na zanikać, gdy nie jest używany. Czworogłowego jest często słaby, nawet przed wystąpieniem objawów. Ale starannie wybrać ćwiczenia. Jeśli lata z rzędu przyczyniły się do zapalenia stawów w kolanach, biegania będzie tylko pogorszyć problem. Najlepiej, aby przełączyć się do aktywności jak jazda na rowerze lub pływanie, które nie umieścić jak najwięcej masy na kolanach. Chodzenie może być problem, ponieważ stawia pełną obciążonych stresem na kolana, nawet podczas pracy mięśni biodra mocniej niż do kolan. Obsługa maszyn, takich jak masa lub Cybex Nautilus, wzmacnia mięśnie wokół kolana. Zakres-of-motion ćwiczenia pomagają utrzymać funkcjonowanie stawów i zmniejszyć sztywność.

Utrata masy ciała jest ważne, ponieważ kolano ponosi cały ciężar ciała. Utrata masy ciała może pomóc złagodzić dolegliwości choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Ponadto, dobrze amortyzowane buty mogą pomóc zmniejszyć wpływ na kolanach, jak idziesz. Można także wziąć odciążyć kolana za pomocą laski lub innego urządzenia chodzenia.

Operacja. Ostatecznie operacja może być najlepsze leczenie zapalenia stawów kolan. Nieubłagany rozpad chrząstki charakterystyki choroby oznacza, że wielu pacjentów, zapalenie kości i stawów w końcu wymagają operacji wymiany stawu kolanowego. Prawie 90% pacjentów, którzy zabiegowi endoprotezoplastyki stawu kolanowego ma zapalenie kości i stawów. Podczas operacji wymiany stawu kolanowego jest bardzo udany, sztuczne kolana mają żywotność 10 do 15 lat. To sprawia, że ​​warto opóźnić konieczność zupełnie nowej kolana dopóki jest to absolutnie konieczne.

Kilka procedury chirurgiczne mogą opóźnić konieczność całkowitej wymiany stawu kolanowego. Jedną z opcji jest chirurgicznie naprawy łąkotki u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów i rozdarty łąkotki. Duże wieloośrodkowe badanie, znane jako meteor jest w toku, aby porównać ze standardową fizykoterapię jako chrząstki kolana chirurgii w leczeniu osób z chorobą zwyrodnieniową stawów i łąkotki łza. Wyniki powinny pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy leczenie chirurgiczne jest najlepszym rozwiązaniem dla osób z tej kombinacji objawów.

Osteotomii ma innej opcji. Podczas tej procedury, chirurg zmienia kształt kości piszczelowej i kości udowej w celu poprawy wyrównania swoje kolana. Wynik jest lepszy i mniej funkcji kolana ból. Możesz być dobrym kandydatem do osteotomii, jeśli jesteś młody, aktywny, lub z nadwagą, a jeśli kolano jest do naprawienia szkody, szkody głównie ogranicza się do jednej części stawu kolanowego, a powierzchnia nie wykazuje żadnych oznak zapalenia.

Artroskopii w celu usunięcia rozdarty chrząstki i kości (małe ostrogi debridement) i przepłukać przegub roztworem soli (do płukania) stosuje się rzadziej niż obecnie w ubiegłych latach od badania wykazały tej techniki są użyteczne tylko w określonych sytuacjach.

Wymiana nawierzchni metoda biologiczna jest czasami stosowane w wybranych przypadkach u młodych osób z uszkodzoną chrząstkę. Komórki chrzęstne mogą być zebrane od pacjenta, sklonowano i odtwarzane w laboratorium, a następnie ponownie wkładane pacjenta stawu kolanowego. W młodszej pacjenta, komórki mają większą szansę na sukces niż u starszych pacjentów. Generalnie wymiana chrząstka działa najlepiej u pacjentów z ograniczonym obszarze uszkodzenia chrząstki, często spowodowane przez sportowych lub innych urazów.