Cambler

Leczenie raka - chemioterapii za skutki układów narządów / nadwozia

Skutki uboczne chemioterapii zależy od rodzaju chemioterapii a podany. Przewidywanie i zarządzanie skutków ubocznych może pomóc je zminimalizować i zapewnić jak najlepsze doświadczenie dla osoby otrzymującej chemioterapię.

Wpływ chemioterapii dotyczące narządów:

Jako indywidualny profil medycznej i diagnostyki każdego człowieka jest inny, więc jest jego / jej reakcja na leczenie. Działania niepożądane mogą być ciężkie, łagodne lub nieobecne. Pamiętaj, aby przedyskutować z zespołem opieki raka żadnych / wszystkie możliwe skutki uboczne leczenia przed rozpoczęciem leczenia.

Ponieważ leki przeciwrakowe są do zabicia rosnących komórek, ale również na normalnych, szybko rosnących komórek, takich jak komórki krwi tworzącymi się w szpiku kostnego i komórki w przewodzie pokarmowym (np. usta, żołądek, jelita, przełyku), systemu reprodukcyjnego (tzn., narządy płciowe) i mieszki włosowe. Niektóre leki przeciwrakowe mogą wpływać na komórkach ważnych narządów, takich jak serce, nerki, pęcherza, płuc i układu nerwowego.

Chemioterapia powoduje żadnych poważnych problemów długoterminowych dla większości ludzi. W niektórych przypadkach jednak, chemioterapia może powodować trwałe zmiany lub uszkodzenie serca, płuc, nerwów, nerek, i reprodukcyjnego lub innych narządów. Ponadto, niektóre rodzaje chemioterapii mogą być opóźnione efekty, takie jak rak, a drugim, które rozwijają wiele lat później. Omówić długoterminowe skutki, które mogą wynikać z leczenia z lekarzem.

Potencjalne skutki chemioterapii dotyczące nerek i pęcherza moczowego:

Niektóre leki przeciwnowotworowe powodować podrażnienie pęcherza lub skutkować czasowym lub trwałym uszkodzeniem pęcherza lub nerek. Może trzeba zebrać 24-godzinny próbki moczu do oceny laboratoryjnej, a lekarz może poprosić o próbki krwi przed rozpoczęciem chemioterapii, aby ocenić czynność nerek. Niektóre leki przeciwnowotworowe powodują zmiany koloru moczu (pomarańczowy, czerwony, zielony lub żółty), lub wziąć na silnym lub medycyny jak zapach na 24 do 72 godzin. Skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy leki chemioterapii przepisuje spowoduje żadnego z tych skutków ubocznych.

Picie dużej ilości płynów zapewni dobry przepływ moczu i pomoże uniknąć problemów - zwłaszcza w przypadku przyjmowania leków, które wpływają na nerki i pęcherz. Oprócz wody, soków, napojów bezalkoholowych, rosołu, zupy i może zawierać lody, Popsicles ® i żelatynę zwiększenia płynów.

Ponieważ leki mogą mieć wpływ na nerki i pęcherz, należy pozwolić lekarz wiedzieć natychmiast, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

 • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu

 • częste oddawanie moczu

 • niezdolność do oddawania moczu

 • pilne oddawanie moczu (uczucie, że musisz biec do oddawania moczu)

 • czerwonawy lub krwiomocz

 • gorączka

 • dreszcze, zwłaszcza dreszcze, które powodują swoje ciało, aby wstrząsnąć

Potencjalne skutki chemioterapii dotyczące nerwów i mięśni:

Oto najczęstsze objawy nerwów i mięśni zaangażowania ze względu na chemioterapię. Jednak każdy indywidualne doświadczenia objawy różnie. Objawy mogą obejmować:

 • słabe, chore, zmęczone lub mięśnie achy

 • chodzenie problemy i / lub ból podczas chodzenia

 • utrata równowagi

 • niezgrabność i / lub trudności zbierając obiekty

 • drżenie lub drżenie

 • Utrata słuchu

 • ból szczęki

 • ból brzucha

 • zaparcie

 • mrowienie lub bóle stóp

Przez większość czasu, objawy te rozwiązuje się w czasie. Jednakże, może to trwać nawet do jednego roku po leczeniu. Objawy nerwów i mięśni z powodu zaangażowania chemioterapii mogą przypominać inne choroby lub problemy medyczne. Zawsze skonsultuj się z lekarzem diagnozy.

Jak mogę poradzić sobie z nerwów i mięśni problemów?

National Cancer Institute (NCI) zaleca następujące strategie redukcji nerwów i mięśni problemów związanych z chemioterapią:

 • Jeśli palce są zdrętwiałe, że nie będą odpowiednio reagować, gdy dotykasz czegoś ostrego lub gorącego. Uchwyt obiektów z opieki.

 • Aby uniknąć upadków lub wypadków, powoli i używać poręcze, zwłaszcza jeśli masz słabe mięśnie lub jeśli masz problemy z równowagą. Użyj maty do kąpieli w wannie lub prysznicem, aby zmniejszyć ryzyko poślizgu. Ponadto, należy rozważyć noszenie obuwia z podeszwami gumowymi dla lepszej trakcji.

 • Skonsultować się z lekarzem w sprawie leków przeciwbólowych, jeśli to konieczne.

Potencjalne skutki chemioterapii dotyczące narządów płciowych:

Wielu pacjentów, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, okaże się, że chemioterapia wpływa na ich narządów płciowych, a także ich zdolności do uprawiania seksu. Twój wiek i ogólny stan zdrowia wpływają jak leki wpływa na funkcje seksualne. NCI zawiera następujące informacje dla radzenia sobie z problemami seksualnymi związanymi z raka i chemioterapii:

Mężczyźni

Chemioterapia może powodować tymczasowe lub trwałe niepłodności przez zmniejszenie liczby plemników i zdolność do przemieszczania. Choć niekoniecznie wpływa na zdolność człowieka do stosunków seksualnych, może stwarzać trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu erekcji. Chemioterapia może spowodować uszkodzenie chromosomów, które może prowadzić do wad wrodzonych.

Omówienia z lekarzem stosowanie antykoncepcji w czasie obróbki, w tym prezerwatywy w ciągu pierwszych 48 godzin po podaniu ostatniej dawki chemoterapii, ponieważ niektóre środki chemioterapeutyczne mogą być wykryte w plemnikach. Lekarz może doradzić w sprawie jak długo stosować antykoncepcję. Jeśli chcesz, aby ojciec dziecka, należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy leczenie wpływa na płodność i o możliwości bankowości nasienia przed rozpoczęciem leczenia.

Kobiety

Chemioterapia może mieć wpływ na okresy miesiączkowe kobiecych, płodności i menopauzy. Zastanów się, co następuje:

 • Wpływ na jajniki
  Leki przeciwnowotworowe mogą mieć wpływ na jajnik i zmniejszać ich zdolność do produkowania hormonów. Niektóre kobiety uważają, że ich miesiączki stają się nieregularne lub całkowicie zatrzymać w trakcie chemioterapii. Powiązane działania niepożądane, które miały wpływ na jajniki mogą być tymczasowe lub stałe.

 • bezpłodność
  Uszkodzenie jajników może spowodować bezpłodność, które mogą być czasowe lub stałe. Czy niepłodność występuje, i jak długo to trwa, zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju leku, dawki i wieku danej kobiety.

 • klimakterium
  Wiek kobiecy i chemioterapii leków i dawkowanie ustali, czy doświadcza menopauzy podczas chemioterapii. Chemioterapia może powodować objawy menopauzy, jak np. uderzenia gorąca i suchych tkanek pochwy. Te zmiany mogą uczynić stosunki tkanki niewygodne i może kobiety bardziej podatne na pęcherz i / lub infekcji pochwy. Wszelkie zakażenia należy natychmiast.
  Omówić z lekarzem i zespołem opieki raka najlepszych sposobów, aby zmniejszyć objawy, takie jak uderzenia gorąca i objawy pochwy, a także sposobów zapobiegania zakażeniom. Ubieranie się warstwami ubrań, unikanie kofeiny i alkoholu, może pomóc zmniejszyć gorące błyska. Odpowiedni rodzaj odzieży sprawia również różnicę w zmniejszaniu infekcji pochwy. Unikaj noszenia obcisłe spodnie lub szorty, wybierz bawełnianą bieliznę i rajstopy z wentylacją podszewki.
  Należy zachować ostrożność przy stosowaniu smarów z pochwy, zaleca się smar na bazie oleju lub wody mineralne, nie wazelina. Twój lekarz może przepisać krem ​​lub pochwy czopek.